SON DAKİKA
Hava Durumu

AL SANA LİDER (3)

Yazının Giriş Tarihi: 08.08.2019 21:30
“Türkiye Cumhuriyeti’nde, her yetişkin dinini seçmekte hür olduğu gibi, belirli bir dinin merasimi de serbesttir. Yani ibadet hürriyeti vardır. İbadetler, güvenlik ve genel adaba aykırı olamaz. Siyasi gösteri şeklinde de yapılamaz. Geçmişte çok görülmüş olan bu gibi vaziyetlere artık Türkiye Cumhuriyeti asla katlanamaz. 1930 not: Atatürk’e utanmadan, sıkılmadan dil uzatanların kirli tepkilerinin sebeplerini anlamak için bu sözler yeterlidir diye düşünüyorum.
Türkiye Cumhuriyeti dâhilinde, tüm tekkeler ve zaviyeler ve türbeler kanunla kapatılmıştır. Tarikatlar kaldırılmıştır. Şeyhlik, dervişlik, çelebilik, halifelik, falcılık, büyücülük, türbedarlık vesaire yasaktır. Çünkü bunlar gericiliğin kaynakları ve cehaletin dayanaklarıdır. Türk milletti, böyle müesseslere ve onların mensuplarına katlanamazdı ve katlanmadı. 1930 not: Mustafa Kemal Atatürk’ün 88 yıl önce söylemiş olduğu sözlere ve tavsiyelerine uyulsaydı Türk milleti olarak 15 Temmuz 2016 ihanetini yaşamazdık. Basit çıkarlar uğruna mukaddes dinimizi alet edenleri cidden kınıyorum.
“Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz. Gericiler asla fırsat vermeyeceğiz.”
Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti demektir.
Din ve mezhep herkesin vicdanına kalmış bir iştir. Hiçbir kimse hiçbir kimseyi, ne bir din, ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayamaz. Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkânını da temin etmiştir. 1930
Benim istediğim sadece memleket işlerinin Büyük Millet Meclisi’nde açıkça münakaşa edilmesidir. Büyük Millet Meclisi’nde Türk Milleti’nin gözü önünde açıkça konuşulamayacak hiçbir şey yoktur. 1930. İnsanlığın anlayış ve aydınlanma ve olgunlaşma derecesi sayesinde her kulun doğrudan doğruya, ilahi ilhamlarla temas edebilmesi kabiliyetine vardığını kabul buyurusu olmuştur. Bu sebeplerdeki, cenabı peygamber, peygamberlerin sonuncusu olmuştur. Kitabı en mükemmel kitaptır. 1927 Not: Neslimizin Mustafa Kemal’i iyi tanıması lazımdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.