SON DAKİKA
Hava Durumu

KONUŞMA ADABI VE TOPLUM

Yazının Giriş Tarihi: 26.12.2021 18:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.12.2021 18:01
Kıymetli okuyucularım
Şanlı Peygamberimiz (Ona selam olsun), "Sözün en güzeli Allah'ın kelâmı, yolun en güzeli de Muhammed'in yoludur" buyurmuştur. Bu sebepten dolayı konuşmalar Kuran ve Sünnet'in ilkelerine ve öğretilerine uyum gösterdiği sürece değer ve güzellik kazanacaktır. Çünkü Müslüman kişinin Allah katında değerini arttıran özelliklerden birisi de güzel sözlü olmasıdır.

Güzel söz ve hayırlı söz, kökü sağlam dalları semaya uzanan ve her zaman meyve veren bir ağaca benzer. Her türlü kötü ve çirkin söz ise yerden koparılmış ayakta durma imkanı olmayan köksüz bir ağaca benzer. İbrahim Suresi'nin 24-28. ayetleri ve Nesai'deki hadislerle İbn-i Hanbel'in hadis kitaplarında ve Nisa Suresinin 48. ayeti bu konu ile ilgilidir. Bak. Diy. Tak. 19 Aralık 2021 Pazar. Buradan anlaşılıyor ki bir konuşmadan ve bir hitabetten yahut bir demeçten iyi ve faydalı bir netice, müspet bir sonuç alabilmek için güzel ve faydalı sözler seçilmelidir. Ayrıca doğru ve etkili bir üslup (metot) kullanılmalıdır. Çünkü Rabbimiz zulme uğrama hali hariç çirkin kötü ve kaba sözlerin açıkça söylenmesini sevmez. Nisa Suresi 48.

Kıymetli okuyucularım
Kavga kışkırtıcılığı yaparak toplumu kin ve düşmanlığa sevk etmek asla doğru değildir. Toplumun barış, sevgi ve kardeşliğe ihtiyacı vardır. Mücadeleler güzel ve yapıcı üsluplarla yapılmalıdır. Rabbimiz Nahl Suresi'nin 125. ayetinde "İnsanları Rabbinin yoluna hak ve hakikate hikmetle güzel öğütle ikna edici ve inandırıcı misallerle davet et. Onlarla mücadeleni en güzel yol hangisi ise onunla yap" buyuruyor. Türk Milleti olarak özellikle 1980 öncesi çekilen acıların, sönen ocakların, anaların akıttığı gözyaşlarının temelinde yatan siyasi ihtiraslar ve hırslar uğruna yapılan tahrik edici ve de kışkırtıcı konuşmalar ve demeçler vardır. Benim, "Yaşından beri hiç namazımı bırakmadım" diyen Zeynep anacığım da onlardan birisidir. Oğlu Abdulkadir Kılıç'ın kanlı elbiselerini bebek yaparak (kundak gibi) ayaklarında sallaması nasıl unutulur. Sağcıymış, solcuymuş kime ne? Hepsi de bu vatanın evladı değil miydi? Emperyalistlerin oyununa gelerek kardeş kavgasını körükleyenler kimlerdi acaba. Kara toprağın altında ruhları rahat mı?

Kıymetli okuyucularım
Son zamanlarda siyasetçilerimizin konuşmaları toplumda gerilimi arttırmaktadır. Adeta eskiye dönüş sinyalleri verilmektedir. Öyle inanıyorum ki gençlerimiz hangi görüşten olursa olsun hangi siyasi yapılanmayı desteklerse desteklesin kavga ortamına girmeyecektir. Görevini sandıkta yapacaktır. Anadolu'nun cesur ve çalışkan gençlerinin de siyasetçilerin çocukları ve gençlerinin canları kadar canı kıymetlidir. Bu bağlamda başta siyasi partilerin liderleri olmak şartıyla tüm politikacıların konuşma adabı veya üslubu gerilimden uzak olmalıdır. Allah kötü niyetli olanların fırsat vermesin.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.