SON DAKİKA
Hava Durumu

Pırasa Yetiştiriciliği

Yazının Giriş Tarihi: 16.05.2024 14:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 14:25

Pırasa çok yoğun bir kök yapısına sahiptir. Gövde kökler ile aks arasında yer alır veyapraklar onun üzerinde dizilmişlerdir.Yapraklar bu gövde üzerinde dışarıdan içeriye doğrumeydana gelirler. .En yaşlı yaprak en dıştaki yapraktır.Pırasalarda çiçekler aksın ortakısmından 2. Yılın ilkbaharında meydana gelen, 2 m kadar boy alabilen bir adet çiçek demetisapının ucunda, soğandaki gibi yıldız şeklinde dizilmişlerdir. Tohumlar normal şartlarda 12-15 günde çimlenirler. Çimlenme 10-35 °C'de olur. Çimlenme gücünü 2-3 yıl muhafaza ederler

İklim isteği: Serin iklim sebzesidir. Aşırı sıcaklar ve kuraklığı sevmez bu durumda verim ve kalitedüşer. Optimum gelişme sıcaklığı 15-20 °C'dir. Kışlık veya yazlık pırasa çeşidi oluşuna göredüşük sıcaklıkların tedrici şekilde oluşmasına bağlı olarak -18 °C'ye kadar dayanan kışlıkçeşitler vardır. Pırasalar uzun gün bitkisidir.

Toprak isteği: Pırasalar toprak istekleri açısından seçici değildir. Tınlı-killi topraklarda en başarılısonucu veririler. Organik besin maddelerine zengin topraklardaki yetiştiriciliği çok başarılıolur. Yetiştirmede en çok ihtiyaç duyulan ve verime en çok etkisi olan besin elementi azottur.Bitki daha az fosfor ve potasyum ister. Azotlu gübreyi birkaç defada vermek başarıyı arttırır.Su tutma kapasitesi yüksek topraklarda yapılan yetiştiricilikte hem verim hem de kaliteyükselir. En uygun toprak pH'si6.0-6.5 değerleridir.

Toprak hazırlığı, ekim ve dikim: Pırasa tohum almak amacıyla üretildiğinde iki yıllık bir sebzedir. Birinci yılda bitki vejetatifolarak kalır. İkinci yılda çiçek tohum oluşturur. Pırasa tohumları ile üretilir. İki farklı üretimşekli vardır. Doğrudan tohum ekimi ile üretim: Pırasalar doğrudan tohum ekimi yoluylaüretilebilirse de üretimi çok büyük ölçüde önce tavalarda fidelerinin üretimi, daha sonra bufidelerin esas yerlerine dikilmesi suretiyle yapılmaktadır. Ekimden 10-15 gün sonra bitkilertoprak üstünde görülürler. Çimlenme tamamlandıktan sonra sık olan yerlere sıra üzerinde 12-15 cm'de bir bitki kalacak şekilde seyreltme yapılır. 1 dekar alanın direkt tohum ekimisuretiyle ekilmesi için 200-300 gr tohum kullanılır.Fide ile üretim: Fide ile üretim için önce ihtiyaç olan kadar fidenin zamanında dikimehazır olacak şekilde yetiştirilmesi gerekir. Dikim tarihi esas alınarak bundan 50-70 gün öncetavalara ekim yapılır.Pırasa fidesi yetiştirilecek alan ekimden 1-2 ay önce yanmış çiftlik gübresi ile dekara4-5 tongübre delecek şekilde gübrelenir. Bu gübre toprağın 15-20 cm'lik derinliğine sürümle birliktekarıştırılarak 120 cm eninde uzunluğu arazideki eğime bağlı olarak değişen büyüklüktetavalar hazırlanır. Ekim bu tavalara serpme olarak yapılır. Ekilecek tohum en ez ikiyeayrılarak aynı tavaya enine ve boyuna olmak üzere iki defada, üçe ayrılmış ise üç defadaekilir. Üstüne harç hazırlama imkânları varsa harçla yoksa ekimden sonra çimlenme başlangıcına kadar tavaların üzeri çalı ve çırpı ile gölgelenir. Ekimde 1 m2 alana 10-12 grkadar tohum atılır. 50.000 adet fide için 300 gr tohum 25 m2 tava gereklidir. Dikim 30x12 cmaralıklarla yapılacaksa dekara yaklaşık 28-30 bin adet fide gereklidir. Buna göre fide hazırlığıyapmak gerekir.Fidelerin gelişme dönemlerinde düzenli olarak ot alma ve sık olan yerlerde erken dönemdehafif seyreltme yaparak fidelerin birbirine denk homojen bir şekilde gelişmeleri sağlanır.Ekimden sonra yabancı ot kontrolü için yapılacak uygulamalar yetiştiricilik açısından önemtaşır. Dikim yapılacak tarla tohumla yapılan yetiştirmede olduğu gibi gübrelendikten sonra20-25 cm derinliğinde 30-40 cm aralıklarla karıklar açılır. Karıklar içine su verilerek dikimyapılır. Yapraklarının 1/3'ü ve uzun kökleri kesilerek (tıraşlanmış) hazırlanmış ve 2-3büyüklük grubuna ayrılmış olan fideler her grup ayrı parselde olacak şekilde karıkların boyunnoktalarına dikilirler. Dikimin derin yapılmamasına özen gösterilir. Sıra üzeri mesafesi 10-14 cm arasında değişebilir.

Bakım işleri: Dikiminden sonra fideler köklenerek gelişmeye başlarlar. Bu dönemde bir defayamahsus olmak üzere dikkatlice bir çapa yapılır. 1 dekar alanın dikimi için 4-5, çapalanmasıiçinde 5-7 yevmiyecilik iş gücü gereklidir. Esasen pırasada en önemli maliyet unsuru dadikim, çapalama ve söküm işçilikleridir. Çapalamadan sonra ayırmış olduğumuz azotlugübrenin yarısı ikiye bölünerek 2'şer hafta ara ile sıra aralarına (karıklara) bitkiyedokunmayacak şekilde verilir ve bitkiler hasat büyüklüğüne gelinceye kadar düzenli olaraksulanırlar.

Olgunluk, hasat ve depolama: Pırasa da hasat gelişmenin hemen hemen her döneminde yapılabilir. Hasat zamanınıpazar şartları ve yetiştiricinin kararı belirler. Normal verimin alınabilmesi için pırasaların 120-150 gr veya daha fazla ağırlık kazandığı döneme kadar hasadı yapılmalıdır. Ancak pazardayüksek fiyat oluşmuşsa daha erken dönemlerde hasada başlanabilir. Hasat elle veya sökümpulluğu ile yapılabilir. Her iki şekilde de sökülen pırasalar hemen tarlada topraklarındantemizlenerek kökleri 1 cm uzunluğu geçmeyecek şekilde temizliğe tabi tutulur. Ayrıca aksüzerindeki en son yaprak alınır. Yaprak ayalarının 1/3'üde tıraşlanır ve demetler halinegetirilerek pazarlanır.

Verim: Pırasalarda verim bakım şartlarına, çeşide ve hasat zamanına bağlı olarak 3000 kg/daile 5000 kg/da arasında değişir. Geç hasat edilen yazlık çeşitlerde bu değer daha da yukarıçıkar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.