SON DAKİKA
Hava Durumu

YÖNETİCİLERE NASİHAT - SİYASETNAME NEDİR?

Yazının Giriş Tarihi: 29.11.2021 16:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.11.2021 16:05
Kıymetli okuyucularım
Müslüman Türk milletinin devlet geleneğinde adalet değişmez bir yasanın tarafsızlık ilkesi ile uygulanması şeklinde anlaşılır. Türk'ün devlet geleneğinde hükümdarlar (halife ve sultanlar, padişahlar, devlet adamları) kendilerinden hesap sorulamaz olarak nitelendirilse de bu durum ve bu otorite keyfi davranışlardan ve özel kaprislerden değil, haksızlıkları ve yapılan yanlışları ortadan kaldırmak için bir güvence ve bir teminat olarak görülmüştür. Siyasetnamelerde devlet başkanında bulunması gereken özellikler, devlet adamlarının Allah'a ve halka millete karşı sorumlulukları, devlet görevlilerinin tayin ve denetimleri, bütçe ve ekonomi konularının idaresi gibi konular üzerinde durulur, ayet ve hadisler, hikmetli sözler ve tarihteki meşhur devlet adamlarından örnekler verilerek yöneticilere tavsiyelerde bulunulur. Bu özellikleriyle siyasetnameler devlet adamlarına sahip oldukları yetki ve otoritenin meşru sınırlarını gösteren bir rehber hüviyetindedir.

Kıymetli okuyucularım
İslam dünyasında hicretin ilk asırlarından itibaren devlet yöneticilerine tavsiye ve öğütler içeren siyasetnameler kaleme alınmıştır. Hz. Ali'nin Mısır Valisi Malik El-Eştere gönderdiği ve görevi sırasında uygulanması gereken kuralları en ince ayrıntılarına kadar anlattığı mektup İslam tarihinde siyasetnamenin ilk örneği sayılmıştır. Bak. Diy. Tak. 11 Nisan Pazar 021. Ayrıca İslam İlmihali'nin 2. Cildinde ve 547. sayfasından 551. sayfasına kadar konu ile ilgili geniş bilgiler mevcuttur. Mesela A-) İslam düşüncesinde siyasetin önemi B-) Yöneticilerin bazı nitelikleri ve görevleri C-) Siyasi otoriteye saygı D-) Toplumu haksız yönetene karşı tavır alma gibi başlıklarda bu pratik bilgiler verilmektedir. İslam bilginleri siyaseti insanın toplumsal bir varlık olmasının sonucu sayarlar. Bunlardan Gazzali, "Toplu halde yaşayan insanların ihtiyaçlarını gidermek için barış, güvenlik ve adalet içinde yaşamaları bakımından siyaset denilen yapılanmaya ihtiyaç vardır. Siyaset dini hayatın düzenli yürümesi için gereklidir" der. İslam bilginleri adalet ile yönetilen siyaseti üstün bir ibadet saymışlardır. Siyasette ahlak ehliyet ve liyakat önemlidir.

Kıymetli okuyucularım
Farabi, ideal devlet adamında başkanında bulunması gereken özellikleri şöyle sıralamaktadır. Beden sağlığı, anlama ve kavrama üstünlüğü, güçlü hafıza, etkin hitabet, mide ve dünya malına düşkün olmama, doğruluk, cömertlik, gönül zenginliği tokgözlülük, adalete bağlılık, azim ve kararlı olmak. Bir toplumun huzur ve mutluluğu o toplumu yöneten insanların adalet ve dürüstlüğüne bağlıdır. Allah Resulü, "Cihanın en üstün olanı zalim (adalete uymayan) hükümdar devlet yöneticisi karşısında hakkı söylemektir" buyuruyor. Bak İbni Mace, Fiten Bahsi 2. Müsned 251-256. İslam İl. Cilt 2. Sayfa 551.
Bu konularda, Nasihat-ül Mülük, Edebül Mülük, Adabül Vüzera, Pend Name, Nasihat Name gibi eserlerle devlet adamları uyarılmışlardır. Aksi halde, "Haksızlık karşısında susan şeytandır" mesajına muhatap oluruz. Yağcılara duyurulur.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.