SON DAKİKA
Hava Durumu

“Adım atın, aktif olun ve fark yaratın”

Yenişehir İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Cumhuriyetimizin 100. Yıl Kutlamaları ve Sağlıkla Yaşayan Türkiye Yürüyüş Etkinliği ilgi gördü.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2023 22:15
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2023 22:15
Kaynak: İHA
“Adım atın, aktif olun ve fark yaratın”

ETKİNLİĞE YOĞUN KATILIM

Derviş Eroğlu Bulvarı'ndan başlayan ve Osmangazi Meydanı Millet Bahçesi'nde sona eren etkinliğe Kaymakam Mustafa Güney, Belediye Başkanı Davut Aydın, Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Enver Ünal, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

"FİZİKSEL AKTİVİTE YAPILMALI"

Dünya Yürüyüş Günü Etkinlikleri ile gündelik hayatın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmenin amaçlandığını belirten Dr. Ünal, yapılan araştırmaların sonuçlarına göre 15 ve üzeri yaş nüfusta toplumun yüzde 42.4’ü düşük, yüzde 33.1’i orta, yüzde 24.4’ü ise yüksek düzeyde fiziksel aktivite yaptığının anlaşıldığını belirtti. 

"YÜRÜYÜŞ SAĞLIĞIN DESTEKÇİSİ"

Dr. Ünal, "Yürüyüş yapmak tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık aktivitesidir. Bu aktiviteler vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir. Yürüyüş aktivitesi fiziksel ve ruhsal açıdan sağlığımızı destekleyecek ideal bir aktivitedir" dedi. 

Yenişehir İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün organize ettiği "Sağlıklı Beslen, Hareketli Yaşa” sloganı çerçevesinde gerçekleştirilen yürüyüş etkinliğine ilçelilerden ilgi gördü. Yürüyüş Derviş Eroğlu Bulvarı'ndan başlayıp Osmangazi Meydanı Millet Bahçesi'nde sona erdi.

Etkinlikte Yenişehir İlçe Sağlık Müdürü Dr. Enver Ünal şu bilgileri verdi:

"Her geçen gün oturarak her zamankinden daha fazla zaman geçiriyoruz. İş yerinde, işe giderken veya evde bilgisayar karşısında olsun, bu hareketsiz yaşam tarzı sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Çalışmalar “oturmanın yeni sigara içmek olduğunu” hatta yaşam süresini daha olumsuz şekilde etkilediğini gösteriyor.

Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) tarafından 1991 yılında başlatılan Dünya Yürüyüş Günü, fiziksel olarak aktif olmanın ve fiziksel hareketsizliğin küresel krizine karşı basit ve eğlenceli bir kutlama yöntemi sağlamaktadır. Ülkeler kutlama için farklı günler de belirleyebilmekte ise de otuz yılı aşkın bir süredir, yüz altmıştan fazla ülkeden gelen milyonlarca insan, Ekim ayının ilk Pazar gününü “Dünya Yürüyüş Günü”ne dönüştürerek birlikte yürümeyi alışkanlık haline getirdi.

Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri ile gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeyi teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Günümüzde fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve teknolojideki gelişmeler ile yaşam koşullarının kolaylaşması giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi ile toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artırmıştır. “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2017” sonuçlarına göre 15 ve üzeri yaş nüfusta toplumun %42.4’ü düşük, %33.1’i orta, %24.4’ü yüksek düzeyde fiziksel aktivite yapmaktadır. 

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2017 verilerine göre günlük oturarak ya da uzanarak harcanan zaman 15 yaş üzeri erkek için 384,5 dak; kadın için 374,1 dak ve toplam 379.3 dakikadır. Günlük oturarak ya da uzanarak harcanan zaman 19 yaş üzeri erkek için 376,7 dak; kadın için 363,7 dak ve toplam 370.2 dakikadır.

IHME’nin 2017 hastalık yükü hesaplamalarına göre 2017 "Low physical activity" risk faktörü için toplam ölüm hızı 100.000 nüfusta 16,03 (8,7-25,05) 'dür. Global olarak da bu değer 100.000 nüfusta 16,53 (8,92-26,26)'dür.

Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması (İlkokul 2. sınıflarda) (Turkey Childhood Obesity Surveillance Initiative COSI-TUR 2016) Sonuçlarına göre öğrencilerin dersleri dışındaki zamanlarda Televizyon ve Bilgisayar Başında Geçirdikleri Süre (internet cafe, oyun salonları, bilgisayar, akıllı telefon, elektronik eşyalar);

Hafta içi: %21 hiç geçirmiyor, %42,5 bir saat, %23,5 iki saat, ,7 üç saat ve üzeri

Hafta sonu: ,2 hiç geçirmiyor, ,9 bir saat, %28,3 iki saat, %41,6 üç saat ve üzeri geçiriyor olarak tespit edilmiştir.

Fiziksel Aktivite ve Sağlık

Fiziksel aktivite bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığın korunması ve iyileştirilmesi açısından da büyük bir öneme sahiptir. Günlük yaşamı mümkün oldukça aktif geçirmek sağlıklı bir yaşam için atılacak ilk adımdır. Düzenli yapılan fiziksel aktivitenin farklı yaş gruplarındaki insanların sağlığına aşağıda sıralanan başlıklarda büyük katkıları olmaktadır.

• Vücut sistemlerini (kas-iskelet, bağışıklık, kardiyo-pulmoner vb.) düzenler ve iyileştirir,

• Fiziksel uygunluğu geliştirir,

• Kronik hastalık (diyabet, hipertansiyon, kanser, kardiyo-vasküler hastalılar vb.) riskini azaltır,

• Kilo kontrolünü sağlar,

• İmmün sistem üzerine olumlu etkiler yapar,

• Duygu durumu olumlu etkileyerek genel iyilik halini artırır,

• Kognitif fonksiyonu geliştirir.

Fiziksel aktivite vücut direncinin artarak enfeksiyonlara karşı koruma geliştirilmesine katkı sağlayabilmektedir. Fiziksel olarak aktif olmayanlarda enfeksiyon görülme olasılığı düzenli fiziksel aktivite yapanlara göre daha fazladır. Bağışıklık sistemini destekleyen önemli etmenlerden biri fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmektir.  

Yürüyüş yapmak ise tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir. Yürüyüş aktivitesi fiziksel ve ruhsal açıdan sağlığımızı destekleyecek ideal bir aktivitedir. 

Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir. 

Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. 

Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.Fiziksel aktiviteyi yaşam biçimi haline getirmemizde yürüyüş önemlidir. Çünkü:Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.Yürüyüş yapmak için ayrıca bir alet veya özel hazırlık gerekmez.Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz."

HABER:ERTAN ADANA

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.