SON DAKİKA
Hava Durumu

KONKORDATO NEDİR?

Konkordato, borçların yeniden yapılandırılması yoluyla, özellikle iflasın eşiğinde olan borçluların mali durumlarını düzeltilmesi ve iflastan kurtarılmasını amaçlayan hukuki bir süreçtir.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2023 13:25
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2023 13:25
Kaynak: SELÇUK EFE
https://www.yenisehiryorem.com/
KONKORDATO NEDİR?

Bu süreç, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacaklarına kavuşmalarını sağlayan, mahkeme tarafından onaylanmış ve taraflar için bağlayıcı olan bir anlaşma çerçevesinde gerçekleşir.

Konkordato, tarih boyunca farklı anlamlarda kullanılmıştır. Tarihte, Papalık makamı ile diğer hükümetler arasında yapılan anlaşmalar için de bu terim kullanılmıştır. Ancak günümüzde, konkordato daha çok hukuk ve ekonomi alanlarında, mali sıkıntı içindeki şirketlerin alacaklılarıyla yaptığı, borçlarını belirli bir plan dahilinde ödemelerini sağlayan bir süreci ifade etmektedir.

Türkiye'de konkordato, borçlunun alacaklılarının üçte ikisiyle anlaşarak borçlarının en az yarısını ödemesi ve kalan borcunu da bir ödeme planına bağlaması şeklinde işlemektedir. Bu süreç, borçlu şirketlere mali krizlerini yönetebilmeleri ve iflastan kaçınmaları için bir fırsat sunarken, alacaklılar için de alacaklarının en azından bir kısmını geri alabilme imkanı sağlar.

Konkordato, iflasın olumsuz etkilerini minimize ederek, hem borçlu şirketlerin hem de alacaklıların korunmasına yönelik hukuki bir çözüm sunar. Bu sürecin uygulanması, şirketin devamlılığını sağlamak, işletmenin yeniden yapılandırılmasını kolaylaştırmak ve alacaklıların haklarını korumak amacı taşır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.