SON DAKİKA
Hava Durumu

HAYIRLI OLSUN

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2024 14:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 14:32

31 Mart 2024 yerel seçimlerini geride bıraktık. Ülkemiz, ilimiz ve ilçemiz için hayırlı olsun. Benim sevmediğim bir kelime var o da: “Ben bunu söylemiştim” demektir. Hani derler ya; “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir” tam da yerel seçimlerde bu söz tecelli etti. Son dönemlerde ekonominin bir türlü toparlanamaması ve emeklilerin mağdur edilmesi meselenin bu duruma gelmesine neden oldu. Seçimlerde bize göre vatandaşın verdiği önemli mesajlardan birisi de AK Partiye “Vazgeçilmez değilsin!” olmuştur. Girdiği her seçimi kazanan AK Parti ve MHP, zamanla güç zehirlenmesi ve metal yorgunluğunu bir arada yaşadığı için böyle bir sonuçla karşı karşıya kaldılar. Aslında seçimden önce İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da CHP adaylarının kazanacağı neredeyse kesin gibiydi. Hatta Bursa’nın ilçelerinde de özellikle MHP’nin iki adayının da kazanamayacağı kulislerde konuşuluyordu. Kulislerde Mustafa Kemalpaşa ve Yenişehir de Cumhur İttifakının adaylarının kazanma ihtimalinin düşük olduğu sürekli dillendirildi. Benim için de sürpriz olan Yenişehir de MHP adayını, AK Partili seçmenlerin desteklememesi oldu. Çünkü bugüne kadar AP Partili seçmenler kendi davasına sahip çıkmış ve şartlar ne olursa olsun Cumhur İttifakını desteklemiştir. Bu seçimde Yenişehir bir kez daha AK Parti merkezine dedi ki: “Benden bir aday çıkarmazsan bizler de partimiz için oy kullanmayacağız”.

Genele baktığımız da ise İstanbul da koparılan fırtınaların hiç birisi gerçek değilmiş ve İstanbul ve Ankara da seçmenler Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’tan memnunmuş. Bursa da ise bize göre özellikle İl Başkanı Sayı Davud Gürkan’ın performansının düşük kaldığı değerlendirilebilir. Aslında Sayın Gürkan ile ilgili, AK Parti teşkilatlarından yukarıya çok ciddi şikâyetler gittiğini ben biliyorum. Bu seçimlerdeki sonuçlar bize göre, Sayın Gürkan’ın siyasi geleceğini de belirleyecektir. Gelelim Sayın Alinur Aktaş’a, çok çalışıp gayret etti ancak bazı durumlar onun başarısını geriye atmıştır. Sayın Aktaş ile Bursa’nın bazı başkan adayları ve teşkilatlarının sıkıntılar yaşadığı söyleniyordu. Özellikle İnegöl Belediye Başkanı Sayın Alper Taban ve Sayın Mustafa Dündar ile geçim problemleri olduğu bize kadar geldi. Sayın Aktaş mücadele etti ama içerde yaşanan bazı uyumsuz olaylar belki de böyle bir sonucun çıkmasına neden oldu. 2023 genel seçimlerinde, AK Parti yanına DSP, BBP, YRP partilerini aldı ve iyi bir başarı elde etti. Mesela Bursa çapında DSP’in oy oranı % 6 ve üzerindeyken, 2024 seçimlerinde bu oylar dikkate alınmamış ve DSP ittifak dışı bırakılmıştır. Keza YRP’nin yükselen performansı göz ardı edilmiştir. Özellikle Bursa da YRP’nin adayı Sedat Yalçın % 4.93 oy alarak AP Parti seçmenini de etkilemiştir. Benim gözlemlediğim bir durum da şudur; AP Parti mevcut potansiyelini sadece ve sadece Sayın Cumhur Başkanının gayretleri sayesinde sürdürüyordu. Teşkilatlar ise hiçbir zaman Cumhur Başkanının performansını yakalayamadı. Yirmi üç yıldır Sayın Cumhur Başkanının gayretleriyle buraya kadar gelinebildi. Teşkilatlar bu performansa destek veremeyince, Türkiye’de dengeler değişmeye başladı. Seçmen CHP’ye yeşil ışık yaktı. Ülke genelinde İYİ Partiye de önemli bir ihtar çekildi.

Yenişehir özelinde ise birkaç söz söylemek lazım; öncelikle Sayın Davud Aydın’a karşı AK Parti seçmenleriyle beraber MHP’nin tabanı bile reaksiyon göstermiş bulunuyor. Çünkü yaklaşık on beş bin oyu olan AK Parti ve beş bin beş yüz oyu olan MHP’nin oy toplamı yirmi binleri bulurken, Davud Aydın 10523 oy da kalmıştır. Buradan çıkan netice Sayın Aydın’a sadece AP Parti seçmenlerinden tepki gelmemiş, kendi partisinden de oy verilmemiştir. Sayın Sadi Aktaş da bu seçimde umduğunu bulamayanlardan oldu. Sayın Aktaş zaten sekiz-doku bin oyu olan CHP’ye dışardan oy çekememiştir. Ziraat Odasında yaklaşık 15 bin oy olduğu düşünülürse, çiftçiden Sayın Aktaş’a büyük tepki geldiği aşikârdır. Bu demektir ki Sayın Aktaş Ziraat Odasında görev yaptığı müddetçe başarısız bir döneme imza atmıştır. Sayın Kasım Kaya, 2197 oy alarak beni de şok etmiştir. Çünkü Sayın Kaya’nın AK parti tabanından en az iki bin oy çekeceğini düşünüyordum. Son sözümüz Sayın Ercan Özel’e olacaktır; Ercan Özel deyim yerindeyse tek başına uzun soluklu bir mücadele vermiş ve muradına ermiştir. Çok sabırlı davranarak mücadele etmiştir. Sayın Özel bu becerisi ile AK Partiden ve MHP’den oylar çalmıştır. Türkiye genelinde İYİ Partinin aldığı oy düşünüldüğünde Yenişehir’deki başarı sadece ve sadece Ercan Özel’e yazar. Kendisini kutluyor ve başarılar diliyorum. Beklentimiz şudur ki, Yenişehir’imizin en büyük sorunu iş istihdamıdır. Çiçeği burnunda başkan çalışmalarını buradan başlatırsa çok seviniriz.        

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.