SON DAKİKA
Hava Durumu

Fidye ve fitre kimlere nasıl ödenir

Yazının Giriş Tarihi: 29.03.2023 16:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.03.2023 16:33

Kıymetli okuyucularım, fidyenin anlamı pratikte şudur: Oruç tutmaya gücü olmayanlar; hasta ve yaşlılar, ağır hastalığa yakalanıp iyileşme ihtimali olmayanlar yani ileride kaza yapma imkânı olmayanlar, ağır işlerde çalışmak zorunda olanlar tutamadıkları oruçlara karşılık fidye öderler. Bir fakiri bir gün doyuracak şekilde ödenir. Oruç fidyesin tutarı, fıtır sadakası denilen fitreye denktir. İsteyen para olarak, isteyen gıda olarak ödeyebilir. Fitre dini bir terim olarak şöyle tarif edilmektedir. Ramazan Bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve vilayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları meli ibadettir. Fitre ayrıca fıtır sadakası olarak da anılmaktadır. Buna baş zekâtı, beden zekâtı da denmektedir. Bu isimlendirmeler fitrenin şâhısa bağlı, kişiye has, şahıs başına konulmuş bir mali yükümlülük olması özelliğine dayanmaktadır. Fitre ile ilgili birçok sahih hadis mevuttur. Peygamberimiz s.a.v devrinde de fitre ödenmiştir. Şafi, Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre fitre farzdır. Hanefi mezhebine göre ise vaciptir. Her halükarda fitresini vermeyenler için ahrette cezası vardır.

Kıymetli okuyucularım, fitreler, ramazan ayının girmesinden itibaren ödenebilir. Ödeme şekli ise bölgenin ancak tüketilen ve ihtiyaca göre lazım olan maddelerden olması ön plandadır. Gıda, giysi buna dâhildir. Hanefilere göre para olarak verilmesi efdaldir. Alan kişi ihtiyaca göre kullanma imkânına sahip olacaktır. Bu sene yani 2023 ramazan ayında fitre 70 TL olarak hesaplanmıştır. Tabii bu hesap tabandır. İsteyen daha fazla oranda fitre verebilir.

Fitrenin sarf yerleri fakirler, uzakta olsalar bile yoksul akrabalar, iyi ahlaklı geliri giderini karşılamayanlara öncelik verilmelidir. Bir muhtaç kişiye birçok insan fitresini verebilir. Fitreler, bire bir elden verilmesi makbuldür. Bu imkânı olmayanlar güven duydukları kişi ya da vakıf, dernek, kurum gibi yollarla fitrelerini ödeyebilirler. Bu bağlamda deprem bölgesindeki mağdurlar ön planda olmalıdır. Ancak depremi istismar ederek kişilerin inancını sömürenlere de dikkat etmek lazımdır. Netice olarak paramız helal ise helal yere gidecektir. Haram ise haram yere gidecektir. Çünkü her şey aslına döner.   

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.