SON DAKİKA
Hava Durumu

BEZELYE YETİŞTİRİCİLİĞİ

Yazının Giriş Tarihi: 02.05.2024 14:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 14:10

Baklagil sebzeleri içinde yer alan bezelye insanbeslenmesinde önemli bir sebzedir. Protein ve karbonhidratiçeriği bakımından ve özellikle A, B ve D vitaminlerincezengindir. Bezelyenin birçok çeşidi vardır. Bodur (30-40 cm boylanarak yeşil yapraklarıyla toprağa yayılıpzemini örten) ve sırık (gövdesinden çıkardığı sülüklerleyüksek boylu ne bulursa ona tutunan Tırmanıcı) çeşitlerivardır. Bezelye çeşitlerinden bazılarının yalnızca taneleri,bazıları da kabuklarıyla birlikte yenilir.

İklim İstekleri: Serin iklim sebzesidir. Havaların serin ve nemliolduğu koşullarda çok iyi gelişme göstermesine karşınsıcak ve kuru havalardan hoşlanmaz. Yetiştirme dönemisüresince sıcaklığın donma noktasının üzerinde olmasıistenir. Çimlenme döneminde topraktaki yüksek nem tohumunçürümesine neden olmaktadır. Toprak sıcaklığı 7-8 C olduğunda tohum ekimiyapılır. Gelişme döneminde rutubet ve serin ortam ister.Gelişme döneminde toprak çok rutubetli ise toprak yüzeyineyatan bitkilerde mantari hastalıklar görülür.Günlük ortalama sıcaklığın; 15-21 C olmasıistenir. Yetişme dönemi boyunca düzenli ve yavaş yağış,danenin yüksek kalitede olmasını sağlar.

Toprak İsteği: Toprak isteği bakımından seçicidir. Ağır topraklardanhoşlanmaz. Allüviyal ve su tutma kapasitesi yüksektopraklarda çok iyi gelişir. Çimlenme döneminde ıslak veçok rutubetli topraklarda tohum iyi çimlenemez. Toprakıslaklığı gelişmeyi olumsuz yönde etkiler.Erkencilik için kumlu-tınlı topraklar daha uygundur.Erkenciliğin düşünülmediği hallerde yüksek verim ve iyi nitelikliürün alabilmek için iyi drene edilmiş killi-tınlı topraklar tercih edilmelidir. Toprak pH’ nın 6,5-7 civarında olmasıuygundur.

Toprak Hazırlığı ve Ekim: İlkbahar üretimlerinde topraktaki azot bakterileri vemikroorganizmaların faaliyetlerini kolaylaştırmak için topraksonbaharda 20-25 cm derinlikte bir iki defa sürülerek havalandırılır.İşlenen toprak tırmıkla düzeltilerek ekime hazırhale getirilir. Tohum ekim zamanı; bölgenin iklim şartlarınabağlıdır. Şubat başından 15 Mart’a kadar erkenci – yarıerkenci çeşitler; Marttan nisan başına kadar yarı erkenci vegeçci çeşitler;15 Nisandan sonra sıcağa dayanıklı çeşitlerin ekimiyapılmalıdır. Kasım–Aralık ayları içerisinde de sonbaharçeşitleri ekilebilir. Tohum ekim derinliği 3-5 cm’ dir. Yetiştirmedöneminde düzenli yağış alan veya yağmurlama sulamaimkânı olan tarlalara düze ekim daha uygundur.Yetiştirilecek bezelye sırık ise masuralara ekim yapılmalıdır.Yer çeşitleri düz tarlaya mibzerle ekilmelidir. Düzeekimlerde sıra arası 30-40 cm, sıra üzeri 5-10 cm olacakşekilde tohum ekimi yapılmalıdır. Sırık çeşitlerde ise sıra arası50-80 cm, sıra üzeri ise 15-25 cm olmalıdır. Sırık çeşitlermasuraların boyun noktalarına ocakvari olarak ekilir. Bunedenle her ocağa 4-5 adet tohum atılır. Ortalama dekara10-12 kg arasında tohum ekilir.

Sulama: Sonbaharda yapılan bezelye yetiştiriciliğinde,bitkinin gelişme dönemi genellikle yağışlı döneme rastladığıiçin sulamaya hemen hemen hiç ihtiyaç duyulmaz. İlkbahardayapılan ekimlerde iyi bir gelişme sağlayabilmekiçin hava ve toprak şartlarına bağlı olarak düzenli aralıklarlasulama yapılmalıdır.Çiçeklenmeden önceki dönemde ve meyve tutumundansonraki dönemde olmak üzere en az iki defa sulamayapılır. Çok nadir hallerde havalar çok kurak giderseüçüncü bir sulama yapılabilir. Sulama; karık usulü veyayağmurlama şeklinde yapılır.

Gübreleme: Bezelye kendinden önce yetiştirilmiş olan bitkiyeverilmiş olan gübrelerle çoğu kez yetinmektedir. Bezelyeyeçiftlik gübresi vermekten kaçınılmalıdır. Çiftlik gübresivegetatif kısımların aşırı gelişmesini sağlar; bakla ve daneveriminin azalmasına neden olur. Toprak yapısını düzeltmekiçin verilecekse, bezelyeden önce yetiştirilen çapabitkilerine verilmelidir.Bezelye, potasyum ve fosfor eksikliğine karşı çokhassastır. Topraktaki fosfordan çok iyi faydalanır. Gübreleme;ekim öncesi toprak işleme sırasında yapılmalıdır.Toprağın yapısına bağlı olarak,1 dekara verilmesi gerekenortalama gübre miktarları:Azot 3-4 kg/da, Fosfor(P2O5) 8-10 kg/da, Potasyum (K2O) 20 kg/da, Örnek Gübreleme: 1 dekar alan için; - 22 kg/da.... DAP (18-46)- 42 kg/da.... Potasyum Sülfat (% 48-52)Hafif bünyeli topraklarda ve elle hasatta verilen gübre miktarıartırılabilir.

Hastalık ve Zararlılar: Bezelyede en önemli hastalık ve zararlılar; kök çürüklüğü,solgunluk, külleme, mildiyö, antraknoz ile kırmızıörümcekler, yaprak bitleri ve kuşlardır.

Verim: Bir dekar alandan yaklaşık olarak; baklalı taze bezelye olarak1500-2000 kg, taze iç bezelye olarak 500-800 kg arasındaürün alınır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.