SON DAKİKA
Hava Durumu

ANAYASA VE DEMOKRASİ KİME GÖRE (4)

Yazının Giriş Tarihi: 22.02.2021 16:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.02.2021 16:24
Türkiye'de yıllardan beri anayasa demokratikleşme ve düzen konusunda tartışmalar yapılmaktadır. Sıkışan düzenin bozukluğundan bahsetmektedir. Konu ile alakalı olarak rahmetli Dündar Taşer'in bir hatırası ve tespiti vardır. 1969 seçimlerinde radyodaki bir konuşmadan bahsederken diyor ki; hiç unutmuyorum boğuk bir seda ile, "Bu düzen bozuktur"  sesini işittim yüzüm buruştu. Kerih  (Tasvip edilmeyen) ifade. Kafa bozuk, lisan bozuk, laçkalaşmış sözler. Bu kadar bozuktan düzgün bir mânâ çıkar mı? Yahu bu anayasa yapılırken adam başbakandı. 1946'da cumhurbaşkanıydı. Düzenden hiç bahsetmemesi gereken kişi budur. Yavuz Hırsızı ev sahibini bastırır gibi bir manzara. Merak ediyorum ne için bu memlekette hep bozuk düzen kuruluyor? Bu memleket, bu millet çok insanlara makam verdi, mevki verdi, ünvan verdi ve rütbe verdi. Karşılığında hep bozuk düzen mi kuruldu? Bu bozuk düzen bile bile yapıyorlarsa bu zalimlik olur, bilmeden yapılıyorsa bu cahillik olur.

"Millet sizi düzensizliğe memur etmemiştir" diyerek tepkisini dile getirmiş ve daha sonra bir radyo konuşmasında bunu dile getirmiştir. "Bunlar herkesi kör, alemi sağır ve sersem mi sanıyorlar" demiştir. Bakınız Dündar Taşer'in Büyük Türkiye'si sayfa 110-111.

TESEV yönetim kurulu üyesi Turhan Erdem  …-6-1999 tarihinde Hürses Gazetesi haberinde şu tespiti açıklamıştır; "Türkiye'de parça örgütlerinde çalışanların gezici olmadığı, uzun süre partilerde çalıştıkları ve partilerinden istikbal beklentisi içinde oldukları görüldü. Parti örgütlerinde çalışan üyelerin yüzde 20'si ile yüzde 25'inin herhangi bir yerden kazancı olmayan kişilerden oluşmaktadır" demektedir. Bakınız: Demokrasimiz ve Kralları Rıza Müftüoğlu sayfa 21.

'Gemisini kurtaran kaptan' mantığı ile anayasa olmaz, olmamalıdır. Ancak son 80 yıla bakıldığında anayasaların belli şahısları korumak için kalkan olarak kullanıldığı ayan beyan ortadadır. 20-10-1998 tarihinde Sabah Gazetesi’nde Güngör Mengi bu bağlamda şu tespiti yapmıştır: "Ortadoğu diktatörleri ile Türkiye'ye özgür Ortadoğu demokrasisi arasındaki en önemli fark ne biliyor musunuz? Orada bir Saddam var biz de her partinin başında bir Saddam. Adamlardan Saddam beğen..." Aynı şekilde Ömer Çelik Yeni Şafak Gazetesi'nde, "Eğer Türkiye'de siyasi parti kavramını bütün boyutları içeren bir siyasi örgütlenme bile olsaydı ara rejimden bahsetmenin imkan imkanı olmazdı" demektedir. Birçok düşünür, fikir ve ilim adamı, hukukçular ise demokrasinin, demokratik olmayan partilerle yürümeyecek kadar duyarlı bir yönetim biçimi olduğu noktasında birleşmişlerdir. Yapılması gereken herkesi kucaklayan, herkesin uyması gereken bir anayasa üzerinde birleşmek tir. Demokrasinin yozlaşmasının temel sebebi partiler ve seçim kanunlarıdır siyasete atılmıyorlarsa sebebi budur.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.