SON DAKİKA
Hava Durumu

“ONUN GÖSTERDİĞİ YOLDA YÜRÜMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Yenişehir’de de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 13:25
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 13:25
Kaynak: KAAN KOÇAK
“ONUN GÖSTERDİĞİ YOLDA YÜRÜMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

“GENÇLERİMİZE EMANET”

Dün Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninin ardından İlçe Spor Salonu’ndaki kutlama programı başladı. Açılış konuşmasını yapan İlçe Spor Müdür Yardımcısı Candaş Çene, “Bu kutlu değeri, gençlerimize emanet edecek olmanın bahtiyarlığıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda yürümeye devam ediyoruz” dedi.

“MİLLETİN KUTLU EMANETİ”

Çene, “Gazi Mustafa Kemal, bir asır önce bugün Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil, bu milletin kutlu emanetini taşıyan biri olarak ayak basmıştır. Beraberindeki arkadaşlarının da her biri aynı payeyi taşımıştır” diye konuştu.

GÖSTERİLER İLGİYLE İZLENDİ

Şiirlerin okunduğu kutlama programının ilerleyen bölümlerinde Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi ile Mehteran Takımı,karate, güreş, jimnastik gösterileri izlendi. Kutlama programı, ilçe şampiyonalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Bugün (20 Mayıs Pazartesi) İlçe Stadyumunda Geleneksel Türk Okçuluk Yarışmaları, yarın da İlçe Spor Salonu’nda karate turnuvası var.

Dün Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Ardından İlçe Spor Salonu’nda kutlama programına geçildi. Burada açılış konuşmasını İlçe Spor Müdür Yardımcısı Candaş Çene yaptı. Çene şunları kaydetti: “Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Değerli Protokol, Kıymetli Yenişehirliler, Sevgili Gençler ve öğrenciler;

Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tazimle yâd ediyorum. Anadolu’ya ayak bastığımız günden bugüne kadar, ülkemizin ve milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan hayatını feda eden tüm şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta olan gazilerimizi, saygıyla selamlıyorum.

Bir asırdır, ülkemizin kalkınması, milletimizin güçlenmesi için emek veren, çalışan, üreten herkesi şükranla anıyorum.

Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz. Sadece Cumhurbaşkanlığı Forsumuzda temsil edilen 16 devletimizin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi vardır. Bugünkü isimleriyle ifade edecek olursak, Avrupa’dan Rusya’ya ve Orta Asya’ya, oradan Moğolistan’a, Çin’e, Hindistan’a, Pakistan’a, Afganistan’a, İran’a, Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada ecdadımız devlet kurmuş ve hüküm sürmüştür.

Coğrafyamızdaki ilk devletimiz Anadolu Selçuklu’nun; İznik’ten, Konya’ya uzanan ve asırlar boyunca süren serencamı, çok daha büyük bir doğumla neticelenmiştir. Söğüt’te toprağa dikilen Osmanlı Çınarı, 600 yılı aşkın süre boyunca üç kıta, yedi iklimde şanla, şerefle, gururla bayrağımızı dalgalandırmıştır. Osmanlı’nın takadı kesildiğinde de, yerini taze bir nefes olarak, ismini zikrederken ilk günkü heyecanı yaşadığımız; Türkiye Cumhuriyeti almıştır. Gazi Mustafa Kemal, bir asır önce bugün Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil; bu milletin kutlu emanetini taşıyan biri olarak ayak basmıştır. Beraberindeki arkadaşlarının da her biri aynı payeyi taşımıştır. Ankara’ya kadar süren uzun yolculuğu boyunca, kendisiyle birlikte hareket eden her komutanın, her kamu görevlisinin de sıfatı aynıydı. Devleti ebet müddet, milletin bizatihi kendisidir. Dolayısıyla aslında ismi, bayrağı, coğrafyası değişmiş olsa da; bizim devletimiz hep tektir. Cumhurbaşkanlığı Forsu, işte bu kadim tek devlet anlayışının remzidir. Bu remzi, büyüklerimiz bizlere emanet etti. Bizler ise bu kutlu değeri, gençlerimize emanet edecek olmanın bahtiyarlığı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda yürümeye devam ediyoruz.

Bu vesile ile sizlerin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyor, en kalbi duygularımla ve muhabbetle selamlıyorum.”

Şiirlerin okunması ve karate, güreş, jimnastik gösterilerinden sonra Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi ile Mehteran Takımı’nın gösterileri izlendi. İlçe şampiyonalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

15 Mayıs-21 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri kapsamında ise masa tenisi, ayak tenisi, bilek güreşi turnuvaları, güreş müsabakası düzenlendi.

Bugün (20 Mayıs Pazartesi) İlçe Stadyumunda Geleneksel Türk Okçuluk Yarışmaları, yarın da İlçe Spor Salonu’nda karate turnuvası var.

Kaynak: KAAN KOÇAK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.