SON DAKİKA
Hava Durumu

‘Asgari ücretin altında emekli maaşı olmamalı’

Emekliler Sendikası Yenişehir Şube Başkan Yardımcısı Erkan Erdem yaptığı basın açıklamasında en düşük emekli maaşının en az asgari ücret kadar olması gerektiğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2024 15:17
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2024 15:17
Kaynak: HAKAN YİĞİT
‘Asgari ücretin altında emekli maaşı olmamalı’

 Bir çalışanın geçinebileceği en düşük maaş yani asgari ücret 17.000 TL olarak hesap edildiğini belirten Erdem, “Bir emekli 10 bin TL ile nasıl hayatını sürdürebilecektir? Son açıklanan verilere göre, en düşük emekli aylığı asgari ücretin 7 bin TL altında kalmış durumdadır. En düşük emekli aylığının, asgari ücreti yakalaması için yüzde 70 zam yapılması gerekmektedir.Emeklilerin, emeklilik döneminde insanca yaşam standartlarına ulaşabilmeleri için adil ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi ve siyaset üstü değerlendirilmelidir” dedi.

Emekliler Sendikası Yenişehir Şube Başkan Yardımcısı Erkan Erdem yaptığı basın açıklamasında en düşük emekli maaşının en az asgari ücret kadar olması gerektiğini vurguladı. Erdem basın açıklamasında şunları kaydetti:

“Devlet tarafından açıklanan asgari ücretin altında emekli maaşı olmamalıdır. Bir çalışanın geçinebileceği en düşük maaş yani asgari ücret 17.000 TL olarak hesap edilmiş ise bir emekli 10.000 TL ile nasıl hayatını sürdürebilecektir? Son açıklanan verilere göre, en düşük emekli aylığı asgari ücretin 7 bin TL altında kalmış durumdadır. En düşük emekli aylığının, asgari ücreti yakalaması için yüzde 70 zam yapılması gerekmektedir.

En düşük emekli maaşı alanlarda artış sadece %33 oranında kalmıştır.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 42,6'lık zammı kök aylıkları üzerinden alacaklar. Fakat, zam sonrası hesaplanan aylık yine 10 bin TL'nin altında kalırsa maaşları 10 bin TL olarak kendilerine ödenecektir.

Gerçek fiyat artışı % 42.6'den daha düşük gerçekleşmiştir. 7500 TL taban üzerinden maaş alan yaklaşık 8 milyon emekli % 33 kadar bir artış kadar zam alarak 10.000 TL maaş alabilecektir. Bu rakam da açıklanan resmi enflasyon oranının bile çok altında kalan bir miktar.Asgari ücretin 17.002 TL, açlık sınırının 18.178 TL olduğu günümüzde bu kadar düşük bir emekli maaşı; açıklanan resmi enflasyon oranının bile çok altında kalmıştır.

Emekli maaşlarının insanca yaşamaya yetecek seviye yükseltilmesi sosyal devletin gereğidir. Emekli aylıklarındaki iyileştirmelerin acilen yapılması, ekonomik dengeyi koruma ve emeklilerin yaşam kalitesini yükseltme adına çok önemlidir. Emeklilerin, emeklilik döneminde insanca yaşam standartlarına ulaşabilmeleri için adil ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi ve siyaset üstü değerlendirilmesi gerekmektedir.”

Kaynak: HAKAN YİĞİT

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.