SON DAKİKA
Hava Durumu

YENİŞEHİR TARIMINI ÖRNEK ALIYORLAR

Ukrayna'dan gelen teknik heyet, Yenişehir'deki tarımsal faaliyetleri ve tarım yatırımlarını inceledi.

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2022 12:24
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2022 12:24
https://www.yenisehiryorem.com/
YENİŞEHİR TARIMINI ÖRNEK ALIYORLAR

FAALİYETLER ANLATILDI
Yenişehir'de Sulama Birliği yöneticileriyle görüşen teknik heyete, tarımsal sulama faaliyetleri ve bu alanda yapılan yatırımlar anlatıldı. Birlik binasındaki toplantıya Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş da katıldı.
 
YILDA 3 ÜRÜN ALINABİLİYOR
Yenişehir Ovası'nda Boğazköy Barajı ve Yeraltı Sulama Projesi kapsamında sağlanan tarımsal amaçlı suyun kullanıldığını belirten Aktaş, ilçede 1 yıl içinde 3 kez ürün yetiştirilebildiğine dikkat çekti.
 
KENDİ ÜLKELERİNDE UYGULAYACAKLAR
Yenişehir'deki tarımsal faaliyetlerin yoğunluğundan çok etkilediklerini belirten konuklar kendi ülkelerinde de burada gördükleri ve öğrendikleri tarımsal modelleri örnek alarak hayata geçirmeyi amaçladıklarını söylediler.

Toplantıda sulama sistemlerinin çalıştırılmasından ön ödemeli sayaç uygulamasına değin birçok konu ele alındı.
 
Ukrayna'dan gelen teknik ekip Yenişehir'deki tarımsal faaliyetler hakkında ayrıntılı bilgiler aldı. Yenişehir Sulama Birliği yöneticileriyle bir araya gelen konuk heyete Boğazköy Barajı ve Yeraltı Sulama Sistemi'nden sağlanan tarımsal amaçlı su kaynaklarının nasıl tarlalara ulaştırıldığı anlatıldı.
Toplantıya katılan Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, daha çok buğday, ayçiçeği ve yemlik dane mısır yetiştirilen Ukrayna'da sulu tarıma geçiş için hazırlık yapıldığını söyledi. Aktaş, "Yenişehir Ovası'nın tarımsal potansiyelini inceleyip sulamadan sebze ve meyve yetiştirmeye değin birçok alanda bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bizler de gerekli bilgileri kendilerine verdik" dedi.
Aktaş, "İlçemize gelen Ukrayna Hükümeti yetkilileri sulama sistemleri ile ilgili incelemelerde bulundu. Yetiştirilen sebze ve meyveler hakkında bilgi aldı. Ülkelerinde sulu tarım ürünleri yetiştirmek istediklerini ifade ettiler. Yenişehir'deki tanımsal faaliyetleri beğendiklerini söylediler" diye konuştu.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.