SON DAKİKA
Hava Durumu

Devlet desteğiyle 595 ton buğday tohumu dağıtılmaya başlandı

Devlet desteğiyle yaklaşık bin 200 çiftçiye dağıtılacak 595 ton buğday tohumu, 23 bin 800 dekarlık bir alanda ekimi gerçekleşecek.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2023 02:21
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2023 02:21
Kaynak: İHA
Devlet desteğiyle 595 ton buğday tohumu dağıtılmaya başlandı

Muş’ta Devlet desteğiyle yaklaşık bin 200 çiftçiye dağıtılacak 595 ton buğday tohumu, 23 bin 800 dekarlık bir alanda ekimi gerçekleşecek.  
Muş Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Tarım Arazilerinin Kullanımını Etkinleştirilmesi" (TAKE) Projesi çerçevesinde Bin 200 çiftçiye yüzde 50 hibe ile 595 ton buğday tohumu törenle dağıtılmaya başlandı. 
Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi'nde düzenlenen "Yüzde 50 Buğday Tohumu Dağıtım Töreni’ne katılan Muş Valisi Avni Çakır, “Baktığımda ucu bucağı gözükmeyen ekili alanları gördüğümde çok mutlu oluyorum. Bunlar milli ekonomimize bir katkıdır. Tarım işletmemiz, profesyonel ekiple ve ekipmanlarla çalışarak memleket ekonomisine, Muş ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bölgedeki tarımın gelişmesine de, çiftçi kardeşlerimize örnek olmaları konusunda çok önemli bir rol modeli oluyorlar. Devlet olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ve İl Müdürlüğü olarak da tarım arazilerimizin ekonomiye kazandırılması noktasındaki devletimizin çok ciddi politikalarında büyük bir başarı yürütüyoruz. Burada, 2020 yılından beri uyguluyoruz. Ekilmeyen ya da layıkıyla işlem görmeyen arazileri ekinle buluşturma, tohumla buluşturma, onların da ekonomiye katkısını sağlamak için yaklaşık 80 bin dekar alana tohumluk destek vererek bunları ekonomiye kazandırmışız" dedi. 
Çalışmalarımız büyük bir titizlikle devam edeceğini vurgulayan Çakır, "Tarım gelişirse, kaba yem üretimi gelişirse buna bağlı olarak hayvancılık da gelişir, bunların yan sanayileri de gelişir. Ekipman üreten işletme sayıları da artar. Bunların hepsi birbirini tetikleyen unsurlardır. Memleketimizin her bir noktası, ilimizdeki tüm tarım arazilerinin her bir noktasını tohumla buluşturma, çiftçi kardeşlerimizle buluşturma konusunda azimliyiz, kararlıyız. Bu anlamda 'ben üretmek istiyorum', 'ben ekmek istiyorum', 'ben dikmek istiyorum' diyen tüm kardeşlerimizin yanındayız. Yüzde 50'den yüzde 75'e kadar hibe desteği var. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha artan miktarda da yapmaya devam edeceğiz. Kaliteli tohumla çiftçimizi buluşturduğumuzda, onlara toprağı en verimli bir şekilde nasıl işleyeceklerini öğrettiğimizde, daha çok alanı suyla buluşturduğumuzda, Muş ürettiği ürünler ve elde ettiği gelirle hak ettiği yere gelecektir” dedi. 
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün ise "İlimiz 357 bin hektarlık bir tarım arazisine sahiptir. Bu da yüzde 41,2'yi oluşturmaktadır. Bunun içerisinde de 162 bin hektarlık alan sulanabilir bir durum var. 72 bin hektarlık bir alanda da sulama yapılmaktadır. 2023 verilerine göre 1 milyon 800 bin dekarlık bir alanda hububat ekimi gerçekleştirildi. 2023 yılında 2 etap şeklinde yapıldı. İlkbahar'da kuru fasulye, ay çekirdeği ve nohut gibi tohumlar yüzde 75 hibeyle çiftçilerimize dağıtıldı ve hasatları tamamlandı. Bu yıl iyi bir hasat elde ettik. İkinci etap olarak bakanlığımıza sunduğumuz buğday tohumu projesi kabul edilerek bugün çiftçilerimize dağıtacağız. Bu projeyle 4 yıl boyunca 262 bin dekarlık bir alanda bir ekim sağlandı. Bundan da 10 bin 459 çiftçimiz faydalandı. Şu anda dağıtacağımız 595 ton buğday tohumunu 23 bin 800 dekarlık bir alanda ekimi gerçekleşecek. Bundan da bin 200 çiftçimiz faydalanacak” ifadelerini kullandı. 
Törenin ardından çiftçiler, buğdaylarını araçlara yükleyerek götürmeye başladı. 
Programın ardından Çakır, Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi'ndeki alanlarda incelemelerde bulundu. 
İşletme Müdürü Hanifi Yağmur ise Vali Çakır'a bilgi verdi. 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.