SON DAKİKA
Hava Durumu

RAMAZAN AYININ FAZİLETLERİ

Yazının Giriş Tarihi: 16.05.2018 21:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.05.2018 21:17
Şanlı Peygamberimiz kesin bir şekilde ramazan gecelerini ibadetle geçirmeyi emretmeyerek, bu geceleri ibadetle geçirmeyi teşvik etmiştir. Ve” Faziletine inanarak, mükafatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren kimsenin  geçmiş küçük günahları mağfiret( af) olunur”. Buyurmuştur. “ Bir kimse Ramazanı şerifin gecelerinde ibadetin sevabına inanarak ve mükafatını umarak Allah rızası için Teravih namazını kılarsa( Allahın haklarına ait olan) geçmiş küçük günahları mağfiret olunur” buyurmuştur. “Bir kimse Ramazanı şerifin gecelerinde ibadetin sevabına inanarak ve mükafatını umarak Allah rızası için Teravih namazını kılarsa (Allah’ın haklarına ait olan) geçmiş küçük günahları mağfiret olunur” buyurmuştur. (Bakınız Riyazüs Salihin. Cilt z. Sayfa.463). Şanlı peygamberimiz şöyle buyurmuştur. “Adem oğlunun her ameli kendisinindir.  Sadece oruç müstesnadır. O ancak Allah içindir.” O mükafatını da ancak Allah verecektir. Oruç ateşe karşı siperdir. Sizden biriniz oruçlu olduğu halde fena lakırtı (söz) söylemesin. Kavga etmesin. Şayet birisi ona söver veya çatıp çekişirse, ben oruçluyum desin. Muhammed’in nefri ve yedi kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, muhakkak oruçlunun ağız kokusu, nezdinde, misk kokusundan daha hoştur. Oruç tutanın ferahlanacağı (rahatlayacağı) iki sevinçten birisi iftar ettiği zaman, diğeride orucunun sevabıyla Allaha kavuştuğu andır...
Not: Yukarıda ki hadis kudsidir. Girişinde celil ve aziz olan Allah buyurdu ki” ibaresi mevcuttur. Allah Resulü şöyle buyurdular. “Cennet kapılarından insanlar davet edilirken oruç ehlinden olan (orucunu tutan kimseler) reyyan kapısından davet edilip, çağırılırlar.” Kıyamet gününde oruçlulardan başka hiç kimse o kapıdan giremez.
“Ramazan ayı geldiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır. şeytanlarda küsteklenir. (bağlanır)” Oruç tutan kimse cehennem ateşinden uzaklaştırılır. Ramazan ayı insanlara huzur, mutluluk getirir. Sevinç ve şükür ayıdır. Hepimize kutlu ve mutlu olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.