SON DAKİKA
Hava Durumu

Tüm Emeklilerin Sendikası: Demokratik tepkimizi sürdüreceğiz

Tüm Emeklilerin Sendikası Yenişehir Şube Başkanı Kamettin Baştürk yaptığı açıklamada son emekli maaş zamlarını eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2023 21:34
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2023 21:34
Kaynak: ERTAN ADANA
https://www.yenisehiryorem.com/
Tüm Emeklilerin Sendikası: Demokratik tepkimizi sürdüreceğiz

2023 yılının ilk 6 ayında maaşlarının ortalama yüzde 52 eridiğini belirten Baştürk, "Çalışanlara ve emeklilere zorunlu olarak yapılan maaş artışları, daha hesaplara yatmadan, bütün mal ve hizmetlere dolu yağar gibi zam yağdı. Ekonomistler ise bu daha iyi günleriniz diyor. Esas tufan sonra gelecek" diye konuştu.

Baştürk, "Emeklilerimizi sendika çatısı altında birleşmeye taleplerini daha güçlü seslendirmek için emekli örgütlerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz" diye konuştu.

Tüm Emeklilerin Sendikası Yenişehir Şube Başkanı Kamettin Baştürk yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

"Çalışanlara ve emeklilere zorunlu olarak yapılan maaş artışları, daha hesaplara yatmadan, bütün mal ve hizmetlere dolu yağar gibi zam yağdı. Ekonomistler ise bu daha iyi günleriniz diyor. Esas tufan sonra gelecek.

2023 yılının ilk 6 ayında maaşlarımız ortalama yüzde 52 eridi. 1 Temmuz'dan itibaren gelen zamların alım gücümüzü çok düşürdüğü apaçık ortadayken, emeklilerin çok az bir kısmına yansıyacak olan yüzde 25 artış kabul edilebilir değildir.

Halihazırda,  kesin sayısı açıklanmamakla birlikte, sayısı 9 milyon tahmin edilen  emeklinin 7500 lira civarında  maaş aldığı ve emeklilerin çok önemli bir bölümünün kök maaşları da 7500 liranın çok altında olduğu biliniyor.Yapılan yüzde 25 emekli maaş artışları ,kök maaşlar üzerinden olacağından bu arkadaşlarımızın çoğunluğunun   maaşları  hiç artmayacaktır. Az bir  kesimin de maaşları çok cüzi miktarda  artacaktır. Torba yasaya bakılırsa EYT' lilerin de maaşlarında bir artış olmayacaktır.

Zam furyası şimdiden ortalığı kasıp kavuruyor.

Dün maaş artış taleplerimizi bugün güncellemek zorunda kaldığımız garip bir sosyo ekonomik sistemle karşı karşıyayız. 7 Temmuz'da en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine yükseltilme talebimizi, yeni zamlardan dolayı 8 Temmuz'da 15.000 lira olarak revize ediyoruz! Ne yazık ki çok sayıda hatta çoğu emeklilerin maaşlarında tek kuruş artış olmadan 7500 liraya talim edecekler.  Artık emeklileri iş kur kapısında iş ararken, yükselen gıda fiyatları nedeniyle aş evi kapılarında , akşamları pazar artıkları toplarken pazar yerlerinde sık sık göreceğiz. Hatta kayıt dışı ,çok kötü koşullarda, köle ücreti ile çalışmalarına daha çok tanık olacağız. O da iş bulunabilirse!  Artık belediyelerin emekliler içinde aş evleri açmaları gerekecek. İktidardan umudunu kesen emekliler, belediyelerin emeklilere sahip çıkmasını bekler oldu. Çünkü iktidar  emeklisine sahip çıkmıyor.

Buradan emeklilere sesleniyoruz : Örgütlenin. Tüm Emeklilerin Sendikası  günlerdir emeklilere reva görülen bu derin yoksulluk ve haksızlığa karşı demokratik tepkilerini  hayatın her alanına yayarak kamuoyunu bilgilendiriyor ve iktidarı uyarıyor. Uyarılarımız ve etkinliklerimiz kesintisiz sürecektir. İnsanca yaşama hakkımızı alana kadar demokratik zeminde fiili ve meşru mücadelemiz devam edecektir. Emeklilerin taleplerini daha güçlü seslendirmek için  bütün emeklileri emekli örgütlerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Sen yoksan olmaz kardeşim. Sensiz asla olmaz."

HABER:ERTAN ADANA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.