SON DAKİKA
Hava Durumu

Mahmud Abbas Kimdir?

Mahmud Abbas Kimdir? Yaşamı, Biyografisi ve Kökeni...

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2023 02:49
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2023 02:49
Kaynak: KAAN KOÇAK
Mahmud Abbas Kimdir?

Sıkça duyduğumuz bir isim olan Mahmud Abbas'a dair merak edilenleri öğrenmek istiyorsanız, içeriği okumaya devam edebilirsiniz. Son dönemlerin önemli figürlerinden olan Mahmud Abbas'ın kim olduğu, nereden geldiği ve yaşamı hakkında bilmeniz gerekenler burada. İşte Mahmud Abbas'ın yaşamı ve biyografisi hakkında ayrıntılar!

Mahmud Abbas'a Dair Merak Edilenler

Mahmud Abbas, 26 Mart 1935'te Safed'de doğdu. Ebu Mazen takma adıyla da bilinir. Filistin Kurtuluş Örgütü'nün kurucularından biridir ve Filistin devlet başkanlığı yapmıştır. Doğduğu dönemde Filistin İngiliz manda yönetimi altındaydı, ancak 1948'de İsrail'in kurulmasıyla mülteci durumuna düştü. İlk İsrail-Arap Savaşı sırasında ailesiyle birlikte Suriye'ye göç etti. Suriye ve Moskova'da hukuk eğitimi aldıktan sonra Şam Üniversitesi'nden mezun oldu. Doktora tezi, Siyonizm'in Filistinli bakış açısıyla tarihini inceledi.

1980'lerin ortasında Filistin'e dönebildi, bu süreçte bir iş insanı olarak başka Arap ülkelerinde çalıştı. Yaser Arafat'ın yakın arkadaşı olarak Filistin Kurtuluş Örgütü'nün yönetiminde yer aldı. 1970'lerin sonlarından itibaren İsrail'le yakınlaştı ve "iki devletli çözüm" konusunda önemli bir rol oynadı. 1990'larda Oslo Sözleşmeleri'ne aktif olarak katıldı. 1996'da Filistin Kurtuluş Örgütü genel sekreteri ve Arafat'ın resmi olmayan sözcüsü olarak görev yaptı. Ancak, Oslo Sözleşmeleri'nin başarısızlığı ve İkinci İntifada'nın başlaması sonrasında intihar saldırılarına karşı bir tutum benimsedi ve Arafat'ın politikalarından uzaklaştı. Mahmud Abbas, İsrail ve ABD hükümetleriyle diyalog sürdüren az sayıdaki ılımlı Filistinli politikacılardan biri olarak bilinir.

HABER:KAAN KOÇAK

Kaynak: KAAN KOÇAK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.