SON DAKİKA
Hava Durumu

VATAN VE MİLLET SEVGİSİ NE DEMEKTİR?

Yazının Giriş Tarihi: 03.08.2021 16:20
Sevgili okuyucularım vatan kavramı, millet kavramı hamasi nutuk, heyecanlı sözlerle olmaz. Önce onların mânâ ve önerisini anlamak gerekir. Aynı dili konuşan, aynı dine inanan ortak kültüre ve tarihe sahip olan aynı ülkeleri paylaşan insan topluluklarına millet adı verilmektedir. İnsanlar bağlı oldukları aile ve milleti kendileri seçemez. Çünkü Allah insanı bir ailenin ferdi ve bir milletin mensubu olarak yaratır. Bu konu kitabımız Kuran-ı Kerim'de şöyle dile getirilmiştir. "Ey insanlar sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Birbirinizi tanımanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerliniz ona (Allah'a) karşı gelmekten en fazla kaçınanınızdır. " Hucurat Suresi Ayet 13.
Sevgili kardeşlerim. Hiç şüphesiz ailenin devamı, aile içindeki bireyler (fertler) arasındaki sevgi ve saygıya bağlıdır. Tıpkı bunun gibi, milletin birlik ve beraberliği dirlik ve düzeni de milleti meydana getiren insanlar arasındaki sevgi ve saygı ile mümkündür. Kanun, şeref, haysiyet ve hürriyetlerimizin bir başka adı demek olan vatan kaybedilince dini ve ahlaki bütün mukaddes değerlerimiz de beraberinde kaybolur. Dolayısıyla maddi ve manevi değerlerimizi içinde barındıran vatanımızı sevmek ve korumak kutsal vazifemizdir.
Kıymetli okuyucularım. Hem Kuran-ın beyanı hem de ilmin verilerine göre bir insanın sahip olduğu en üst, en şerefli ve de en değerli olması için ortaya konulan gerçek Allah'ın emirlerine bağlılığı ve adalete olan saygısıyladır. Değilse şu kadar mala sahip, bu kadar parası var, yüksek makamlarda oturuyor anlayışı yanlış olur. Ayrıca namazını kılıyor, orucunu tutuyor, dindar birisi anlayışı da yanıltıcı olabilir. Bu bağlamda kutsalları istismar etmek tehlikelidir. Hz. Ömer'in (r.a.) tabirleriyle kişinin iyiliği üç şeyle anlaşılır: Birincisi uzun süre komşuluk yapmak. İkincisi, uzun süre yolculuk yapmak. Üçüncüsü ise alışveriş yapmaktır. Yoksa insanın camide görülmesi, namazda görülmesi iyiliğine işaret değildir. Dindar geçiren muhafazakar olduğunu iddia eden nicelerini gördük ki haram yeme de ön safta oturuyorlar. Vatan ve millet sevgisi kalpte beyinde olmalıdır.
Sevgili okuyucularım. Alpaslan Gazi'nin Fatih Sultan Mehmet Han'ın Mustafa Kemal Atatürk'ün vatan ve millet sevgisi bu yüzden doruk noktaya çıkmıştır. Ulubatlı Hasan göğsüe oklar saptanırken kutsal sancağı burcu öyle dikmiştir. Kimse alınmasın ve kırılmasın ama nutuk çekerken, slogan atarken "Ne mutlu Türküm diyene" diyeceksiniz, sonrada Andımızı yasaklayacaksınız. Burada samimiyet aranması mümkün değildir. Şanlı Peygamberimiz (s.a.v.) belki de bu yüzden, "Dikkat edin vücutta öyle bir et parçası vardır ki o iyi temiz samimi olursa bütün vücut iyi olur. O bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin o kalptir" buyurmuştur. Atalarımız bunun için "Sözü sazı birdir" demişler. Sözü bir olanların vatan bayrak diyenlerin eylemleri ve yaptıkları işler sözlerine uymalıdır. Aksi halde rahmetli Ozan Arif'in şu sözünü hatırlatırız, "Vatan vatan da, tutan da var satan da" Rant musluğunda el yıkayanlara inşallah ders olur.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.