SON DAKİKA
Hava Durumu

KADİR GECESİNİ ANLAMAK

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2018 21:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.06.2018 21:42
Sevgili kardeşlerim. Kitabımız Kuran-ı Kerim’in Ramazan ayında, Kadir Gecesinde indirildiği Bakara Suresi’nin 185. ayetinde ifade edilmektedir. Kadir Suresi’nde “Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı ve bereketli bir gece” buyurmaktadır.
Ne oldu da Allah Kadir Gecesini bin aydan daha hayırlı bir gece olarak nitelendirdi. Bu sorunun cevabı da yine Kadir Suresinde saklıdır. “Biz onu, Kuran-ı Kadir Gecesi’nde indirdik” buyurmaktadır. Demek ki bu geceye ayrıcalık kazandıran özellik, Kuran’ın bu gece inmesidir. Allah insanlığa rahmet ve inayetini göndermiş, kulu ve elçisi Hz. Muhammed’e “ıssızlığın ve karanlığın tam ortasında Kuran-ı indirmiş, çöle inen nurla çok aydınlanmıştır.”
Meleklerin ve Cebrail’in Allah’ın izniyle barış için yeryüzüne indikleri gece.
Tan vaktine (yani sabahın aydınlığına) kadar esenlik ve barışın, mutluluğun hakim olduğu gece. Cebrail’in karanlık bir mağarayı (Hira mağarasını) Allah’ın nuru ile aydınlattığı gece.
Daha doğrusu her şeyin yeniden başladığı, insanlık için dönüm noktası olan gece.
“Ruhlarla buluşur kullar bu gece, Allah’a konuşur kullar bu gece. Bizi rahmetine daldır ilahi, Kuran’dan nasip aldır ilahi, aralan perdeyi kaldır ilahi, nasipsiz inmesin kollar (eller) bu gece” diyen hocamız ne güzel söylemiş.
Kadir Gecesi Ramazan’ın son on gününde aranmalıdır, Kadir Gecesi tekli olan (yani 17-19-21-23-25 ve27) gecelerde aranmalıdır rivayetleri mevcuttur.
Yeryüzünün 7 kat oluşu, semanın 7 kat oluşu Yasin-i Şerif’te 7 mübin oluşu gibi rivayetlerde Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın 27. gecesi olduğu ağırlık kazanmıştır. Asıl olan şudur. Yılda bir gece, yani “Kadir Gecesi          Müslümanı olmak”  hiç hoş değildir. 364 gün her rezaleti yapacaksın, bir gece Müslüman olacaksın. Yaptığın pişmanlık ev tövbeleri de sabahtan bozacaksın. Bu sadece kendimizi aldatmak olur.
Kadir Gecemiz mübarek olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.