SON DAKİKA
Hava Durumu

SİYASET SONUÇ ALMA SANATIDIR

Yazının Giriş Tarihi: 14.04.2024 17:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.04.2024 17:11

31 Mart 2024 seçimleri geride kaldı. Ülke çapında seçimleri kazanan belediye başkanı adaylarını kutluyoruz. Büyük çaba ve gayretlerle rakiplerini geride bırakıp ipi göğüslediler. Ancak seçimleri kazanmak siyasetin birinci aşamasıdır. Önemli olan ikinci aşamadır. İkinci aşamada ise yaptığınız icraatlarla geldiğiniz yerde kalıcı olup olmayacağınız ortaya çıkar. Bizim yaşam alanımız Yenişehir olduğu için biz de Yenişehir ile ilgili bir değerlendirme yapalım ki Yenişehir üzerinden diğer yerlerde kendilerine bir pay çıkarsınlar. Sayın Ercan Özel seçimlerde Yenişehir de Belediye Başkanı olmaya hak kazandı. Halkın iradesi tecelli etti ve halkın gönlünü kazanarak başkanlık koltuğuna oturdu. Duyduğumuza göre makam koltuğu olarak bir tahta sandalye getirdiği ve makam arabasını kullanmayacağını deklare etmiş. Bu hamleler kısa vadede halkın hoşuna gitse de, uzun vadede bir sonuç alınmayacak hamlelerdir. Sayın Başkan bu hamleler kısa vadede halkı etkileyebilir ama uzun vadede size bir kazanım sağlamaz. Yazımıza bir başlık attık: Siyaset sonuç alma sanatıdır…

Size naçizane tavsiyem Yenişehir için daha köklü hamleler yapmanızdır. Yenişehir, İnegöl ve İznik arasında sıkışmış bir ilçedir. İnegöl, zamanında kafasını çalıştırmış ve sanayisini kurmuştur. İzniğin ise mükemmel bir gölü vardır. Yenişehir de ise bu anlamda bir avantaj sağlayacak bir dinamiği bulunmamaktadır. Yenişehir biberiyle ilçenin kalkınabileceğini düşünenlere ben hayret ediyorum. Bir akademist olarak söylüyorum. Hiçbir yerleşim yeri, hammadde üreterek kalkınamamıştır. Yenişehir bir tarım merkezidir ve yörede ancak “Tarımsal Sanayinin” kurulması ve geliştirilmesi ile kalkınma mümkün olacaktır. Ayrıca Yenişehir Havaalanının da etkin bir şekilde kullanılması şarttır.  Bugün koltuğa oturanlar yarın “Bizim kıza bir iş ver” diyerek kapınızı aşındıracaklardır. Siz: “Belediyelerin görevi insanlara iş vermek değildir” diyebilirsiniz ama bu sözün bizim ülkemiz de geçerliliği yoktur. Yıllarca AK Parti yaptığı icraatlarla övülürken, son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntı ve emeklilerin maaşlarında gerekli iyileştirmenin yapılamaması sebebiyle, partinin Anavatan Partisi durumuna düşüleceği değerlendirmesi yapılmaktadır. Yani siyasette ve başarı da dün yoktur. Her zaman başarılı olmak zorundasınız.

Yenişehir, yatırıma aç bir ilçedir. Genç nüfuz hızla çoğalmaktadır. Gençler iş bulabilmek için büyük çaba göstermektedir. İş bulamayan gençler bunalıma girmektedir. Gençlerin geleceklerini ve ümitlerini karartmamak için özellikle siyasilere büyük bir görev düşmektedir. Ben yüksek lisans yaparken bir yıl çalışamamıştım. Hayatımın en zor dönemiydi. Yaşınız yirmiyi geçmiş ve babanızdan hala para almak zorunda kalıyorsunuz. Gençlerin yaşadıkları durumu bildiğim için ve onların içinde bulundukları şartlarla empati yapabildiğim için onları en iyi ben anlayabilirim. Yenişehir ile ilgili en kısa sürede acil eylem planı yapıp harekete geçirilmelidir. Yenişehir, verdiği göçler sebebiyle büyüyememektedir. Yenişehir bu gidişle ilçe sıfatını kaybedip belde konumuna düşecektir. Bu bakımdan özellikle Yenişehir’deki dinamikler harekete geçmelidir. Benim yaptığım siyasi görüşmelerden anladığım, Yenişehir bırakın Ankara’dan, Bursa’dan bile görülmemektedir. Seçimlerde Yenişehir’e gelen milletvekilleri sırf yasak savmak için ilçemize gelmektedir. Seçim zamanı yaptıkları konuşmalarda: “Yenişehir bizim için çok değerlidir” gibi klişe konuşmalar yaparlar, seçim bittikten sonra Yenişehir unutulur.

Buradan Sayın Ercan Özel’e bir çağrı yapıyorum. Kendisi siyasette kalıcı olmak istiyorsa ilçeye artı katma değer sağlayacak yatırımlar yapmalıdır. Sayın Davud Aydın, özellikle bir marketi ikna ederek Yenişehir’de yatırım yapmasını sağlamıştır. YESAN ve Yenişehir Gıda Sanayi’nin ilçeye yaptığı yatırımlar, Yenişehir’e önemli ekonomik katkılar sağlayacaktır. Bundan sonraki süreçte bu tür firmalar yöreye çekilerek, ilçenin bir cazibe merkezi haline getirilmesi çok önemlidir. Bunun dışında İnegöl’ün hayata geçirdiği gibi bir AVM’nin kurulması, ilçeyi cazip hale getirecektir. Enerjimiz ve nefesimizi doğru yerlere ve zamanlara harcarsak, ilçemiz kazanacaktır. Son olarak da ilçemizde bir fen lisesinin bulunmaması gerçekten çok üzücüdür. Bırakın fen lisesini, ilçemizde bir fakültenin kurulması için çalışmalarda başlatılmalıdır. Ben şu an tarihe not düşüyorum. Ne kadar haklı olduğumuzu bize zaman gösterecektir.        

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.