SON DAKİKA
Hava Durumu

Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü ve GİSP Bursa Grubu Başkanı Erdem: ‘DEPREME DİRENÇLİ KENTLER KURULMALI’

Erdem, daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğundaki ve 624 yıldır suskun olduğu belirlenen Yenişehir-Kayapa fayına işaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2024 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2024 14:08
Kaynak: KAAN KOÇAK
Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü ve GİSP Bursa Grubu Başkanı Erdem: ‘DEPREME DİRENÇLİ  KENTLER KURULMALI’

“ÇALIŞMALARA BİR AN ÖNCE BAŞLANMALI”

"Afet Dirençli Planlama ve Yapılaşma" konulu panele konuşmacı olarak katılan Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü ve Gayrimenkul İçin Strateji Platformu Bursa Grubu Başkanı Erkan Erdem, depreme karşı dirençli kentler inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

“YENİŞEHİR-KAYAPA FAY HATTINA DİKKAT”

Geçen aylarda keşfedilen Yenişehir-Kayapa fay hattıyla birlikte Yenişehir’de ve Bursa’da afetlere karşı dirençli bir kent oluşturmanın öneminin arttığına işaret eden Erdem, ilçedeki bina stokundan başlayarak tüm kentin depreme ve afetlere dirençli hale getirilmesi gerektiğini anlattı.

AFET DİRENÇLİ KENT VE KÖY

Konunun uzmanlarıyla Bursa Nilüfer’de gerçekleştirilen panelde ekosistem tabanlı yönetim,  afet dirençli kent ve köy, dayanıklı bina ve bilinçli tüketici, yaşamsal altyapı hizmetleri, afet ve hukuk, rant ve afet açmazında dirençli bir Bursa konuları işlendi.

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) ve Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası (BEMO) iş birliğiyle  "Afet Dirençli Planlama ve Yapılaşma" konulu panel düzenlendi.

Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü ve GiSP Bursa Grubu Başkanı Erkan Erdemdepreme karşı dirençli kentler inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

Geçen aylarda keşfedilen Yenişehir-Kayapa fay hattıyla birlikte Yenişehir’de ve Bursa’da afetlere karşı dirençli bir kent oluşturmanın öneminin arttığına işaret eden Erdem, ilçedeki bina stokundan başlayarak tüm kentin depreme ve afetlere dirençli hale getirilmesi gerektiğini anlattı.

Erdem, Ekosistem Tabanlı Yönetim ile ilgili sunumunda şunları kaydetti:

"Doğal afetlere dirençli yerleşimler için sadece binaların ve altyapı sistemlerinin güçlendirilmesi yeterli değildir. Ekosistem tabanlı bir yönetim modeli, doğal afet risklerini azaltmak ve doğal varlıklara zarar vermeden yerleşimleri güçlendirmek için çok önemlidir.

Yerel yönetimler, çevresel faktörleri dikkate alarak afet risklerini azaltacak stratejiler geliştirmelidir. Bu stratejiler arasında, yerel ekosistemin sağlığını korumak, su havzalarını ve erozyonla mücadeleyi desteklemek, ormanları korumak ve restore etmek gibi doğal sistemlere dayalı çözümler bulunmaktadır. Ayrıca, kentsel planlama sürecinde, jeolojik ve topografik özelliklerin yanı sıra ekolojik hassasiyetlerin de dikkate alınması gerekmektedir.

Ekosistem tabanlı bir yaklaşım, afet risklerini azaltmanın yanı sıra, doğal kaynakların sürdürülebilirliğini ve toplumların uzun vadeli dayanıklılığını da artırabilir. Bu nedenle, yerel yönetimlerin doğal afetlerle başa çıkmak için sadece teknik çözümlere değil, aynı zamanda ekosistem tabanlı stratejilere de odaklanmaları önemlidir. Bu şekilde, toplumlar hem doğal afetlere dirençli hale gelir hem de doğal çevreyi korur ve sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atmış olurlar."

Bursa Uludağ Üniversitesi Emlak Yönetimi Programı Başkanı Prof. Dr. Elif Karakurt Tosun, yaşam kalitesi yüksek ve doğal afetlere karşı dirençli kentsel yaşam oluşturmak amacıyla yasal ortaya atılan kentsel dönüşüm projelerinin rant odaklı bir yapılaşmayı beraberinde getirmesini ve bu süreçte müteahhitlerin, yapı sahiplerinin ve yerel yönetimlerin sorumluluklarını Bursa kenti özelinde ele aldı. Tosun, “Kentsel dönüşüm süreci ile yenilenen kentlerimizin geleceği; vatandaşların para harcamadan konutlarını yenileme isteği ile inşaat firmalarının daha çok kâr elde etme isteğine bırakılamayacak kadar önemli bir konudur” dedi.

Yüksek Şehir Plancısı Uluay Koçak Güvener ise “Afetlere karşı direncin sağlanması çok disiplinli bir yaklaşımı ve işbirliğini gerektirmektedir. Bu çalışmaların belirli bir sistematikte ve standartta olması için; uluslararası yol haritalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye’de kentsel direnç kavramının daha çok doğal afetler ve iklim değişikliği temelinde ele alındığı görülmüştür” şeklinde konuştu.

Avukat Dr. Kazım Çınar, “Temel hak ve hürriyetlerin korunmasında devlet yani idare sorumludur. Yani afet olması durumunda aslında sorumluluk idarenin sorumluluğudur. Bir afet olduğu zaman yapıların çökmesi ya da can ve mal kayıpları olduğu zaman kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına kasten zarar veren bu zararı gidermekle yükümlüdür” dedi.

Bursa Emlak Müşavirleri Odası (BEMO) Yönetim Kurulu Üyesi Meral Türkeş, satın alınacak binanın hangi yıl yapıldığının, kat mülkiyetinin olup olmadığının ve binanın planının kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizerken, kentsel dönüşümle ilgili riskli yapıların bakanlığın sitesinden kontrol edilebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: KAAN KOÇAK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.