SON DAKİKA
Hava Durumu

OLMUYOR SAYIN SİYASETÇİLER OLMUYOR

Yazının Giriş Tarihi: 31.01.2022 18:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.01.2022 18:33
Kıymetli okuyucularım
Yüce dinimiz İslam'a göre siyaset önemli ve mesuliyetli bir görevdir. Siyaseti meslek olarak benimseyenlerin arasında zaman zaman bazı toplumlarda ahlak ilkelerinin dışına sapanlar olmuştur. Bu davranışlar siyasetin değer kaybetmesine ve aşınmasına sebep olmuştur. Onun içindir ki sevgili Peygamberimiz (Ona selam olsun) şu cihan-ı şümül mesajında siyasetçilerin, halkın idaresine talip olanları uyararak: "On kişi üzerinde bile olsa yöneticilik (idarecilik) yapmış olan her insan kıyamet gününde (Allah'ın huzurunda) elleri boynunda bağlı olarak gelir. Sonra da ya adaleti (dürüst yöneticiliği) sayesinde kurtulur veya haksızlık ettiği için mahvolur" buyurmuştur. Bakınız Darimi Siyer 72. Müsned 431. Ayrıca İslam İlmihali cilt 2. Sayfa 549. Diy. İş. Bşk.
Bir toplumda sevginin, kardeşliğin yaygınlaşması, adaletin gerçekleşmesi, haksız güç kullanımının ortadan kalkması ancak o toplumdaki yönetimin faziletli ve dürüst insanların elinde olması ile mümkün olur. Siyasetçi sosyal düzen kuralları ve adabı muaşeret denilen birlikte yaşama sanatını oluşturur. Bu kurallara ahlak ilmiyle ve kişilerin benliği ile iç içedir daha doğrusu toplum halinde yaşamanın yazılı olmayan anayasasını oluşturmaktadır. Bakınız Diy. İş. Bşk. İslam İlmihali 2. Sayfa 470-471-472.

Kıymetli okuyucularım
Son günlerde meydana gelen yoğun kar yağışı ile birlikte bazı problemler de oluşmuştur. Özellikle ulaşımda sıkıntılar yaşanmıştır. Kara, hava ve deniz ulaşımı aksamıştır. Bunu bir de siyasi ranta çevirmek isteyen siyasi rakipler karşılıklı yıpratma ve suç arama yarışına girmişlerdir. Tabiri caizse atalarımızın dediği gibi, "Keçi can derdinde kasap et derdinde" olmuştur. Milletimiz de bu hoş olmayan manzarayı ibretle izlemiştir. Gönül isterdi ki iktidarıyla muhalefetiyle tek yumruk haline gelinsin ve insanların çektiği sıkıntılar bir an önce giderilsin. Milletçe hoş karşılanmayan ve tasvip edilmeyen bu manzarayı görünce aklıma bir tarihte üzerinde çalıştığım ve hiç unutmadığım, Akif ve Politika isimli konferans geldi. O dönemlerde yayında olan ve Din Görevlileri Federasyonu'nun çıkarmış olduğu Hak Ses mecmuasında okumuştum ve kullanmıştım. Orada şu ifade çok anlamlıydı: "Politika siyaset Hz. Ebu Bekirlerin, Hz. Ömerlerin sanatıdır" deniliyordu. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy da şöyle sesleniyor: "Siyasetin canı servet, kanı servettir. Zebün küş Avrupa bir hak tanır ki o kuvvettir" diyor.

Kıymetli okuyucularım
 Haber spikerlerinin şu sözleri cidden üzücü oluyor. "Kar esareti, kar kabusu, kar çilesi" gibi ifadeler toplumda benimsenmiyor. Çünkü sağlığımız için, barajların dolması için, toprağın suya kanması için kar yağmasına ihtiyaç var. O esaret değil berekettir ve rahmettir. Safahat'ta Berlin Hatıraları'nı okursanız, "Bizim diyara biraz kar düşünce zor kılar. Mahalle halkı nihayet kalırsa muzar. Donun kırılması varmış, düşünme artık onu. Yağar, erir buz olur. Neyde yaz değil mi sonu." Bu uzunca ve anlamlı mısralardan anlıyoruz ki kışın sonu bahar ve yazdır. Milletçe muhtaç olduğumuz şey ise siyasetçilerimizin böyle kritik anlarda birlik ve beraberlik mesajları vermeleridir. Çünkü millet olanları bitenleri görüyor ve takip ediyor.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.