SON DAKİKA
Hava Durumu

Havlularınıza dikkat !

Havlularınız tahmin ettiğinizden daha kirli olabilir!

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2023 02:56
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2023 03:00
Kaynak: HANDAN EFE
https://www.yenisehiryorem.com/
Havlularınıza dikkat !

Kirli havlular, farklı mikropların barındığı bir ortam olabilir ve hatta bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olabilir. Uzmanlara göre, havluları 0 mikropsuz tutmak imkansızdır, ancak onları düzenli olarak yıkayarak mikrop miktarını azaltmak mümkündür.

Havlular, vücudunuzun doğal cilt bakterilerini ve taşıdığınız diğer mikropları her kullanımınızda üzerine aktardığınız bir bakteri yuvası gibidir. Bu nedenle, bu mikropların aslında sizin tarafınızdan taşındığını söyleyebiliriz. Neyse ki, vücudumuz bu mikroplarla bir arada yaşamak için evrimleşmiştir.

Havlunuzda Bakteriler Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Banyo havlularınızı nemli, sıcak ve karanlık banyo alanlarında asmak, mikropların çoğalması için ideal bir ortam sunar. Üstelik, ellerinizle havluya ne kadar sık dokunduğunuzu düşünürseniz, üzerlerindeki bakteri sayısı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Araştırmalar da bu gerçeği doğrulamaktadır. Arizona Üniversitesi'nden mikrobiyolog Charles Gerba, banyo havlularının yaklaşık %90'ının koliform bakterilerle kontamine olduğunu ve yaklaşık 'ünün E. coli bakterisini taşıdığını belirtiyor. Bu bakteriler sadece banyo havlularında değil, aynı zamanda mutfak havlularında da bulunabilir. Bunun nedeni, birçok insanın ellerini yeterince yıkamadan hızlıca bir havluyla kurulayıp çıkmasıdır. Sonuç olarak, böyle bir havluyla yüzünüzü kuruladığınızda bile yaklaşık iki gün sonra temizlenmek yerine E. coli gibi bakterilere maruz kalabilirsiniz.

Evin dışındaki havlular da büyük risk taşıyabilir! Özellikle spor salonlarında kullanılan havlular, enfeksiyonların bulaşmasına katkıda bulunabilir. Los Angeles'taki bir kolej futbolcuları arasında 2003'te başlayan MRSA salgını sonrasında yapılan bir araştırma, sahadaki havluları paylaşmanın enfeksiyonun yayılmasını kolaylaştırdığını göstermiştir. Özellikle kuru bir cilde sahip olmak, havlulardaki mikropların vücudunuza girmesini kolaylaştırabilir. Ancak yine de bir havlu aracılığıyla büyük bir hastalık kapma riskiniz oldukça düşüktür.

HABER:HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.