SON DAKİKA
Hava Durumu

Ispanak Yetiştiriciliği

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2024 18:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 18:48

Ekim: Ispanak ekimi için sürümden önce toprağa çiftlik gübresi sermelisiniz. Sonrasında 20 ile 25 cm derinliğinde toprağı sürebilirsiniz. Ardından diskaro ile toprağı 8 ile 12 cm derinliğinde karıştırmanız gerekiyor. Sonrasında gübreleme ile beraber ıspanak ekimi adımına geçebilirsiniz. İyi hazırlanmış, tavlı durumdaki toprağa ortalama 1 ile 1.5 kilogram tohum verebilirsiniz. İkiye ayrılan tohumların bir kısmı alanın tamamına bir yönde ekiliyor. Diğer yarısı ise ekim yönünün dikine serpiliyor. Ardından sürgü çekilerek toprağın tohumla teması garanti altına alınıyor. Eğer mibzer yardımıyla ekim yapacaksanız sıra arası mesafeyi 20-25 cm kadar, sıra üzeri aralığı ise 3-5 cm kadar bırakabilirsiniz. Bu bağlamda dekara ortalama 0,7-1 kilogram tohum kullanmak yeterli oluyor. Elle ekimde daha fazla (iki kat kadar fazla) tohum kullanabilirsiniz. Ekim derinliğinin ise 3-4 cm olmasına dikkat etmelisiniz.

Gübreleme: Ispanak yetiştiriciliğinde sürüm öncesi çiftlik gübresi veriliyor. Ticari gübreler ise sürümden sonra uygulanıyor. Genel olarak dekar başına 10 ile 12 kilogram kadar azot, 8-10 kilogram kadar fosfor ve gerekli durumlarda potasyum veriliyor. Fosfor ve potasyumun tamamı ve azotun yarısı ekim öncesinde, kalan diğer yarısı ise hasattan en az 1 ay kadar önce toprağa uygulanıyor. Ispanak yetiştiriciliğinde gübreleme miktarının ne olacağı toprak analizi üzerinden belirlenmeli. Zira ıspanak genellikle ikinci ürün olarak yetiştiriliyor ve ilk ürünün ne olduğu, toprak içeriğini önemli oranda etkiliyor.

Sulama: Sulama, ıspanakların sağlıklı gelişim göstermesi için büyük önem taşıyor. Öyle ki büyüme döneminde haftada 1-2 kez sulama yapmak gerekiyor. Örneğin kumlu toprak türünde 2 sulama daha uygun görülüyor. Bunun yanında ilkbahar ve sonbahar yağışları sulama miktarının daha az yapılmasına gerekçe oluyor. Bu dönemlerde sulamaya ara verebilirsiniz. Ancak ıspanağın sudan hoşlanan bir bitki olduğunu aklınızdan çıkarmadan çok suyun onlara zarar verebileceğini bilmelisiniz. Hâlihazırda bu nedenle Doğu Karadeniz’de ıspanak yetiştiriciliği yapılamıyor. Çok fazla sulamadan kaçınarak, dilediğiniz yöntemle (salma, yağmurlama veya damlama sulama) sulama yapabilirsiniz.

Hastalık ve zararlılar: Tüm sebzelerde yüksek kalitede ve verimli ürün almak için hastalık ve zararlılardan korunmak gerekiyor. Bunun için zamanında ve doğru müdahaleler önem taşıyor. Peki, ıspanak hastalık ve zararlıları nelerdir biliyor musunuz? Ispanakta en çok görülen bakteriyel hastalık bakteriyel yumuşak çürüklük oluyor. Mantar hastalıklarında ise mildiyö başı çekiyor. Ispanak zararlıları arasında; pancar sineği, yaprak bitleri, yaprak delici, tırtıllar, doway küfü bulunuyor. Ispanak hastalık ve zararlıları ile mücadele edebilmenin yolları oldukça tanıdık. İlk olarak yabancı ot kontrolü önem taşıyor. Ekim sonrası mekanik yollarda yabancı ot kontrolü mümkün olmadığı için ıspanağın temiz bir tohum yatağı üzerinde yetiştirmelisiniz. Ekim öncesinde ise mekanik ve kimyasal yolları kullanabilirsiniz. Ayrıca ilaçlama da ıspanak bitkisinin hastalık ve zararlılardan korunması için tavsiye ediliyor. Fakat ilaçlamanın kimyasal içeriklerle olmaması önem taşıyor. Zira ıspanak yapraklarında kalan ilaç artıkları yıkamayla çıkmadığı için zararlı olabiliyor. Onun yerine yaprak bitlerine karşı yaprakları sabunlu suyla silebilirsiniz. Ek olarak salyangozlardan korunma için fidelerin etrafına meşe odunu külü serpebilirsiniz. Ispanağı patates ve meyve ağaçlarından uzağa ekmelisiniz. Sık ekim hastalıkların yayılmasını kolaylaştırdığı için daha seyrek ekim yapmalısınız. Sulamaya dikkat etmelisiniz. Aşırı sulama, ıspanakta mantar hastalıklarının riskini artırıyor. Kaliteli ve sağlıklı tohum kullanmalısınız. Bilmediğiniz tohumlarla ekim yapmamalısınız.

Hasat: Erkenci ıspanak mahsulleri yaklaşık 3 ay içinde hasat ediliyor. Bitkiler 15-18 cm boy alarak 5-6 yaprak oluşturduğunda hasat başlayabiliyor ancak en iyi hasat döneminin bitkinin 8-10 yaprak yaptığı zaman olarak görülüyor. Eğer geniş alanlarda ıspanak yetiştiriciliği yapıyorsanız makine kullanabilirsiniz. Özellikle universal ıspanak çeşitleri makineyle hasada uygun. Bu tür dikine büyüdüğü için makineyle kolaylıkla alınıyor. Küçük alanlar söz konusu olduğunda ise elle ve bıçakla hasat tercih ediliyor. Bu yöntemde, ıspanakların kökleri 2-3 cm derinliğinde kesiliyor. Sık yapılan bu işlem seyreltme işlevi de görüyor. Hasadın ardından alttaki sararmış yapraklar ayrılıyor, kökler temizleniyor ve demetler bağlanarak pazara sunuluyor. Havadar yerlerde bekletilen ıspanakların uzun süre üst üste bekletilmesinden kaçınmalısınız. Ayrıca kesinlikle ıspanakları havasız kaplarda, poşetlerde muhafaza etmemelisiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.