SON DAKİKA
Hava Durumu

Sosyal tesislere zam oranlarına tepki

Yenişehir Belediye Meclisi’nin perşembe günkü toplantısında mesire alanları, nikah işlemleri, spor kompleksi halı saha, spor kompleksi havuz giriş ücretleri, spor kompleksi spor salonu ücretlerine zam kararı alınmasına MHP ve CHP’den tepki geldi. Milliyetçi Hareket Partisi zam oranlarının yüzde 600’lere ulaştığını vurgularken, Cumhuriyet Halk Partisi’nden yapılan açıklamada da “Belediye sosyal tesisleri ticari bir kurum değil, kâr amacı gütmeden halkımıza hizmet eden bir kurumdur” denildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 13:38
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 13:38
Kaynak: MUSTAFA EFE
Sosyal tesislere zam  oranlarına tepki

Bir açıklama yapan Belediye Başkanı Ercan Özel, “Yanlış fiyat tarifeleri dolayısıyla belediyemizin sadece sosyal tesislerimizdeki yıllık zararı 12 milyon liradır. Bu zarar tüm Yenişehir halkının cebinden çıkmaktadır. Belediyemiz bu tür tesislerden elbette kâr amacı gütmemelidir ama bile bile zarara uğratılmasının da önüne geçilmelidir” dedi.

Yenişehir Belediyesi Meclisi’ndesosyal tesislere yüksek oranda zam yapılması tepkiyle karşılandı. MHP İlçe Başkanı Arif Eren ve CHP İlçe Yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda 2024 yılı ücret tarifesinde yapılan zam artışlarının yüksekliğine dikkat çekildi.

MHP Yenişehir İlçe Başkanı Arif Eren yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Sırtında yumurta küfesi yokken İlçemiz gündemini işgal eden her konuyla ilgili verdiği önerge ve dilekçeleri sosyal medya hesaplarında paylaşan Mevcut Belediye Başkanının göreve gelir gelmez yaptığı ilk icraatlarından biri, Yenişehir Belediyemiz tarafından Yenişehir halkının hizmetine sunulan sosyal imkanlara % 600’e varan oranlarda zam yapmak oldu. Bugüne kadar dilekçe belediyeciliği yapan Mevcut Başkanın, yönetim becerisini tüm Yenişehir halkı böylece görmüş oldu. Belediye yönetmek önerge ya da dilekçe vermeye benzemez. Belediyemizin 2024 yılı Ocak ayında da şubat ayında da mart ayında da Nisan ayında da aylık bütçeleri hemen hemen aynıdır. MHP’li Belediye yönetimimiz döneminde de eksik bütçeler ile personelin maaşları aksatılmadan ödenmiş, Belediye sosyal tesislerinden tüm Yenişehir halkı ücretsiz (YENİŞEHİR’in GENÇLERİNE BELEDİYE TESİSLERİNDEKİ TÜM SOSYAL İMKANLAR MHP’li BELEDİYE YÖNETİMİMİZ DÖNEMİNDE 24 SAAT/TÜM GÜN ÜCRETSİZ OLARAK SUNULMUŞTUR) ya da çok cüzi, temsili ücretlerle yararlandırılmıştır. Yenişehir Belediye Başkanı seçilen mevcut Belediye Başkanının ilk icraatı, tüm belediye personelinin maaşlarını eksik ödemek olmuş, ikinci icraatı ise belediye sosyal tesis ücretlerine % 600’e varan oranlarda zam yapmak olmuştur. Kendisini yerel yönetim uzmanı olarak tanıtan belediye başkanının ortadaki durumlara ürettiği çözüm, eksik maaş ödemek ve % 600’lere varan zam yapmak olmuştur. Çözümü kendi yönetim ve uzmanlığından beklemek yerine belediye personelinin eksik maaşa anlayış göstermesinden ve Yenişehir halkından yüksek zamlara anlayış göstermesinden beklemek mevcut belediye başkanının yönetim tarzıdır. MHP Yenişehir İlçe Başkanlığı olarak Yenişehir’in mevcut Belediye Başkanına buradan çağrı yapıyoruz. Yol yakınken gelin tüm ekibinizle istifa edin, Yenişehir’de seçimleri yenileyelim ve herkes en iyi bildiği işi yapsın. Siz bugüne kadar olduğu gibi dilekçe belediyeciliği yapın, biz de Belediye personeli ve Yenişehir halkını gözeterek Üretken Belediyecilik yapalım…”

Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Teşkilatı’nın CHP’li belediye meclis üyeleriyle ortak hazırladıkları açıklama ise şöyle: “Mevcut belediye başkanının seçim döneminde paylaştığı taahütnamede Yenişehir halkını mutlu edebilmek için adalet, eşitlik ve vatandaş memnuniyeti için taahhüt verip, ne yazık ki ülkemizin içinde bulunduğu zor ekonomik şartlara rağmen sosyal belediyecilik anlayışından uzak bir şekilde bugün gerçekleşen Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı 2. Birleşiminde AKP iş birliğiyle belediyeyi bir ticari kurum olarak görüp, 2024 yılı fiyat tarifesinde yüksek bir artış kararı alınmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı ve Belediye Meclis grubu olarak bir daha yüksek sesle ifade ediyoruz;Yenişehir Belediyesi ve Sosyal Tesisleri ticari bir kurum değil, kar amacı gütmeden halkımıza hizmet eden bir kurumdur.Ülkemizin içinde bulunduğu bu dar boğaz ve zor ekonomik şartlarda iken bugün İYİ Parti ve AKP iş birliği ile alınan kararı tüm ilçe halkımızın vicdanına bırakıyoruz.”

Belediye Başkanı Ercan Özel de Yenişehir halkının zararını minimize etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, belediyenin hizmet ve ürünlerindeki yeniden fiyat değerlemesine açıklık getirerek, “Fiyat tarifelerinde yapılan yeni değerlemeden kar amacı gütmüyoruz.  Sadece Yenişehir halkının zararını minimize etmeye çalışıyoruz” dedi.

Yenişehir Belediye Meclisi’nin Mayıs Ayı Olağan Toplantısı’nın 2’nci oturumu Perşembe günü yapıldı. Plan, Bütçe ve Tarife Komisyonu tarafından belirlenen yeniden değerleme oranları oy çokluğuyla kabul edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, fiyatların yıllardır piyasa değerlerinin çok altında kaldığını belirterek ciddi zararlar edildiğini ifade etti.  Meclis oturumu sonrasında sosyal medya ve bazı haber sitelerinde yeniden değerleme oranlarının abartılarak verilmesinin ardından sosyal medyadan açıklama yapan Başkan Ercan Özel, “Yenişehir’de doğmamış çocuğun, yetimin, öksüzün, hakkını her zaman koruduğumuzu ve koruyacağımızı tekrar tekrar vurgulamak isterim” diyerek sözlerine başladı.

12 MİLYON LİRA ZARAR ETMİŞ

Yenişehir Belediyesi’nin sürdürülebilir bir ekonomi yöntemini belirlemesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Özel, “Belediyemiz yanlış fiyat tarifeleri dolayısıyla bugüne kadar ciddi zararlara uğratılmış. Sadece sosyal tesislerimizde yılda yaklaşık 12 milyon lira zarar edilmiştir. Bu zarar tüm Yenişehir halkının cebinden çıkmaktadır. Belediyemiz bu tür tesislerden elbette kar amacı gütmemelidir. Ama bile bile zarara uğratılmasının da önüne geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

HERHANGİ BİR KAR AMACI YOKTUR

“Yenişehir Belediyesi Plan, Bütçe ve Tarife Komisyonu’nun hazırladığı rapor doğrultusunda, Belediyemizin halkımıza sunduğu hizmetlerde herhangi bir kar amacından ziyade yıllardır gerçekleşen zararları minimize edebilmek için yeniden bir değerleme yapılmıştır” diyerek sözlerine devam eden Başkan Özel, şunları söyledi: “Ancak bazı siyasi çevreler, bu zorunlu ve makul düzenlemeleri abartarak ve belediyemizi karalayarak siyasi malzeme olarak kullanmayı tercih etmişlerdir. Bu tür spekülasyonlar toplumumuzu bölmeye ve gerçek sorunlar üzerine odaklanmamızı dağıtmaya yöneliktir. Belediyemizi bir ticari kuruluşmuş gibi gösterme çabaları, sorumluluk sahibi olmayan ve gerçeklerden uzak yaklaşımlardır.”

PİYASANIN ÇOK ÇOK ALTINDA

Çevre ilçelerdeki belediyelerin uyguladığı fiyat tarifelerini ve Yenişehir esnafının uyguladığı fiyat tarifelerinden bahseden Başkan Ercan Özel, “İlçemizdeki kafe ve çay bahçelerinde çay fiyatlarının oldukça yüksek fiyatla satılmasına rağmen belediyemizin sosyal tesislerindeki 3 TL’ye satılan çayın 5 TL’ye çıkarılması dahi eleştiri konusu olmuştur. Yine ilçemizde hizmet veren özel sektör düğün salonu fiyatlarından yüzde 50, çevre ilçelerdeki belediyelerin düğün salonu fiyatlarından ise yaklaşık yüzde 75 daha düşük bir fiyat tarifesi belirlendiği dikkatlerden kaçmamalıdır” diye konuştu.

TOPLUMSAL BARIŞI KORUMA VURGUSU

Başkan Ercan Özel, şöyle devam etti: “Ayrıca 2024 yılı düğün salonu rezervasyonlarını yaptıran ama daha ödemelerini yapmamış olan vatandaşlarımız, 16 Mayıs Perşembe günü mesai bitimine kadar ödemelerini yaptıkları takdirde eski tarifeden ücretlendirilecek ve kendilerinden herhangi bir fark alınmayacaktır. Yine 16 Mayıs tarihine kadar 2024 yılı kayıtları yapıldığında eski tarife uygulanacaktır. Meclis kararı 17 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe gireceği için oluşacak yeni rezervasyonlarda yeni tarife  geçerli olacaktır. Düğün salonları için uyguladığımız tarife 2025 yılı için geçerli olacak ve piyasanın çok çok altında kalacaktır. Belediye olarak, her zaman kar amacı gütmeden, sosyal dengeyi ve toplumsal barışı bozmadan hareket etmek zorundayız. Yenişehir Belediyesi sosyal tesisleri, halkımızın alternatif tercihi olması gerekirken, yanlış fiyat politikası gereği, Yenişehir esnafının rekabet edilemeyecek rakibi durumuna geldiği de unutulmamalıdır.”

TAKDİR MİLLETİMİZİN

Başkan Ercan Özel, sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm bu gerçekler göz önüne alındığında Plan, Bütçe ve Tarife Komisyonumuzun yaptığı fiyat değerlemesinin kar etmekten ziyade zararı en aza indirmeye yönelik bir çalışma olduğu ortadadır. Belirlenen fiyatlar hala piyasa koşullarına göre oldukça makul olup, benzer özel işletmelerin ve çevre belediyelerin sunduğu hizmetlerin fiyatlarının çok çok altındadır. Takdir değerli Yenişehirli hemşerilerimizindir.”

Kaynak: MUSTAFA EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.