SON DAKİKA
Hava Durumu

Cihadiye Köyü’nde mısır hasat etkinliği

Yenişehir'e bağlı Cihadiye Köyü'nde tohumluk mısır ekimi yapılan arazilerde hasat etkinliği düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2023 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2023 17:27
Cihadiye Köyü’nde mısır hasat etkinliği

"BURSA 1'İNCİ SIRADA"

İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, “Bursa, tohumluk üretimi bakımından Türkiye'nin en önde gelen ilidir. 2022 yılında İlimizde 91 bin 762 dekar tohumluk üretimi yapılmıştır. Bakanlığımız Tohumluk Veri Yönetim Sistemi'nin verilerine göre mısır tohumluk üretimi 68 bin 091 dekar olarak gerçekleşirken, ülke genelinde ilimiz 1. sırada yer almaktadır" dedi.

"GDO ANALİZLERİ TEMİZ"

Yapılan denetimlerde 1.259 adet tohumluk mısır numunesi alınarak GDO analizi yaptırıldığını ve GDO etmeni tespit edilemediğini vurgulayan Aygül, "Tohumluk üretim çalışmalarına önümüzdeki süreçte de devam ederek ilimizin bu konudaki marka değerini sürdüreceğiz" diye konuştu.

"ETKİNLİĞE YOĞUN KATILIM"

Cihadiye Köyü'ndeki etkinliğe Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Akın, tohum firması yetkilileri, İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğü personelinin yanı sıra çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Hasat Etkinliğinde konuşma gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, “Bursa'mız, tohumluk üretimi bakımından Türkiye'nin en önde gelen ilidir. 2022 yılında İlimizde 91.762 da alanda tohumluk üretimi yapılmıştır. Bakanlığımız Tohumluk Veri Yönetim Sistemi verilerine göre mısır tohumluk üretimi 68.091 da olarak gerçekleşirken, ülke genelinde ilimiz 1. sırada yer almaktadır" dedi.

TOHUMLUK ÜRETİMİ TOPLAM ÜRETİMİN YÜZDE 75'İ

İl Müdürü Aygül konuşmasını şöyle sürdürdü. “2022 yılında İlimizdeki tohumluk üretim miktarı 36 bin 664 ton olarak gerçekleşirken bunun 27.236 tonunu mısır tohumu oluşturmaktadır. Mısır tohumluk üretimi toplam tohumluk üretimimizin yüzde 75 'i düzeyindedir. 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu kapsamında sertifikasyon işlemleri için üretilen, işlenmesi ve paketlenmesi ilimizde yapılan tohumluklardan her sene hasat döneminden sonra Analiz amacıyla kontrolörlerimiz tarafından numune alınmaktadır.

Toplam 3.050 adet numune alınmış, çimlenme ve safiyet analizleri için Gebze Tohumluk Sertifikasyon ve Test Müdürlüğü,  Ankara Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü ile yetkilendirilen firmalara gönderilmiştir. Ayrıca tohumluk kontrolörlerimizce yapılan denetimlerde 1.259 adet tohumluk mısır numunesi alınarak GDO analizi yaptırılmış ve GDO etmeni tespit edilememiştir. Tohumluk üretim çalışmalarına önümüzdeki süreçte de devam ederek ilimizin bu konudaki marka değerini sürdüreceğiz.

Bu vesile ile mısır tohumluk hasadının üreticilerimiz başta olmak üzere ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Etkinliğe Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Akın, tohum firması yetkilileri, İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğü personelinin yanı sıra çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

HABER:ERTAN ADANA

Kaynak: ERTAN ADANA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.