SON DAKİKA
Hava Durumu

Yemleme siyaseti nasıl olur

Yazının Giriş Tarihi: 01.05.2023 18:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.05.2023 18:26

Kıymetli okuyucularım, 

“Rüşvet alanda, veren de ateştedir mesajı ne hikmetse hiç gündeme gelmiyor”. Hala alışkanlıklar devam ediyor. Son zamanlarda Kızılay gibi milli kuruluşumuz olan teşkilatın muhatap olduğu çirkinlikleri gördük. Şimdi de AFAD’ın yardım kolilerini bir bakanın aracında aday olduğu siyasi parti logosuyla seçmene dağıtmak üzere yığıldığını izledik. TV kanallarında konu gündem oldu. Sayın bakan hanımda açıklama yaparak olaydan haberdar olmadığını, bilgisi dışında geliştiğini söyleyerek olayı doğruladı. Rahmetli Karakoç diyor ya: “Siyaset çayırında direkler kazık oldu. Kimi etti çekiyor, kimine yazık oldu. Parayla umut satan üstün erbaplar gördük. İşsizlikten perişan, bağrı kebaplar gördük. Şirket kurtaran başlar kurtarmıyor. Fakiri mümkün mü yıkamakla temizlemek bu kiri. Açıklığa, hastalığa, ekmeğe, kâYemlemeğıda zam; sabret, bekle, babından, devamlı öğüde zam. Rüşvetin gölgesidir; enflasyon canavarı, şaibeli ihracat asrın son canavarı. Ay aydan kötü geldi yıl yıldan bozuk oldu. Kurnazlar köşe döndü millete yazık oldu.” 

Kıymetli okuyucularım, 

Bu yemleme siyaseti yeni değildir. Mekânı cennet olsun İmam-ı Gazali, “Bâtıniliğin İç Yüzü” isimli eserinde tuzaklamanın derecelerinden bahsederken dokuz basamak ön plandadır. Bunlar sırasına göre şöyledir:

1-) Rızk yani yemleme.

2-) Teferrüs, yani avlama.

3-) Tedlis yani hile yapma.

4-) Rabt yani bağlama. 

5-) Telbis yani kafa karıştırma.

Diğerlerini almıyorum. Ancak bu yemleme metodu yüzyıllardan beri devam etmektedir. Paraya ve eşyalara karşı zaafı olanların avlanması bu anlamda kolaydır. Aslında oy namustur. Parayla, eşya ile takasa sokulmaz. Fabl sanatında bir hikâye vardır. “Yağlı kemiğe, sıcak çorbaya, ağasına köpeklik yapan ite, yaşlı ve tecrübeli kurt şöyle der: ‘Ben boynumda tasma, başımda yular kabul edemem. Senin ağana da köpeklik yapamam. Başımım çaresine bakarım’.” “Onun için atalarımız keçisine göre oğlak, danasına göre kuyruk olur” demişlerdir. Yemleme tuzaklarına yakalananlar uyanmalıdırlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.