SON DAKİKA
Hava Durumu

Özel: Doğanın tahrip edilmesine asla izin vermeyeceğiz

Yenişehir Kirazlıyayla Köyü'ndeki Meyra Madenciliğe ait tesis ilçenin gündeminden düşmüyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2023 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 25.10.2023 14:09
Kaynak: HANDAN EFE
https://www.yenisehiryorem.com/
Özel: Doğanın tahrip edilmesine asla izin vermeyeceğiz

İYİ Parti Yenişehir Belediye Başkan aday adayı Ercan Özel, bölgede yapılan incelemelerde tesisin çevre ve doğaya zarar verdiğinin ortaya konduğunu belirtti. Özel yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti: "Haklılığımız bir kez daha tescillendi. Bilim adamları tarafından yapılan incelemede Kirazlıyayla'daki maden tesisinin çevre ve halk sağlığına zararlı olduğu ortaya çıktı" dedi.

İYİ Parti Yenişehir Belediye Başkan aday adayı Ercan Özel, yapılan incelemede Kirazlıyayla'daki maden tesisinin çevre ve halk sağlığına zararlı olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Özel, "Açıklanan bilirkişi raporunda Meyra Madenciliğin yaptığı çevre ve doğa katliamı ile elde edilecek rantı durdurma girişimlerimiz ve gayretlerimiz, devletimizin görevlendirdiği uzman kişiler tarafından da doğrulanmış ve bugüne kadarki mücadelemizde ki haklılığımız bir kez daha tescillenmiş oldu" dedi.

Özel açıklamasında şunları kaydetti: "Haklılığımız bir kez daha tescillendi. Bilim adamları tarafından yapılan incelemede Kirazlıyayla'daki maden tesisinin çevre ve halk sağlığına zararlı olduğu ortaya çıktı. İncelemelerimiz ve haklı itirazlarımız sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin görevlendirdiği konularında uzman bilir kişilerden oluşan heyetin araştırmasına ve ardından yazdığı rapora göre Meyra Madenciliğe ait Çinko - Kurşun - Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi'nin, ilgili bakanlık tarafından verilen ÇED Olumlu raporunun uygun olmadığına, birçok hukuksuzluğun yanında tesisin çevre ve halk sağlığına zararlı olduğu görüşüne oy birliği ile varıldı. Başta Kirazlıyayla, Barcın ve çevre kırsal mahalleler olmak üzere ilçemiz Yenişehir içinde ciddi tehlikeler barındıran tesisin zararları böylelikle tescil edilmiş oldu.

Bursa 1. İdare Mahkemesi Başkanlığı hakimi ile birlikte bağımsız ve konularında uzman Maden, Çevre, Ziraat, Orman, Jeoloji, İnşaat, Kimya Mühendislerinden oluşan bilirkişi heyetinin, 18 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı inceleme programına avukatlarımız ile birlikte davacı olarak katılan tek kişi olarak maden tesisi ile ilgili çekincelerimi ve ÇED Raporundaki tutarsızlıkları bilirkişi heyeti ile paylaşmıştım.

Dün açıklanan bilirkişi raporu sonucunda; Kirazlıyaylalı kadınlarımızın, halkımızın, avukatlarımızın, çevre derneklerimizin ve İYİ Partimizin büyük mücadelelerle Meyra Madenciliğin yaptığı hukuksuzluğun yanında çevre ve doğa katliamı ile elde edilecek rantı durdurma girişimlerimiz ve gayretlerimiz, devletimizin görevlendirdiği uzman kişiler tarafından da doğrulanmış ve bugüne kadar ki mücadelemizde ki haklılığımız bir kez daha tescillenmiş oldu.

Bizler; kimden gelirse gelsin, her türlü haksızlığın ve hukuksuzluğun karşısında olacağımızı defaatle dile getirmiştik. Yenişehir'imizin bereketli topraklarının, temiz havasının, berrak sularının tahrip edilmesine, köylünün ekmeğinin elinden alınmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz."

HABER:HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.