SON DAKİKA
Hava Durumu

“Atatürk sıradan bir lider değildir”

29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şubesi tarafından “Anmaktan Anlamaya Doğru Atatürk” adlı etkinlikte araştırmacı yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı katılıp sunum yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 13:11
Kaynak: HAKAN YİĞİT
“Atatürk sıradan bir lider değildir”

Atatürk’le ilgili araştırmalarıyla tanınan Kalıpçı, yaptığı çalışmalardan örnekler verdi. Kalıpçı, “Mustafa Kemal sıradan bir lider değildir. Dünya tarihinde ilk ve tektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu dünyada eşi olmayan liderdir” dedi.Kalıpçı, “1925'lerin başında, henüz dünyada çevre bilincinin oluşmadığı ve bu konuda hiçbir devlet adamının konuşmadığı bir dönemde, bu felaketi görebilen, sadece görmekle de kalmayarak fikren ve bedenen çalışan bir dünya lideridir” diye konuştu.

29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şubesi tarafından “Anmaktan Anlamaya Doğru Atatürk” adlı etkinlik ilçelilerden ilgi gördü. Etkinliğe araştırmacı yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı katılıp sunum yaptı. Sinanpaşa Külliyesi Toplantı Salonu'ndaki etkinliğin açış konuşmasını yapan 29 Ekim Kadınları Derneği Yenişehir Şube Başkanı Serpil Kayar, etkinliğe katılan araştırmacı yazar İlknur GüntürkünKalıpçı’ya teşekkür etti.

Atatürk’le ilgili araştırmalarıyla tanınan Kalıpçı, yaptığı çalışmalardan örnekler verdi. Kalıpçı, “Mustafa Kemal sıradan bir lider değildir. Dünya tarihinde ilk ve tektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu dünyada eşi olmayan liderdir” dedi.

Mustafa Kemal’in memleketin işlerini henüz bitiremediğini bu yüzden dış seyahat yapmadığını vurgulayan Kalıpçı, Kendisinden habersiz bir ağacın kesilmesinden duyduğu üzüntüden ağlamıştır. Dünyada topyekûn yapılan savaş Kurtuluş Savaşı’dır, bu savaş kadın, erkek, yaşlı, genç mücadele vermiştir” diye konuştu.

Kalıpçı, bugün ne kadar sorun varsa, Mustafa Kemal’in bu sorunlara çözümsel önerilerini yazarak bıraktığını vurguladı.

Araştırmacı yazar Kalıpçı sözlerini şöyle sürdürdü: “21. Yüzyılda dünyada öne çıkan en önemli sorun, ne ekonomi, ne silahsızlanma, ne de nüfus artışı... Hepsinin üstünde yer alan sorun, çeşitli anlaşmalar ve toplantılarla çözümü aranan çevre felaketidir... Bu sorun halledilmez ve dünya bu hızla kirlenmeye devam ederse, ortada ne savaşacak, ne de üreyecek insan kalacaktır. Oysa daha 1925'lerin başında, henüz dünyada çevre bilincinin oluşmadığı ve bu konuda hiçbir devlet adamının konuşmadığı bir dönemde, ileri görüşlülüğü sayesinde bu felaketi görebilen, sadece görmekle de kalmayarak fikren ve bedenen çalışan bir dünya lideri var: Mustafa Kemal Atatürk! O'nun Kurtuluş Savaşı'nda bu topraklar için, Mehmetçiği ile yaptığı savaş kadar, kazanılan aynı topraklar üzerinde yaşam alanı yaratmak için, tabiatın neferleriyle yaptığı savaşı da nasıl aynı derecede önemsediğini görüyoruz. İleri görüşlülüğünü, halkına ve toprağına olan güvenini, ilgisini, üzüntüsünü, sevincini, yani her yönüyle Atatürk.”

Kalıpçı, Atatürk’ün çok kitap okumasıyla ilgili sözlerini şöyle aktardı: “Ben çocukken fakirdim. Eğer çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini kitaplara vermeseydim; bugün yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım.”

Kaynak: HAKAN YİĞİT

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.