SON DAKİKA
Hava Durumu

RAMAZAN AYINI İSTİSMAR EDENLER

Yazının Giriş Tarihi: 07.06.2017 22:12
Sevgili okuyucularım; İmamı gazali orucun 3 derecesinden bahsederken, iştah ve şehvetin arzuladığı şeylerden mahrum olarak tutulan oruca “avamın” orucu yani sıradan insanların orucu olarak tarif eder. Buna ilaveten gözü, kulağı, eli, ayağı ve diğer azaları günahlardan koruyarak tutulan oruca “havas” orucu adını verir. Üçüncüsü ise bütün bunlara riayet ettikten sonra kalbini düşük emellerden, dünya düşüncelerinden, beynimizi entrikalardan arındırmış olarak tutulan oruç. Yani Allaha bağlanmayı şiar edinilen oruç, bununda adı “ehasül havas olarak bildirilir. Orucun hangi derecesi alınırsa alınsın toplumsal hayatımıza yönelik faydaları görülecektir.
     Ne gariptir ki, ramazan ayı ile birlikte istismarcılar piyasaya çıkar. Adının prof oluşu, falanca, fiş manca oluşu bizi bağlamaz. Vay efendim peygamberimizin ayak iziymiş. Her evde, her abrada bulunması faydalı imiş. Yok efendim şu dua veya bu dua imiş. Taşınması adamı fakirlikten kurtarırmış. Buna benzer daha bir sürü rezalet.
     Bakıyoruz işin ucunda para var. Öyle ya geçmişte bu memlekette bazı finans kurumlarına, bazı bankalara yatırılan paraların helal olduğu, kar ortaklığı olduğu fetvaları verildi. Lüks tatiller, toleranslı fetvalar kol gezdi piyasada. Sonunda paralelci yapılanma ok gibi saplandı, devletimize ve milletimize. Para karşılığı fetva veren, para karşılığı din ve kuran pazarlayanları lütfen iyi tanıyalım. Özellikle müftü, vaiz, imam, müezzin bütün meslektaşlarımdan istirham ediyorum. Allah rızası için yardımlar toplanırken kuran kursu, camii, minare, yurt, dershane, yol, su, elektrik ve benzeri yerlere zekât ve fitre vermenin caiz olmadığını cemaate duyuralım. Bu manevi sorumluluğu üzerimizden atalım. Aksi halde ilahi huzurda sorumluluktan kurtulamayız. Fakir, yoksul, miskin, borçlu, köleler, yolda kalmışlar, amiller ve müellifi kulüp yani 8 sınıf insan türüne, yardım ve infak yapılabilir. Zekât, fitre, fidye ve kefaretler bu 8 sınıfa verilebilir. İstismarcıların oyunlarını lütfen bozun. Devlete ve millete zarar geliyor.
     Unutmayalım ki; hayali cennet satanlar samimi değildir. Zekât borçtur. Fakirin zenginden alacağıdır. Allah yolunda infak değildir. Malımızdan, paramızdan her zaman hayır hasenat yapabiliriz. Örnek vermek gerekirse; 20 bin lira ihtiyaç fazlası paramız var. Bunun kırkta bir zekâtı 500 lira eder. O zekâtı 8sınıf insandan birine verelim. Kalan 19500 lirayı her istediğiniz hayır kurumuna verebilirsiniz.
     Not; Arzu eden olursa bu konuyu rahatlıkla kitap ve sünnet ışığında ele alıp, tartışa biliriz. Bir takım yuvarlak sözlerle, mesnetsiz ifadelerle Müslümanlar artık aldatılıp, sömürülmesin.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.