SON DAKİKA
Hava Durumu

'Emekli çiftçiler ikramiyeden mahrum edilmemeli'

Tüm Emeklilerin Sendikası Yenişehir Şubesi Başkan Yardımcısı Erkan Erdem, gelir veya aylık ödemesi yapılanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeme yapılacağının hükme bağlandığını hatırlatarak konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2023 23:24
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2023 23:24
Kaynak: HANDAN EFE
'Emekli çiftçiler ikramiyeden mahrum edilmemeli'

Tüm Emeklilerin Sendikası Yenişehir Şubesi Başkan Yardımcısı Erkan Erdem, gelir veya aylık ödemesi yapılanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeme yapılacağının hükme bağlandığını hatırlatarak, "Ancak aynı düzenleme ile emekli maaşı bağlananlardan herhangi bir işyerinde veya kendi nam ve hesabına çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağı da hükme bağlanmıştır. Türkiye ortalamasının sadece üçte biri oranında gelir elde edebilen emekli çiftçilerimizin bu mağduriyeti giderilmeli ve ikramiyeden faydalanmalıdır" dedi.

Tüm Emeklilerin Sendikası Yenişehir Şubesi Başkan Yardımcısı Erkan Erdem, 5 bin TL'lik emekli ikramiyesinden herhangi bir işyerinde veya kendi nam ve hesabına çalışmaya devam edenlerin yararlanamadığını belirterek "Türkiye ortalamasının sadece üçte biri oranında gelir elde edebilen emekli çiftçilerimizin bu mağduriyeti giderilmeli ve ikramiyeden faydalanmalıdır" dedi.

Erdem'in basın açıklaması şöyle: "Bilindiği gibi, 2 Kasım 2023 tarih ve 32352 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren geçici 98 inci madde ile 2023 yılı Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5.000 TL ödeme yapılacağı hükme bağlanmıştır. Ancak aynı düzenleme ile emekli maaşı bağlananlardan herhangi bir işyerinde veya kendi nam ve hesabına çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağı da hükme bağlanmıştır.

Emekliler arasında ilk defa böyle bir ayırım yapılmış ve uygulama gerçekleşip ödemeler yapıldığında birçok Emeklinin değişik nedenlerle ikramiyeden faydalanamadığı ortaya çıkmıştır. Belediye meclisi üyesinden, yıllar önce Ziraat Odası'na kayıt yaptırmış çiftçiye kadar birçok emekli ikramiye alamamıştır.

Ülkemizde tarım sektöründe çalışan çiftçilerimizin yaş ortalaması 58’dir. Tarım sektöründe çalışanların büyük bir çoğunluğu emeklidir. Türkiye ortalamasının sadece üçte biri oranında gelir elde edebilen emekli çiftçilerimizin bu mağduriyeti giderilmeli ve ikramiyeden faydalanmalıdır.

Aktif olarak çiftçilik yapmadığı halde, çiftçi kayıt belgesini başkasına devretmesine rağmen sadece Ziraat Odası'nda kaydı bulunduğu için Emekli ikramiyesinden faydalanamayan birçok Yenişehirli emekli çiftçi vardır. Buna benzer mağduriyetlerin giderilmesi ve emekliler arasında ki bu eşitsizliğin giderilmesi için yeni bir düzenleme ile bu haksızlıklar giderilmelidir."

HABER:HANDAN EFE

Kaynak: HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.