SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarihçi Dr. Salih Erol Yenişehir'in zengin tarihsel birikimine dikkat çekti

Yenişehir'in tarihsel zenginliğinin içinde mutfak kültürünün de önemli bir yer tuttuğunu belirten Tarihçi Dr. Salih Erol, ilçenin bu özelliğinin de gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla bir dizi çalışma yapılması gerektiğine işaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2023 21:46
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2023 21:46
Kaynak: HANDAN EFE
Tarihçi Dr. Salih Erol Yenişehir'in zengin tarihsel birikimine dikkat çekti

"GELECEĞE AKTARILMALI"

Yenişehir'in tarihsel zenginliğinin içinde mutfak kültürünün de önemli bir yer tuttuğunu belirten Tarihçi Dr. Salih Erol, ilçenin bu özelliğinin de gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla bir dizi çalışma yapılması gerektiğine işaret etti.

"İLÇE GEÇİŞ GÜZERGÂHINDA"

İlçenin geçmişten bu yana bir geçiş güzergâhının üzerinde bulunması nedeniyle etkilenişime açık olduğunu vurgulayan Dr. Erol, "Gerek kendine özgü, gerekse de göç edenlerin beraberinde getirdiği mutfak kültürüne ait özellikler dikkat çekiyor" dedi.

FARKLI AĞIZ TATLARI

Yenişehir'de bir fırın açarak Konya ve Doğu Anadolu'ya özgü pideler üreten Rıdvan Elaltunkara ise "İlçede bilinmeyen pide çeşitleriyle müşterilerimizi ağırlamaya başladık. İlçeliler farklı yiyecek ve içeceklere ilgi gösteriyorlar" diye konuştu.

Osmanlının ilk başkenti Yenişehir'de tarihsel mirasın yanında mutfak kültürüne ilişkin özellikler de dikkat çekiyor. Yenişehir'in zengin tarihsel birikimine dikkat çeken Tarihçi Dr. Salih Erol, bu birikimin özellikle yerel yönetim tarafından desteklenecek bir çalışmayla kayıt altına alınması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini bildirdi.

"BÜTÜNLÜKLÜ BİR ÇALIŞMA YAPILABİLİR"

Dr. Erol şunları kaydetti: Yenişehir'in tarih boyunca bir geçiş yeri olması, onun özgünlüğünü yeterince yansıtamamasına neden olmuştur. Bu mutfak kültürüne, yiyecek ve içeceklere de yansımıştır. Verimli arazilere sahip olan bu sayede çok farklı çeşniler ortaya koyan Yenişehir'in zengin bir mutfağı vardır. Özellikle göçle gelenler, geldikleri yerin yöresel yemeklerini burada da yapmışlardır. Sadece bir noktadan değil, her noktadan göç almıştır Yenişehir. Balkan ekmek tarzı yemekleri, Akdeniz tarafından gelenlerin getirdiği önemli yiyecekler mevcuttur. Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun et yemeklerini de sayabiliriz. Yenişehir'in yerel yönetimi tarafından ilçede yapılan yemek ve içeceklerin sağlıklı bir envanteri çıkarılmalıdır. Şu ana kadar herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Yenişehir büyük ölçekli bir yer değil. Kayıt altına alınmalıdır. Bu önemli konuda bütünlüklü bir çalışma yapılmalıdır."

BAŞKA YÖRELERE ÖZGÜ PİDELER

Yenişehir'de bir fırın açarak Konya ve Doğu Anadolu'ya özgü pideler üreten Rıdvan Elaltunkara ise ilçelilerin farklı yiyecek ve içeceklere ilgi gösterdiğini anlattı. Elaltunkara, "İlçede bilinmeyen pide çeşitleriyle müşterilerimizi ağırlamaya başladık. Daha çok Konya ve Doğu Anadolu illerine özgü pide çeşitleri ve içecekler arasında tost ekmeği tombik, kaşar, peynir ve patatesli katmer pideler, etli ekmekler, bıçakarası kuşbaşı, kaşar, yumurta ve etli mevlana pideleri, Bafra pidesi ve klasik kuşbaşı, kıymalı, kaşarlı ve kavurmalı pide çeşitlerimiz ilgi görüyor" diye konuştu.

HABER:HANDAN EFE

Kaynak: HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.