SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiftçiye tarımsal sulama uyarısı

Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kavaklı ve Orhaniye Mahallelerinde "Tarımda Suyun Etkin ve Verimli Kullanımı" konulu eğitim toplantıları düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2024 14:22
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 14:22
Kaynak: MUSTAFA EFE
Çiftçiye tarımsal  sulama uyarısı

 Toplantıda yağmurlama ve damlama sulama sistemlerinde suyunçok az bir oranda kullanıldığı, toprağın yapısını bozmadan erozyonun önlenmesinin sağlandığı, aynı zamanda gübrelemede modern sulama sistemleri ile yapılabildiği vurgulandı.

Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kavaklı ve Orhaniye Mahallelerinde "Tarımda Suyun Etkin ve Verimli Kullanımı" konulu eğitim toplantıları düzenlendi.

Modern sulama sistemlerinden yağmurlama ve damlama sulama sistemlerinde suyun çok az bir oranda kullanıldığı, toprağın yapısını bozmadan erozyonun önlenmesi sağlanabildiği, aynı zamanda gübrelemede modern sulama sistemleri ile yapılabildiği vurgulandı. Yabancı ot mücadelesinin daha kolay yapılırken işçilik maliyetlerinin de azaldığı, yüksek verimde, kalitede ürün alma olanağının arttığına işaret edildi.

Sürdürülebilir refahın temini, sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının korunması ve gelecek nesillere gururlu bir miras bırakabilmek için su kaynaklarında sıfır kayıp ilkesinin önemine dikkat çeken Yenişehir Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Akın, “Aynı Faydanın Daha Az Su ile Sağlanması ya da Aynı Miktar Su ile Daha Fazla Fayda Sağlanması, su verimliliği demektir. Su Verimliliği Seferberliği sadece kurumsal olarak değil, toplumun geneline yayılarak sürdürülebilir nitelik taşır. Geniş anlamda Su Verimliliği Seferberliği belirli sınırlar ve belirli hatlar içinde değil tüm yurt genelinde olmalıdır. Bu sebeple su verimliğinde

Hatt-ı müdafaa değil Sath-ı müdafaa; bir adım ötesinde ise ne hat, ne satıh; bütün cihan su seferberliği esastır” dedi.

Akın, tarımsal su verimliliği hakkında da şunları kaydetti: “Sulama sistemlerinin modernizasyonunun sağlanması, sulama yönetimi çalışmalarında yüksek teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması, iyi tarım uygulamaları kodlarının ve dikey tarım çalışmalarının yaygınlaştırılması, ürün deseninin, bölgedeki su varlığı dikkate alınarak ve özellikle kurak bölgelerde az su tüketen bitkiler tercih edilecek şekilde belirlenmesi ve ürün desteklemelerinin bu doğrultuda uyumlaştırılması, yağmur suyu hasadının yaygınlaştırılması ve sulamadan dönen suların ve arıtılmış atıksuların tarımsal sulamada yeniden kullanımının yaygınlaştırılması gibi yöntemlerle su kaybının en az seviyede tutulması ve birim sudan en fazla üretim veriminin alınması yönünde çalışmalar devam etmektedir.”

Kaynak: MUSTAFA EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.