SON DAKİKA
Hava Durumu

DAVUD AYDIN YENİDEN BAŞKAN GİBİ

Yazının Giriş Tarihi: 26.03.2024 10:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.03.2024 10:58

Bir önceki yazımızda belediye başkanı adayları üzerine bazı yorumlar yapmıştık. CHP’de Sadi Aktaş, İYİ partide Ercan Özel ve Yeniden Refah Partisinde Kasım Alkuş ilk etapta taze bir rüzgâr estirmişlerdi. Bundan iki hafta öncesinde düşüncelerimiz seçimin Ercan Özel ve Sadi Aktaş arasında geçeceğiydi. Kasım Alkuş ise oylarını 5000-8000 bandına çıkaracağı tahmin ediyorduk. Bununla birlikte Yeniden Refah partisi ülke çapında çok ciddi bir ivme kazandığı gözlemlenmektedir. Özellikle Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Düzce ve Yozgat’ta Yeniden Refah partisi seçimi kazanmayı garantilemiş gibi görünüyor. Bursa ve Yenişehir’de ise ilk üçü zorlamaktadır. Bursa’da Mustafa Bozbey oldukça görkemli bir şekilde seçime başlarken, gün geçtikçe geriye doğru gitmektedir. Keza Yenişehir’de Sadi Aktaş da müthiş bir başlangıç yaptıktan sonra destekçilerinde kayıplar gözlemlenmeye başlamıştır. Aktaş, eğer son hafta bazı stratejik hamleler yapamazsa oy oranı on bin civarında kalacaktır. İyi partide de genel bir duraklama görülüyor. Ercan Özel, Yenişehir’de İyi Partiden ayrı olarak kişisel kredisini kullanarak bir şeyler yapmaya çalışıyor. Seçimlere bir buçuk ay kala bazı MHP’li ve AK Partili seçmenlerin kafasını karıştırmış ve onların oylarını alacak görünüyordu. Bunu gören AK Parti Bursa Teşkilatı, Davud Aydın’a sahip çıktı ve seçmenlerine Davud Aydın’ın arkasında oldukları mesajını verdi. Biliyoruz ki AK Parti’den daha çok Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatları doğrultusunda MHP’li adaylara tam destek verilecek. Böylece AK Parti seçmeni kendi davasına sahip çıkarak oylarını Cumhur İttifakı adayına yönlendirmiş olacak. Bundan iki ay önce AK Partili birçok seçmenle konuştuğumda 2024 seçimlerinde AK Partili aday dışında başka bir adaya oy kullanmayacaklarını belirtmişlerdi. Bu kişilerle son dönemde konuştuğumda kararlarını değiştirdiklerini ve tekrar davalarına sahip çıkarak oylarını Cumhur İttifakı adayına kullanacaklarını bana bildirdiler. Bu şartlarda Yenişehir yerelinde on dört bin küsur oya sahip AK Partinin oylarıyla bile Davud Aydın tekrar belediye başkanlığı seçimini kazanacaktır. AK Partiden bizce yine de özellikle yeniden Refah Partisine oy kayacaktır. Ayrıca diğer partilere de mutlaka belli bir düzeyde oy kayacaktır. Anacak bu oy kayışının son dönemlerde daha az olacağı ön görülmektedir. Yani AK Parti’den maksimum üç bin beş yüz - dört bin civarında oy kaçışı olacaktır. Bu hesaba göre AK Parti seçmeninin on bir bini tercihini Davud Aydın’a olacaktır. MHP’nin ilave oylarıyla bu seçimi Davud Aydın on üç bin ile on altı bin bandında seçimi tamamlayacaktır.

Bu tespitler, seçimin son haftasında Davud Aydın’ın dışındaki adayların yapacakları hamlelerle değişiklik gösterebilir. Yani diğer adaylar öyle hamleler yapmalı ki Cumhur İttifakı seçmeninin kafası karışsın. Son yirmi yılda yerel seçimlerde genel seçimlere benzemeye başladı. Yani 2000 yılı öncesi yerel seçimlerde adayların potansiyeli çok önem taşırken, bundan sonraki yıllarda tercihler genellikle partiler yönünde olmaktadır. Çok özel yerlerde çok özel adaylar dışında, toplum oylarını genellikle tercih ettikleri partinin adayı doğrultusunda kullanmaktadır. Bu dönemde ise aslında oldukça kaliteli adaylar belediye başkanı olarak çıktı. Hangi aday seçilirse seçilsin Yenişehir’i üst düzey kalitede temsil edebilirler. Seçimler sonuç olarak halkımızın iradesidir ve onun iradesi ne olursa ona saygılı olmak bizim borcumuzdur. Adaylar deyince özellikle Karyağdı Berkeli de çok dikkat çekici bir şahsiyettir. Veteriner olan Karyağdı Berkeli de Yenişehir’de seçilmesi durumunda iyi bir başkanlık yapacağı düşünülmektedir.

Sonuç olarak 2024 seçimleri çok özel adaylarla ve çekişmeli bir şekilde geçecektir. Daha önce söylediğimiz gibi seçim sonunda kazanan adayla birlikte Yenişehir’de kazansın isteriz. Halkımızın en doğru seçimi yapacağından şüphemiz yoktur. Başkan kim olursa olsun Yenişehir’de yapılacak birçok iş ve sorun seçilecek başkanı bekliyor. Özellikle istihdam konusu Yenişehir’imizin birinci sorunu olacaktır.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.