SON DAKİKA
Hava Durumu

KIYAMETE DOĞRU – 1

Yazının Giriş Tarihi: 31.03.2020 17:27
İlgili ayet mealinin dipnotunda şu bilgi mevcuttur. Hadis rivayetlerine göre ayın yarılması, Hz. Peygamberin gösterdiği mucizelerden biridir. Müşriklerin bir mucize istemeleri üzerine Hz. Peygamber parmağı ile aya işaret etmiş ve ay ikiye bölünmüştür. Bazı müfessirlere göre ise “Ayın yarılması olayı kıyamet yaklaştığı zaman meydana gelecektir.”
Konunun hassasiyeti itibarı ile Elmalılı Hamdi Yazır’ın (merhum) Hak Dini Kuran Dili isimli tefsirinin 7. cilt 4620 ve 4639. Sayfalarında yani 19 sayfada önemli bilgiler mevcuttur. Birlikte inceleyelim.
“Yaklaştı saat, yarıldı ay. Müminlere sevabın, inanmayan kafirlere cezanın vaad edildiği kıyamet vakti günden güne yaklaşmaktadır. Hazırlanmak lazım gelir. Ay yarıldı. Peygamberin en parlak mucizelerinden olan hadise meydana geldi. Müfessirlerin tamamı, ashabı kiramı tabiin ve diğerleri bu mucizeyi haber vermekte ittifak etmişlerdir.
Hz. Ali, İbni Mesud, Cübeyr ve İbni Muti olaya bizzat şahit olmuşlardır. Mekkeliler Peygamber (S.A.V) den bir delil, bir ayet, bir mucize göstermesini istediler. O da parmağı ile işaret etti ve ayı gösterdi. Sonra da şahit olun dedi. Ay ikiye bölündü. Bunun üzerine “Kamer Suresi” indirildi. İnanmayanlar, kefere takımı, “Muhammed bizi büyüledi” dediler. Bir kısmı da “bizi büyülese bile elbette hepimizi büyüleyemez” dediler. Hadise hicretten önce olmuştur. Ekseri görüş ve kanaate göre Allah Resulü Mina’da iken olay yaşanmıştır.
Kureyş kafirlerinden bazıları “Muhammed büyü yaptı ise büyüsü (yaptığı sihir) bütün arzı, yeryüzünü tutacak değil. Diğer beldelerden gelenlere sorun bakalım ayın iki parça olduğunu görmüşler mi?” dedi.  Gelenler oldu ve sordular. Onlar da cevap olarak ayı iki parça olarak gördüklerini söylemişlerdir. Ebu Cahil devreye girerek “Bu sihirdir diyor ve ekliyor. Ehli afaka, ufuktan gelenlere sorun diyor. Onlar da ayın yarılmış, ikiye bölünmüş vaziyette gördüklerini haber veriyorlar. Hatta Huzeyfe (R.A) Medayinde okuduğu bir Cuma hutbesinde “Uyarın Allahü  Teala ‘İkkerebetüssaatü venşekkal kamerü” buyuruyor. Evet saat cidden yaklaştı ve Peygamberimizin zamanında ay hakikaten ikiye bölündü. Uyanın dünya ayrılık (firak) ilan etmektedir. Haberiniz olsun ki bugün meydan yarın koşu demiştir. Konuyla ilgili çok hadis ve yorumlar vardır.

Devam edecek…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.