SON DAKİKA
Hava Durumu

Zamanın değerlendirilmesi ve tutarsızlıklar

Yazının Giriş Tarihi: 24.08.2022 17:02
 Kıymetli okuyucularım tembellik pısırıklık vurdum duymazlık gibi psikolojik hastalıklara yakalanmış nice insanlar vardır. Bunlar beceriksizliklerini zamana yükleyen tiplerdir. Yeterli zamanım yok İnan zaman bulamadım keşke zamanım olaydı gibi eften püften bahaneler. Halbuki hepimiz için insanların günleri 24 saattir. Önemli olan zamanlı planlamaktır. Mesela başarılı olmuş nice insanlar vardır. Bunlar bugün yapılması gereken işleri yarına bırakmayan kişilerdir. Yüksek okulda hadis hocamızın sıkça tekrar ettiği bir hadis vardı “yarın diyenler helak oldu” derdi ve derslerimize günü gününe çalışmamızı isterdi. Hadisin orjinalinide okuyarak (helekel müsevvifun) derdi. İdeal ve başarılı insan sabah kalktığında “bugün ne yapacaktım” demeli. Akşam eve geldiğinde “bugün ne yaptım” diye kendisine sormalıdır. Bu davranış kişinin kendisini hesaba çekmesidir. İşlerimizi planlı yapmak ve belli zaman dilimine yaymak önemlidir. Hatta “randevularımıza” zamanında gitmek bile zaman israfını önleyen bir davranıştır.
Hayatın kısalığından bahsetme yerine  günün kaç saatinin hakkını veriyoruz diye düşünmeliyiz. Zamanında atılması gereken adım atılırsa sonunda yüz adım atmak zorunda kalmayız. Zamanı boş yere harcamak paramızı boş ve lüzumsuz yere harcamaktan daha tehlikelidir.
Kıymetli okuyucularım sevgili gençler ünlü ressam paplo picasso “çalıştığımda rahatlıyor ve dinleniyorum beni esas yoran hiçbir şey yapmamaktır” diyor. Maksim Gorki “uygun dediğiniz zaman gelmez bu dünle o gün arasında hiçbir fark olmaz” diyor. Şanlı peygamberimiz s.a. ise “çalışıp kazananlar Allah’ın sevdiği kimselerdir” buyuruyor. Ünlü romancı balzac “ben dinlenirken çalışırım çalışırken dinlenirim” demiş ve 150 roman yazmayı planlamış ancak 90 roman yazabilmiştir. Halen dünyanın en önde gelen roman yazarıdır.
Çok çalışan ve dünyaca ünlü bir alim (ilim adamı) olan imam-ı Gazali yazdıkları ömrünün günlerine bölündüğünde her güne 17 sayfa düşmüştür.
Kıymetli gençler “asla ben yapamam ben başaramam” diyerek kendinizi sınırlamayın ve aldatmayın. İnsan için en büyük engel kendisidir. İnandığın sürece herşeyi başarabilirsin. Yeteneklerine sınır koyma zamanını değerlendir. Sizlere kurulan “bobi tuzaklarına” aldatıcı oyunlara “kobay” olma. Geçen günler geri gelmez ölçünü kendin koy. Hedefini kendin tayin et. Modern denilen aldatıcı ve yıkıcı diziler filimler oyunlar devamlı yenilenir. Sen eskirsin ve utanırsın ancak iş işten geçmiştir. Zamanın ve vaktinin kıymetini bil  banada sitem etme.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.