SON DAKİKA
Hava Durumu

Duada her şeyin hayırlısını istemeliyiz

Yazının Giriş Tarihi: 14.05.2023 21:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.05.2023 21:13

Kıymetli okuyucularım,
Takdir edersiniz ki Yüce Rabbimiz biz kulları için çirkin ve kötü işleri münasip görmez ancak kul isterse Allah şerri ve kötülüğü yaratır. Ahiret aleminde ise o kötülük ve şerden hesap verir. Önemine dikkat çekerek bazı duaları sıkça yapmamız gerekmektedir. İlla Arapça metinleri okumak şart değildir. Çünkü en makbul dua manası bilinerek yapılan dualardır. Mesela “Allah’ım senden rızanı ve cennetini isterim. Azabından ve gazabından sana sığınırım.” Bilmemiz gereken bir husus da şudur. İbadetler Allah’ın azabından ve cezasından kaçmak için yapılmaz. Allah’ın rızasına kavuşmak için yapılır. Belki de bu yüzden Hoca Yunus Emre, “Bana seni gerek seni” demiştir. Müslüman bir insan şu duayı çok yapmalıdır “Allah’ım beni güzel yarattın ahlakımı da güzelleştir.” Sevgili Peygamberimiz S.A. aynaya bakarken bu duayı okumuştur. Ayrıca “Allah’ın kalbini nifaktan, dedikodudan, gıybetten, işlerine gösteriş ve riyadan, dilimi yalan konuşmaktan, gözlerimi hain bakışlardan temizle. Hain gözleri, hain kalpleri kötü niyetleri ancak sen bilirsin.”

Kıymetli okuyucularım,

Allah’tan başka yalvaracak sığınacak kimimiz var ki? O’nun için her zaman ve her yerde Rabbimizin bizimle olduğunu bilmeliyiz. O bize şah damarımızdan daha yakındır. Bu itibarla Müslüman kişi “Allah’ım sen benim Rabbimsin senden başka ilah yoktur. Ancak sen varsın. Sen beni yaratan Rabbimsin. Ben senin kulunum. İşlediğim hatalardan sana sığınırım. Bana ihsan buyurduğun nimetlerini itiraf ediyorum. İşlediğim günahları da ikrar ederim. Allahım sen bizleri affeyle bize merhamet et. Töbelerimizi kabul et. Çünkü ancak sen tövbeleri kabul edici ve esirgeyensin. Ey Rabbim günahlarımı bağışla. Ayıplarımı açıklama, Allah’ım sen ayıpları kusurları örtensin. Benim de ayıplarımı ve dualarımı ört.

Kıymetli kardeşlerim,
Rabbimize anladığımız şekilde dua edip yalvaralım illa hacı hoca aramaya gerek yok. Dilimizin döndüğü, gönlümüzün geçtiği şekilde Allah’a yalvaralım ve dua edelim. Riyakarlardan gösteriş hastası tiplerden uzak duralım. Her çeşit üzüntü ve keder kaygılardan yalnız Allah’a dua edip yalvaralım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.