SON DAKİKA
Hava Durumu

Meyve yetiştiricisine bilinçli budama çağrısı

Yenişehir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Karacaali ve Çardakköy'de çiftçilere meyve budama kursu verildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2023 19:04
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2023 19:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenisehiryorem.com/
Meyve yetiştiricisine bilinçli budama çağrısı

"YÜKSEK VERİM VE KALİTE"

15 gün süren kursta, cevizden kiraza, elmadan armuda kadar tüm meyve çeşitlerinin budama çalışması teorik ve uygulamalı biçimde anlatıldı. Ayrıca bilinçli budamanın, meyve yetiştiriciliğinde verim ve kaliteye olumlu etkilerinin de göz ardı edilmemesi istendi.

"KURS TALEPLERİ ARTIYOR"

İlçede daha çok ceviz, şeftali, armut, kiraz ve elma yetiştirildiğini belirten Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü Eğitim İşleri Sorumlusu Sabri Gül, yetiştiricilerden kurs açılması yönünde yoğun taleplerin geldiğini, bu talepler doğrultusunda kurslar açıldığını ifade etti.

"BUDAMA YÖNTEMLERİ ÖĞRENİLMELİ"

Budama çalışmasının bilinçli yapılmasını sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Gül, "Meyve yetiştiricilerimiz öncelikle, budama sırasında başvurduğu yöntemlerin tam olarak ne anlama geldiğini bilmelidir. Bu da ancak eğitimle geliştirilmiş bir bilinçle sağlanabilir" dedi.

"BUDANMAZSA VERİM AZALIR"

Her ağacın budanmasının farklı olduğunun altını çizen Gül, "Örneğin yeni ekilmiş ağaçlara şekil, yaşlı ağaçlara ise meyve budaması yapıyoruz. Ağaçların yaz ve kış bakımları, sürgünleri alma ve seyreltme çalışmaları var. Aksi halde meyve ağacında verim düşüklüğü görülebilir" diye konuştu.

Yenişehir'de yaklaşık 10 yıl içinde toplam 12 bin dekar alanda ceviz bahçeleri kuruldu. Halk Eğitim Merkezi ve Tarım Müdürlüğü yetkilileri, başka kurs taleplerini değerlendiriyor.

Sebze yetiştiriciliği konusunda bölgenin en önemli ovalarından olan Yenişehir Ovası'nda meyve yetiştiriciliği de artıyor. Buna paralel olarak meyve yetiştiriciliği konusunda da kurs talepleri değerlendiriliyor. Yenişehir Halk Eğitim Merkezi ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından meyve yetiştiriciliği kursları açılıyor.

Son olarak Karacaali ve Çardakköy'de çiftçilere meyve budama kursu verildi. 15 gün süren kursun oldukça yararlı geçtiğini belirten Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü Eğitim İşleri Sorumlusu Sabri Gül, diğer kurs taleplerinin değerlendirildiğini kaydetti.  Gül, "Meyve yetiştiricilerimizin kendi işlerinin önemli bir parçası olan budamanın tüm esaslarını öğrenmesi, meyve verimlerini ve kaliteyi de artıracaktır. Biz, kendileri öğrensin ve kendi meyve bahçelerini kendileri budasın istiyoruz. Böylece budama işçiliği gideri azalırken, bilinçli üretime bir adım daha yaklaşmış olacaklar" dedi.

Genç meyve ağaçlarına şekil, yaşlı meyve ağaçlarına ise ürün budaması yöntemlerinin uygulandığını dile getiren Gül, "Sözgelimi armutta doğru dallı budama diye adlandırdığımız ağacın yukarıya doğru uzayacak biçimde budanması yöntemini öneriyoruz. Ancak bazı meyve yetiştiricilerimizin şeftali ağacında uyguladığımız açık vazo biçimli budamayı armut ağaçlarına da uyguluyorlar. Bu gibi hatalar, geçmiş yıllardan kalma alışkanlıklardan kaynaklanıyor. Bu gibi alışkanlıkları kırmak için de çaba gösteriyoruz" dedi. Uygun yöntemle budamanın meyve ağacından alınan verim ve kaliteyi de arttırdığına işaret eden Gül, "Dallardaki seyreltme çalışmasıyla meyvelerin bolca ışık almasını sağlıyoruz. Böylece daha iri ve kaliteli meyveler elde ediliyor. Ayrıca, hastalıklı dalların meyve bahçesinden uzaklaştırılarak yakılmasıyla da meyve ağacı hastalıklarıyla mücadele edilmiş oluyor" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.