SON DAKİKA
Hava Durumu

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Yazının Giriş Tarihi: 22.11.2019 21:10
Aslında şu gün meselesini bir türlü benimseyemiyorum.  Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, kız çocukları günü ve diğerleri. Bunların tamamı aldanmaktan ve aldatılmaktan ibarettir. Anaların, babaların dışlandığı, kız çocuklarının yırtık pırtık modasının tuzaklarına düşürüldüğü günümüzde bir gün neyi çözer. Öğretmenler Günü ise ayrı bir konudur. Çünkü öğretmen insan ham maddesine şekil veren sanatkârdır. Öğretmen örnek şahsiyettir. Öğretmen sosyal hayatın gerçeklerini, yapısını, işleyişini, dinamiklerini, problemlerini nesillerimizin devamı olan çocuklarımıza ve gençlerimize öğreten kişidir. Öğretmen, 200 yıldan beri Müslüman Türk çocuklarına dayatılan, batılı sömürgecilerin piyonlarına karşı duran bir ülkü eridir. Öğretmen milli olmak zorundadır. Gayrı milli ve gayrı ahlaki olan sistemlere kafa tutan kişidir  öğretmen. Türkiye’de emperyalizmin ve kapitalizmin pazarı haline gelen bir çarpık sistemin adı ‘milli eğitim’ olmuştur. İsim öyledir. Ancak millilikte, eğitimde yoktur. Sadece ‘öğretim’ vardır. Onun için nesillerimiz yanlış politikalarla tarihinden koparıldı.
Öğretmenler Günü’nde duygularım çok yükseliyor. İlkokul öğretmenlerimi hatırlıyorum. Daha 4. sınıfta bizlere ondalı kesir, bayağı kesir öğretmişlerdi. Çarpım cetvelini bilmeyenler sınıf geçemezdi. Fidan dikmeyi, ağzımızı temiz tutmayı, yemek yeme adabını bizlere öğretmişlerdi. Ben o öğretmenlerimi o kadar özlüyorum ki, mekânları cennet olsun.
“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize görecekleri tahsilin durumu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istikbaline, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir” diyen Atatürk, öğretmenlerimize yol göstermiştir.
“Bana harf öğretenin kölesi olurum” diyen Hz. Ali öğretmenliği doruk noktaya çıkarmıştır. Şanlı peygamberimizin bu konuda onlarca mübarek sözleri vardır. Onun için en kutsal meslek olan öğretmenlik, ayaklar altına asla alınmamalıdır. Onların özlük hakları en üst seviyede olmalıdır. Yardım alan değil, yardım edenler olmalıdırlar. Bu duygularla bütün öğretmenlerimizin ‘ Öğretmenler Günü’ kutlu olsun. Rahmetli olanların mekânları cennet olsun. Hepsi için nice ve uzun yıllara diyorum. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.