SON DAKİKA
Hava Durumu

Mülk Suresi devamı

Yazının Giriş Tarihi: 09.11.2017 21:51
Sevgili okuyucularım. Önceki yazımda ilahi mesajlar olarak Mülk Suresinin 17. Ayetine kadar meallini vermiştim. Bu yazımda 18. Ayetten 30. Ayete kadar surenin tamamının veriyorum. Allah CC.’li şöyle buyuruyor ‘’ Ant olsun onlardan öncekiler de yalanlamıştı. Beni inkâr etmenin sonunun nasıl oldu. Üstlerinde kanat çırparak uçan kuşlara bakmazlar mı? Onları havada ancak Rahman tutuyor. Şüphesiz o her şeyi hakkıyla görendir. Yahut Rahman’dan (Allah’tan) başka size yardım edecek şu ordunuz( taraftarlarınız) kimlerdir? İnkârcılar ancak bir aldanış içindedirler. Peki, Allah rızkını keserse kimdir size rızık verecek olan. Hayır, onlar azgınlık ve nefretle direnip durdular. Şimdi yüz üstü kapanarak düşe kalka yürüyen mi daha doğru gider, yoksa dost doğru bir yolda dimdik yürüyen mi?
Deki ‘’ O, sizi yaratan ve size kulaklar, gözler ve kalpler verendir. Ne kadar da az şükrediyorsunuz. Deki: O, sizi yeryüzünde yaratıp çoğaltandır. Ancak onun huzurunda toplanacaksınız. Eğer doğru söyleyenler seniz, bu tehdit ne zaman gerçekleşecek diyorlar? Deki: O bilgi ancak Allah katındadır. Ben ise sadece apaçık bir uyarıcıyım. Onun (azabı) yakından gördükleri zaman inkâr edenlerin yüzleri kötüleşir ve onlara işte bu (alaylı) bir biçimde isteyip durduğunuz şeydir denir. Deki: ‘’Söyleyin bakalım diyelim ki Allah beni ve beraberimdekileri helak etti yahut bize acıdı. Peki ya inkârcıları eylem dolu bir azaptan kim koruyacak? Deki: ‘’Rahman’dır. Ona iman ettik yalnızca ona tevekkül ettik. Siz kimin apaçık bir sapıklık içinde olduğunu yakında göreceksiniz. Deki :’’ söyleyin bakalım, suyunuz çekiliverse, size kim temiz bir akarsu getirecek ’’
Sevgili okuyucularım. İşte Mülk Suresinin (Tebareke’nin) kısaca anlamı bu dur. Cenazelerimiz den sonra yedi akşam bu sure ölülerimizin ruhları için okunur. Yanında da borç harç börek çörek helva ikram edilir. Kimseyi suçlamıyorum amma okuyanlara da az çok bir zarf ikram edilir. Bazen de gömlek havlu gibi hediyeler verilir. Gönül isterdi ki vefat eden yakınlarımız için kendimiz bir Fatiha(Elhamdülillah rabbi lalemin), üç ihlâs( Kulhüvallahü ehadı) okusaydık. Çoluk çocuk eş, dost ve komşular öylece dua etseydik. Hatta sünnete uyarak cenaze evine komşu ve akrabalar olarak çay çorba yemekleri götürebilseydik. Islama dinimize uygun olan bu dur. Ayrıca okunan Mülk Suresinin mealini de bir kere olsun o taziyede bulunanlara Türkçe olarak okusaydık. Belki de ibret alacak kardeşlerimiz olurdu. Bunları yazdım diye sakın ola kimse beni yadırgamasın. Kuran mezarlıkta okunmak ve fal bakmak için inmemiştir. Asıl olan onun tavsiyelerine uymak yasaklarından kaçmaktır. Din adına yapılan birçok badatlardan vazgeçelim. ‘’ Bana ne oğlum bu milletin dinini biz mi kurtaracağız. Böyle gelmiş böyle gider’’ diyenlere de yazıklar olsun diyorum. Ölülerimiz için en güzel hayır ücretle kuran okutmak değil alnı secdeli fakir, yoksul, yetim ve muhtaçlara yardım etmektir. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.