SON DAKİKA
Hava Durumu

"Ulusal bayramlar bilincimizi tazeliyor"

"Yüzyıldır kutlanmakta olan cumhuriyetimiz, ikinci bir yüzyıla ilk adımını atıyor."

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2023 22:26
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2023 22:26
Kaynak: HANDAN EFE
https://www.yenisehiryorem.com/
"Ulusal bayramlar bilincimizi tazeliyor"

Cumhuriyet'in 100. yıl kutlamaları sonrası bir açıklama yapan 29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şube Başkanı Serpil Kayar, "Mustafa Kemal Atatürk’ün 'en büyük bayramımız' diye nitelediği Cumhuriyet Bayramı'nı sevinçle kutluyoruz. Biliyoruz ki cumhuriyetin harcında eşit emeği olan Halide Edip, Nezihe Muhittin, Şerife Bacı, Gördesli Makbule, Kılavuz Hatice ve onların ardıllarından olan Bahriye Üçokların anıları bize daima yol gösterecek" dedi.

29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şube Başkanı Serpil Kayar, yaptığı basın açıklamasında, "Ulusal bayramlar, bir ülke halkının, kendi geçmişinden öğrendiği ve onurlandığı günlerdir. En zor koşullarda dahi başını dik tutmanın olanaklı olduğunu anımsama, umudu tazeleme ve kararlılıkla yola devam etme günleridir" dedi.

Kayar açıklamasında şunları kaydetti: "Yüzyıldır kutlanmakta olan cumhuriyetimiz, ikinci bir yüzyıla ilk adımını atıyor. Emperyalizme karşı verilmiş olan bağımsızlık mücadelemizin bir ödülü olan cumhuriyet, art arda yaşama geçirilen devrim yasaları ile sağlam bir temele oturtulmaya çalışıldı. Halkın emeğinin gücü ile kazanılmış olan güzelim vatan toprakları üzerinde yurttaşlık hukukunun ve tam eşitliğin gönenci içinde yaşanacağı bir geleceğin inşası hedeflendi. 1923'lerden başlayarak koşarcasına ilerlenen bu yol, ne yazık ki 1945’lerden başlayarak durmaksızın geriye çekildi. Kazanımlara sahip çıkmak ve onları daha da ileri taşımak isteyenler sayısız engellerle karşılaştı. Son yıllarda sistemli bir biçimde ulusal bayramlarımızın sevincini yaşamamıza izin verilmek istenmiyor. Oysa ulusal bayramlar, bir ülke halkının, kendi geçmişinden öğrendiği ve onurlandığı günlerdir. En zor koşullarda dahi başını dik tutmanın olanaklı olduğunu anımsama, umudu tazeleme ve kararlılıkla yola devam etme günleridir.

Devrimin önderlerinden ve dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya şöyle diyordu: 'Devrim yapıldığı zaman, onun gösterdiği zorunluluklar izlenmezse, o devrim, geri kalır. Hatta geriye döner. Devrim geriye döndüğü zaman toplumun nasıl bir sonuçla karşılaşacağını tahmin etmek kolaydır. İmparatorluğun, kendi eliyle bu millete hazırladığı sonu tekrar hazırlamak demektir. Devrimin emirlerini yapmamak, gerici olmak, gericiliğe hizmet etmek demektir.'

29 Ekim Kadınları olarak Şükrü Kaya’nın bu sözlerini rehber ediniyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün 'en büyük bayramımız' olarak nitelediği Cumhuriyet Bayramını sevinçle kutluyoruz. Biliyoruz ki; cumhuriyetin harcında eşit emeği olan Halide Edip, Nezihe Muhittin, Şerife Bacı, Gördesli Makbule, Kılavuz Hatice ve onların ardıllarından olan Bahriye Üçokların anıları bize daima yol gösterecek. Anılarına saygıyla.

HABER:HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.