SON DAKİKA
Hava Durumu

“SADIK AHMET” FİLMİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Ömrünü Batı Trakya Türklerinin hakları için mücadeleye adayan Gümülcine doğumlu tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet'in hayatının ele alındığı "Sadık Ahmet" filminin Bursa’daki ilk gösterimine Yenişehirliler de katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2024 12:56
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 12:56
Kaynak: MUSTAFA EFE
“SADIK AHMET” FİLMİ  YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

 BAL GÖÇ Şube Başkanı Hayrettin Kahraman, dernek yöneticileriyle katıldıkları filmin ilk gösterimini değerlendirdi. Kahraman, “Herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film. Yaşanmış bir hikâyenin beyazperdede tüm gerçekleriyle gördük. Söz konusu dönemde yaşananlar anlatılıyor.Filmi bir kez daha, ailecek izleyeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da “Özellikle Bursa’ya Batı Trakya’dan göç ederek gelip hayatını sürdüren birçok insanımız var. Bosna, Kosova, Makedonya ve diğer yerler bizim için önemli ama Batı Trakya bizim bir parçamızdır. Batı Trakya’daki kardeşlerimizle her zaman gönül birliğimiz var. Filmimiz hayırlı olsun” diye konuştu.

Batı Trakya Türklerinin merhum lideri, Yunan makamlarına karşı mücadele eden Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi kurucu Başkanı Dr. Sadık Ahmet'in hayatını konu alan filmin Bursa gala gösterimi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda yapıldı. TRT ortak yapımı filmin galasına, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa milletvekilleri, Dr. Sadık Ahmet'in eşi Işık Sadık Ahmet ve ailesi, film ekibi ve çok sayıda davetli katıldı.

Film gösterimi öncesinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Dr. Sadık Ahmet’i ‘Sadece Türk olduğum için hapse gönderiliyorum. Eğer Türk olmak suçsa şunu tekrarlıyorum, Türk’üm ve hep öyle kalacağım’ sözleriyle andı. Onu, 48 yıllık hayatına birçok kahramanlık hikâyesi sığdırmış efsanevi bir isim olarak tanıdıklarını söyleyen Başkan Aktaş, geçmiş zamanda Dr. Sadık Ahmet’e kabri başında dua etmenin kendisine de nasip olduğunu belirtti. Batı Trakya’daki Türklere ‘Türk’ dediği için hayatı altüst olan, hapse atılarak türlü işkenceler gören, ailesinden ve sevdiklerinden ayrı bırakılan bir isim olarak bildiklerini ifade eden Başkan Aktaş, tüm bu zorluklara rağmen Yunanistan’ın Türklere uyguladığı ‘inkârcı’ politikayı ve zorbalığı kabul etmeyen Sadık Ahmet’in hayatını davasına adayarak Batı Trakya Türklerinin gür ve hür sesi olduğunu dile getirdi. Onların çektiği sıkıntıları, Yunanistan’ın sınırlarını aşarak tüm dünyaya duyurmaya gayret ettiğini anlatan Başkan Aktaş, “Merhum Sadık Ahmet, bir doktor olarak pek çok insanın fiziki yaralarını iyileştirdiği gibi, kitlesel yaraları iyileştirmek için de var gücüyle çabalayarak büyük bir kahramanlık örneği gösterdi. ‘Sadık Ahmet’ filminin galası için bir araya geldiğimiz bu anlamlı gün; onun aziz hatırasını yâd etmek ve kendisine minnettarlığımızı sunmak için önemli bir fırsat. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Bu gibi eserlerin özellikle genç nesillerde tarih bilincini oluşturması bakımından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle Bursa’ya Batı Trakya’dan göç ederek gelip hayatını sürdüren birçok insanımız var. Bosna, Kosova, Makedonya ve diğer yerler bizim için önemli ama Batı Trakya bizim bir parçamızdır. Batı Trakya’daki kardeşlerimizle her zaman gönül birliğimiz var. Filmimiz hayırlı olsun” dedi.

“FİLMİ AİLECEK DE

İZLEYECEĞİZ”

"Sadık Ahmet" filminin Bursa’daki ilk gösterimine Yenişehirliler de katıldı. BAL GÖÇ Şube Başkanı Hayrettin Kahraman, dernek yöneticileriyle katıldıkları filmin ilk gösterimini değerlendirdi. Kahraman, “Herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film. Yaşanmış bir hikâyenin beyazperdede tüm gerçekleriyle gördük. Söz konusu dönemde yaşananlar anlatılıyor. Filmi bir kez daha, ailecek izleyeceğiz. Herkesin ailecek izlemesini tavsiye ediyorum” dedi.

Kaynak: MUSTAFA EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.