SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarih Öğretmeni Dr. Salih Erol, Ulu Önder Atatürk'ü anlattı: ONUN KARAKTERİ TAM BAĞIMSIZLIKTI

Yenişehir Gevher Nesibe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin sorumluluğunda hazırlanan 10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı yoğun ilgi gördü.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2023 21:14
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2023 21:14
Kaynak: HANDAN EFE
https://www.yenisehiryorem.com/
Tarih Öğretmeni Dr. Salih Erol, Ulu Önder Atatürk'ü anlattı: ONUN KARAKTERİ TAM BAĞIMSIZLIKTI

ANITA ÇELENK SUNULDU

Anma Programı öncesi Kaymakam Mustafa Güney, İlçe Garnizon Komutanı Hava Uçak Bakım Albay İbrahim Feyzi Büğdüz ve Belediye Başkanı Davut Aydın, Atatürk Anıtı'na çelenk sundular.

PROGRAMA İLGİ YOĞUNDU

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü münasebetiyle düzenlenen çelenk sunma töreninden sonra Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde Gevher Nesibe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin sorumluluğunda hazırlanan program izlendi.

"TÜRK GENÇLİĞİNDEN UMUTLUYDU"

Günün önemine ilişkin konuşmayı yapan Tarih Öğretmen Dr. Salih Erol, "Atatürk 'Cumhuriyeti biz kurduk; onu yaşatacak olan sizlersiniz' demiş ve bilhassa Türk gençliğinden ümitli olduğunu her fırsatta dile getirmiştir" dedi.

Kaymakam Mustafa Güney, İlçe Garnizon Komutanı Hava Uçak Bakım Albay İbrahim Feyzi Büğdüz ve Belediye Başkanı Davut Aydın'ın çelenkleri sunmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü münasebetiyle düzenlenen çelenk sunma töreninden sonra 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Programı Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde saat 09.30’da başladı. Gevher Nesibe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin sorumluluğunda hazırlanan program izlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Dr. Salih Erol yaptı. Erol konuşmasında şunları kaydetti: " Sayın kaymakamım, belediye başkanım, protokolün saygıdeğer üyeleri; Değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler!

Büyük insanlar, toprağa derinlemesine kök salan ulu çınarlara benzerler; önce bedenleri ve icraatlarıyla yaşarlar; öldükten sonra ise fikirleri yaşamaya devam eder.

Milli Mücadelemizin başkomutanı; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, seksen beş yıl önce bugün bu saatlerde aramızdan ayrıldı. O, daha ölmeden on iki yıl önce, 1926’da, büyük bir sükûnet ve inançla şöyle demiştir: “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebed pâyidâr kalacaktır”.

Biz biliyoruz ki, eser bırakmadan gidenler ölür ancak; ardından eser bırakanlar ise insanlığın zihin ve gönüllerinde yaşamaya devam ederler. Atatürk, büyük eserler bırakan müstesna bir liderdir. Ülkesini seven; milletine bağlı her Türkün kalbinde Atatürk sevgisi dâima özel bir yer tutmaktadır. Çünkü, onun bize bıraktığı en büyük eser, şu an üzerinde yaşadığımız ve geçenlerde 100. yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir.

Kıymetli hazirûn!  Şunu unutmayalım!!

Atatürk ve arkadaşları Türkiye Cumhuriyeti’ni hiç de öyle kolay kurmadılar. Dört bir koldan Anadolu’yu işgal eden emperyalist devletlere karşı askeri ve siyasi zaferler kazandılar. Tam da bu zaferlerin kazanıldığı, Kurtuluş Savaşı’nın bittiği anda “Savaş bitti” diye sevinenlere Başkomutan Mustafa Kemal’in cevabı oldukça düşündürücüdür: “Savaş, asıl şimdi başlıyor!”.

Peki, neydi, üstelik, kurtuluşun hemen arkasından başlayacak olan o asıl savaş?

Evet, en büyük savaş cehalete karşı, içeride verilen savaştır ve biz cehaleti yendiğimiz gün en büyük zaferi kazanacağız. Bunun için en büyük görevlerden biri de biz öğretmenlere düşmektedir. Zirâ,“Cumhuriyet, bizden fikri hür; vicdanı hür nesiller yetiştirmemizi bekler”.

Atatürk: “Cumhuriyeti biz kurduk; onu yaşatacak olan sizlersiniz” demiş ve bilhassa Türk gençliğinden ümitli olduğunu her fırsatta dile getirmiştir.

Bir ülkeyi yaşatacak; onu ileriye taşıyacak olan en önemli unsurların başında ekonomi, bilim ve sanat gelmektedir. Bu gerçeğin farkında olduğu içindir ki, Atatürk:

“Askeri ve siyasi zaferler ne denli büyük olursa olsun, iktisadi zaferle taçlandırılmadıkça kalıcı olmayacaktır” demiştir. “Hayatta en hakiki mürşid ilimdir” diye yolumuzu aydınlatan feneri işaret etmiş; “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözüyle de sanatın insan ve toplumdaki yaşamsal önemine dikkat çekmiştir.

Unutmayalım ki, Atatürk bir eylem adamıdır. O, oturup sadece söz söyleyenlerden değildir. Sözlerinin hepsini gerçekleştirmek için ömrünün sonuna kadar çalışmıştır: “Beni övme sözlerini bırakınız. Cumhuriyetimiz için daha neler yapacağız, ona bakalım!” diyen de bizzat kendisidir. Bizler, geçmiş birikimlerimizin bir zerresini dahi göz ardı etmeden çağın gerektirdiği özelliklerle donanmak zorundayız.

Mustafa Kemal halktan biri olarak doğmuş;  Atatürk soyadını vatan ve millet uğrunda yaptığı icraatlarıyla, sonuna kadar hak ederek bizzat Türk Milletinden almıştır. Eseri cumhuriyet; karakteri tam bağımsızlık olan büyük insanı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz."

DERECEYE GİRENLERE

ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Şiirlerin okunması ve oratoryonun ardından Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinin ‘Yolundayız’ Sunumu yapıldı.

Yarışmalarda 1'inci seçilen öğrencilerin kompozisyon ve şiirlerinin okunduğu program, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen yarışmaların ödül töreniyle sona erdi.

Etkinliklere Kaymakam Mustafa Güney, İlçe Garnizon Komutanı Hava Uçak Bakım Albay İbrahim Feyzi Büğdüz ve Belediye Başkanı Davut Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Fatih Kurt, Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.