SON DAKİKA
Hava Durumu

Sarımsak yetiştiriciliği

Yazının Giriş Tarihi: 04.06.2024 13:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 13:18

Dikim: Sarımsak yetiştiriciliğinde dişler dikim amacıyla kullanılır. Sarımsak yetiştiriciliğinde tek sıra ve çift sıra dikim usulleri kullanılabiliyor. Tek sıralı sarımsak dikiminde, 20-25 cm sıra arası, 5-10 cm sıra üzeri mesafe korunuyor. Makineli dikimde, 120-150 cm genişliğindeki tahtalar kullanılıyor ve sıra arası - üzeri için 10’ar cm bırakılıyor. Bu yolla 12-15 sıralı dikim yapabilirsiniz. Çok sıralı dikimlerle ürün miktarını artırabilirsiniz. Bir dekar için tek sıralı dikimde, orta irilikte 55-60 kilogram diş yeterli oluyor. Çok sıralı dikimde ise 75-90 kilograma ihtiyaç duyuluyor. Sarımsak dişleri tek tek toprağa dikilirken, dişin sivri bölümü üste, yassı kısmı aşağıya yerleştiriliyor. Dikim derinliğini 3-4 cm’de tutmalısınız. Kuru topraklarda 5-6 cm derinliğe kadar dikimi tercih edebilirsiniz.

İklim ve toprak isteği: Ilıman iklim seven sarımsaklar, sıcaklığın 15-20 derece olduğu alanlarda kolaylıkla yetişiyor. Sarımsakların yeşil bölümü, 15 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda iyi düzeyde gelişiyor. Sıcaklık 25 dereceyi aştığında, gelişim yavaşlıyor. Diş halindeki sarımsak, -10 dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilmesi ile tanınıyor. Bitki formundayken ise dayanıklılık -3,-4 derecesinde kalıyor. Ancak düşük sıcaklıklar uzun sürdüğünde, sarımsak bitkisi sıfır derecenin hemen altında donmaya başlıyor. Uzun gün bitkisi olan sarımsakları yetiştirirken, diş verimi için sıcaklığın yüksekliği, sulamanın olmaması veya az olması, yeterli gübreleme desteği verilmesi yeterli. Diğer bir deyişle, sarımsak yetiştiriciliği çok zahmetli bir süreç değil. Sarımsak yetiştiriciliği, tınlı ve kumlu topraklarda kolaylıkla yapılıyor. Çok ağır, killi ve su tutan topraklarda ise baş gelişimi gerçekleşmiyor. Bu topraklarda, sarımsak yetiştirilemiyor, çünkü zaman içinde yavaşlayan gelişme maalesef bitkinin çürümesi ile sonuçlanıyor. Çok kuru topraklar da sarımsak için uygun değil, çok kurak alanlarda başların küçük ve cılız kaldığı gözlemleniyor. Toprakta fazla nem bulunmamasına, asitlik durumunun nötr olmasına özen göstermelisiniz. Fazla asit ve baz karakter, gelişimi yavaşlatıyor.

Gübreleme: Tarım Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, sarımsak yetiştiriciliğinde, organik gübreleme yetiştirme aşamasında yapılmıyor. Bir önceki dönemde verilen organik gübre, sarımsakların yetişmesine katkı sunuyor. %5 organik madde içeriği olan kumlu-tınlı topraklarda rahatlıkla sarımsak yetiştirebilirsiniz. Sarımsak, ticari gübre türlerinden hoşlanıyor. Gelişimin ilk aşamalarında azot isteyen sarımsakları yetiştirirken, olgunluk döneminde kesinlikle azotlu gübre kullanmak önerilmiyor. Eğer kullanırsanız, sarımsak başları gevşek yapıda gelişiyor ve muhafaza edilme özelliği zedeleniyor. Bitkinin büyüme aşamaları boyunca, fosfor ve potasyum da gerekiyor. Özellikle olgunluk döneminde bitki topraktan potasyum almak istiyor. Yeterli potasyum alındığında, baş kalitesi ve depolama gücü yükseliyor. Anca gübre oranı belirlenmeden önce toprak analizi yapılması ve elde edilen verilere göre gübre miktarının belirlenmesi gerekiyor.

Sulama: Sarımsak yetiştiriciliğinde, yağışların bol olduğu dönemde sulamaya gerek kalmıyor. Ancak kurak dönemlerde sulama yapılabiliyor. Ancak baş bağlama sonrası, olgunlaşma tamamlandıktan sonra kesinlikle sulama yapmamalısınız. Eğer bu dönemde sarımsakları sularsanız, baş yapısını ve depolama kalitesini bozabilirsiniz.

Hastalık ve zararlılar: Sarımsak yetiştiriciliğinde, bitkinin gelişimini olumsuz etkileyen zararlıların başında kök Nematodu, kök soğan akarı, sarımsak dört ayaklı akar ve soğan sineği sayılıyor. En yaygın görülen sarımsak hastalıkları ise sarımsak pası, siyah sarımsak küfü ve fusarium sarımsak olarak sıralanıyor. Sarımsakların, fazla yağışa maruz kalması mantar hastalıklarının yayılmasına imkân veriyor. Eğer yağıştan koruma mümkün değilse, geç dikim yapılması gerekiyor.

Hasat: Sarımsakların bazı cinsleri, toprak üzerinde, bazıları ise toprak altında baş oluşturuyor. Yazlık ve seyrek dişli sarımsak cinsleri, genellikle toprak yüzeyinde baş çıkarıyor. Bu sayede hasat kolay oluyor. Ancak kışlık çeşitlerin toprak altında baş oluşturması dolayısıyla hasat özen gerektiriyor. Söküm, kesinlikle çekerek yapılmıyor. Özellikle toprak yapısı ağır olduğunda, başlar zorlanıyor ve baş zarar görüyor. Çapa ile hasat ise yaralanmalar getirebiliyor. Riskler nedeniyle sarımsak yetiştiriciler, söküm için özel makineler kullanıyor. Traktör kuyruk milinden güç alan aletler, söküm sonucunda başları sıralar üzerinde bırakıyor. Hasat edilen mahsul, 3-4 gün boyunca tarlada bırakılarak kurutuluyor. Eğer bölge yağışlıysa, kurutma kapalı ortamlarda gerçekleştiriliyor. Eğer depolama sırasında sarımsaklar hevenkler halinde asılıyorsa, yapraklar tam kurumadan sarımsak toplanabiliyor. Eğer sarımsaklar, sahil bölgelerinde yetiştiriliyorsa hasar çoğunlukla haziran ve temmuz dolaylarında gerçekleştiriliyor. Diğer bölgelerde ise eylül ayına dek, hasat zamanı sarkabiliyor. Üstelik ülkemizde sarımsak yetiştiriciliği dışında kanola yetiştiriciliği ya da biber yetiştiriciliği de yapılabiliyor.

Depolama: Hasat sonrası sarımsaklar, uzun süre depolanabiliyor. Depo alanlarında, sıfır derece sıcaklığın, %70 oranında nemin olması durumunda 6-7 ay kadar sağlıklı muhafaza mümkün oluyor. İklim kontrollü depolar sayesinde sarımsaklar, pazar değerini kaybetmeden saklanıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.