SON DAKİKA
Hava Durumu

FİTRE VE FİDYE NASIL VERİLİR (2)

Yazının Giriş Tarihi: 05.06.2017 21:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.06.2017 21:13
Sevgili okuyucularım;                                                                                                                                                  Fitre verilmesi caiz olmayan yerlere bakarsak; falancı vakfı, filancı derneği, falancı cemaati. Bunların hiçbirisi fakir, yoksul, miskin, köle grubuna girmiyor. Allah aşkına söyleyin. Böyle bir rezalet, böyle bir rant olur mu?
     Bir hatıramı anlatarak bu meseleye ışık tutmak istiyorum.1969–1970 döneminde Ordu imam hatip lisesinde öğrenciydim. Perşembedeki radardan bir albayımız milli güvenlik dersimize giriyordu. Ramazan ayı için müftülükten radara bir hoca istiyorlar. Dönemin Ordu müftüsü rahmetli İsmet Selim ve okul müdürümüz Ali Acar hocamız beni görevlendirdiler. Ben o dönem okulda münazara ekip başkanıyım. Güzel hutbe okuyorum ve güzel konuşuyorum. Camiinin iki safı subay ve astsubay kalanların tamamı erlerden oluşuyordu. Fitre bahsini anlatırken ifadem aynen şöyle ”Muhterem komutanlarım dinen Türk hava kurumu dâhil, birçok vakıf ve derneğe fitre caiz olmaz”. O dönemde fitre 2,5TL,yani 250Krş. Devam ettim. “takdir edersiniz ki Türk hava kurumu bizim milli gururumuzdur. Allah aşkına 250kuruşa mı kaldı bu kurum. Onunda bir kısmını muhtarlar alıyormuş. Ben zengin çocuğu değilim. Babam amcamdan 20 lira ödünç para almış. 8 kişinin fitresini peşinde namaz kıldığı hocaya verecekmiş.” Babam ”oğlum bu zarfa kaç para koyalım” dedi. Zarfı babamdan aldım. Almanya da çalışan bir ağabeyimden 50lira alıp zarfa koydum ve Türk hava kurumuna verdim. Babamın verdiği fitrede dinen caiz değildi. Bu hadiseyi radardaki mescitte anlattım. Çıkışta hem albayımız, hem de bir binbaşımız beni kucaklayıp tebrik ettiler. Aynı yılda ilk defa birinci dönem mezunu olarak imam oldum çünkü albayımız müftü beye beni anlatmış. “Böyle cesur din adamlarına ihtiyaç var” demiş.
     Öyleyse Türk hava kurumunu hangi kefeye koyup fitre vereceğiz. Yoksul mu? Fakir mi? Borçlu mu? Şunu hatırlatalım. Savaş var ise ihtiyaç kadar mühimmat zekât parasıyla alınabilir. Bu itibarla belli vakıfların derneklerin, cemaatlerin, belli şıhların adına toplanan fitreler vallahi de, billahi de caiz değildir.
     Fitre toplayıp 500bin markla Almanya’ya, Amerika’ya kaçanları biliyoruz.”Türkiye hür değildir” diye Cuma namazını kılmayıp, cahilleri soyanları da biliyoruz. Toplanılan paralarla ihanet tuzakları kuranları da gördük. Ogün söylüyorduk, bugün yine söylüyorum.
     Fakirler, yoksullar, borçlular, miskinler, yolda kalmışlar, köleler. Fakir yok diyenler bana gelsinler, onlara göstereyim. İcra dairelerini iyi incelesinler. Dilenmek başka, fakirlik başkadır. Hayâlı insanlar utanır, isteyemezler. Allah öyle buyuruyor. Bilmem anlatabildim mi?
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.