SON DAKİKA
Hava Durumu

DÜŞÜNDÜREN BİR SOHBET VE ÖĞÜT

Yazının Giriş Tarihi: 03.03.2021 17:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2021 17:45
Mekke'ye giderken Medine'ye uğrayan at Abdülmelik'in oğlu ve Emevi Hükümdarlarından Süleyman Ebu Hazim'i yanına çağırdı ve onunla şu konuşmayı yaptı. Süleyman, 'Ey Ebu Hazim ölümü niçin sevmiyoruz?' Ebu Hazim Süleyman'ın şöyle cevap vermiş, 'Siz dünyayı tamir edip, ahireti yıkanlardansınız. Mamur yerden (İmar edilmiş mekandan) harabeye gitmek elbette gücünüze gider. Süleyman, 'Allah'ın huzuruna nasıl gidilir' Ebu Hazim, 'İyilik edenler kayıp ettiği çocuklarını yeniden bulmuş gibi sevinirler. Kötülük edenlerse efendisinden kaçmış
köle gibi Allah'ın huzuruna çıkarlar.' Süleyman, ağlar ve: 'Allah huzurunda halimin ne olacağını bilseydim' der. Rabbimiz, 'İyiler cennete, kötülerse cehennemdedir' buyuruyor. Peki Allah'ın rahmeti nerededir? İhsanda, ikramda cömertliktedir. Allah katında en çok ihsan eden kimdir? İyilik edip Allah'tan sakınanlardır.

Amellerin (işlerin) hangisi daha makbuldür? Haramdan kaçınan ve farzlarını yerine getirenlerin amelleri. Sözlerin hangisi daha makbuldür? Korktuğun ve bir şey umduğun kimseye sözün doğrusunu söylemendir. Müminlerin (Müslümanların) hangisi daha akıllıdır? Kendisi ibadet ettiği gibi başkalarını da ibadete davet edenlerdir. İnsanların en büyük zararda olanları hangileridir? Zalim kardeşliğinin keyfine göre hareket edip, onun dünyalığı için başkasının ahiretini harap edenlerdir. Süleyman, 'İçinde bulunduğum bu hale ne dersin?' Ebu Hazim, 'Doğrusunu söylersen beni bağışlar mısın?' Süleyman, 'Elbette bağışlarım' Ebu Hazim, 'Senin ataların bu mülkü Müslümanlarla istişare etmeden, kılıç gücü ile zorla aldılar. Bu arada nice Müslümanların kanlarına girdiler. Onlar için söylenen sözleri bilsen şaşardın. Hükümdar olan Süleyman'ın yağcılarından yalakalarından birisi Ebu Hazim'in sözünü kesmek istemiş ancak hükümdar bu müdahaleye mani olmuş. Konuşma devam etmiştir. Süleyman, 'Bütün bir bozuk işleri düzeltmek için çare nedir?' 'Helalinden alıp hak sahiplerine vermektir.' 'Bunu kimin gücü yeter?' 'Cehennemden korkan ve cenneti isteyenlerin gücü yeter' 'O halde benim için Allah'a dua et Allah'ım eğer Süleyman kulun doğru yolda ise ona yardım et. Kötü yolda ise razı olduğun yola koy. Ey Süleyman Rabb'inin şanını yücelt emrettiği yerde seni bulduğunu nehyettiği, yasakladığı yerde seni gördüğünü unutma!' İşte ilim adamı işte Alim Ebu Hazmin sahip olduğu iman ve aksiyonu Rabbimiz bizlere de nasip etsin.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.