SON DAKİKA
Hava Durumu

50’ye yakın öğrenci hastaneye başvurdu

50’ye yakın öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurdu.

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2023 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 25.10.2023 16:49
Kaynak: İHA
50’ye yakın öğrenci hastaneye başvurdu

Samsun’da 19 Mayıs ilçesinde bulunan Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Ballıca Kampüsü yemekhanesi ile KYK yurdunda yemek yiyen 50’ye yakın öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurdu. 
19 Mayıs ilçesinde bulunan SAMÜ Ballıca Kampüsü’nde yer alan KYK’ya bağlı yurt ve okul kantininden yemek yiyen 50’ya yakın öğrenci fenalaştı. Gıda zehirlenmesinden şüphelenilen öğrenciler için Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından yemekhanelerden numune alınıp, analiz çalışmaları başlatıldı. Öğrenciler, okuldaki yedikleri tavuk ile yurtta yedikleri etli kuru fasulye, pilav ve garnitürden sonra mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin ortaya çıktığını söylediler. 

“20’ye yakın arkadaşım kötü olup hastaneye gitti” 
Gıda zehirlenmesi yaşayan öğrencilerden yurtta kalan Mehmet Cam, “Bu zehirlenme olayında bizimle hiç ilgilenilmedi. Sanki öğrencinin hiçbir değeri yok. Üniversitede ve yurtta yemek yedikten sonra çok kötü oldum. Hangisinden zehirlendiğimi de anlayamadım. Mide bulantısı ve baş ağrısından dolayı düzgün de konuşamıyorum. Kuru fasulye ve garnitür yedim. Kampüste de yemekte tavuk vardı. Tavuk neredeyse gıdaklayacaktı, o derece pişmemişti. Öğrenci olduğumuz için mecbur yedik. 20’ye yakın arkadaşım yediği yemekten kötü oldu ve hastaneye gittiler” dedi. 
Yurtta yemek yemediği için zehirlenmediğini ama birçok arkadaşının zehirlendiğini ifade eden yurtta kalan öğrencilerden Şevket Yüksel, “Dün akşam yenilen yemekten dolayı bazı arkadaşlarımız sıkıntı yaşadı. Kusma, mide bulantısı ve ishal şikayetleri yaşandı. Kendi arkadaşlarımdan da zehirlenen oldu. Okulda yemek yiyenlerden de yurtta yemek yiyenlerden de hastalanan oldu. Ben ikisinden de yemediğim için zehirlenmedim. 50’ye yakın kişinin etkilendiği söyleniyor” diye konuştu. 
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ise okul ve yurt yemeğini yedikten sonra 50’ye yakın öğrencinin farklı hastanelere başvurduğu, her 2 yemekhaneden de numune alındığı, bunların analiz edildiği, hastaneye başvuranların genel sağlık durumlarının iyi olduğu ve birçoğunun ayakta tedavi edildiğini açıkladı. 

Güvenlik görevlisinden basına müdahale 
50’ye yakın öğrencinin gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı yurt binasının dışarıdan çekimini yapan basın mensubuna güvenlik görevlileri engel olmaya çalıştı. İlk olarak amirlerinden izin alınmadan görüntü çekilmesine karşı çıkan güvenlik görevlileri, gazetecinin kamuya açık alanda çekim yaptığını söylemesi üzerine yanına gelerek cep telefonları ile fotoğrafını çekmeye çalıştılar. Gazetecinin uyarısı üzerine basın mensubunun fotoğrafını çekmeyi bırakan güvenlik görevlisi, daha sonra amirlerinden böyle bir emir aldığını söyledi. 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.