SON DAKİKA
Hava Durumu

İstihbarat Vesivil Toplum Kuruluşları-1

Yazının Giriş Tarihi: 11.07.2023 19:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.07.2023 19:38

Kıymetli Okuyucularım,

Uluslararası irtibatları olan ve ‘Küresel Güçler’ tarafından desteklenip himaye gören sivil toplum kuruluşları kısaca şöyle sıralanmıştır.
1-Sivil girişimciler
2-Platformlar
3-Bunların ilişki ağları
4-Dernekler
5-Vakıflar

6-Tüketici Kooperatifleri

7-Sendikalar
8-Meslek birimleri(yani serbest meslekler)
9-Sanayi ve Ticaret odaları
10-Tarikat ve Cemaatler
11-Siyasi partiler

Tarihsel süreci içerisinde dünyanın hemen her toplumunda gözlenen yapılanmalar değişik evrimler geçirerek bugünkü yapılanmalarına durumlarına dönüşmüşlerdir. Dikkat edilirse 1980’lerden sonra sivil gruplar ve partiler tarafından sahiplenerek ülke gündemine taşınmıştır. Sivil toplum düşüncesinin siyasal anlam algılanması ve anlaşılması ile bağlantılıdır. Son dönemlerdeki yoğun ilgi ve alakanın temelinde birçok etken öne sürülürken en etkili ve en belirgin faktör yeni siyasi arayışlar olmuştur.

Kıymetli Okuyucularım,
Sivil toplum kuruluşları ilgi ve faaliyet alanları çerçevesinde sosyal bütünleşmeyi birlik ve beraberliği sağlamak yerine demokrasi, insan hakları itibarı ile dış kaynaklı istihbarat örgütlerinin figüranı ve piyonu olmuşlardır. Yabancı istihbarat servisleri tarafından sinsice kullanılmışlardır.

İnsan hak ve hürriyetlerini koz olarak kullanmışlardır. Amerika ve Avrupa birliği tarafından Barışı koruma, barışı tesis etme gibi aldatıcı ayak oyunlarıyla sosyal denge, kültürel, ekonomik ve siyasi dengelere yön vermişlerdir. İşte Türkiye, 15 Temmuzlara bu gaflet ve dalalet oyunlarıyla gelmiştir. Stratejik istihbarat kapasitesi düşük ellerde kalmıştır.

DEVAM EDECEK...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.