SON DAKİKA
Hava Durumu

18 MART 1915

Yazının Giriş Tarihi: 19.03.2024 15:43
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 15:43

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi, her yıl 18 Mart günü tüm Türkiye'de kutlanılan millî gündür. I. Dünya Savaşı sırasında 18 Mart 1915 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu'nun zaferiyle sona eren Çanakkale Deniz Savaşları'nın anıldığı gündür. Başta Çanakkale olmak üzere tüm Türkiye'de resmî makamlarca çeşitli programlarla kutlanmakta ve ölen Türk askerleri anılmaktadır. İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’u ele geçirip Osmanlı’yı etkisiz hale getirmek istiyordu. Böylece Osmanlı Devleti’nin müttefiki olan Almanya’yı yalnız bırakıp, boğazları Ruslardan önce ele geçirip Bulgaristan’ı da kendi taraflarına dâhil edeceklerdi. Bunun için de Rusya’ya yardım etme bahanesiyle Birleşik Donanma Komutanı Amiral Carden 19 Şubat 1915’te ilk saldırıyı Kumkale ve Seddülbahir’i bombalayarak başlattı. 17 Mart’ta deniz harekâtı ile saldırılarına devam etti ancak başarılı olamadı. Bu başarısızlık üzerine yerine Amiral de Robeck komutasındaki donanma geçti. 18 Mart’ta Queen Elizabeth savaş gemisi ile boğazı geçmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Yüzbaşı Hakkı Bey komutasındaki Nusret Mayın Gemisi’nin yerleştirdiği mayınlara çarparak ağır hasar aldılar. Nusret Mayın Gemisi başarısıyla bu savaşın seyrini ve Osmanlı Devleti’nin kaderini değiştirdi. Bu yenilgi üzerine daha da hırslanarak 25 Nisan’da Gelibolu Yarımadası’na çıkıp karadan saldırıya geçtiler. Ancak karada da başarılı olamadılar. Ümitleri kalmayınca 9 Ocak 1916’da Çanakkale’den tamamen çekildiler. Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemi getirdiği zaferin yanı sıra hem 1. Dünya Savaşı’nın seyrini hem de Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durumu değiştirmesinde yatar. Batılı Devletlerin Türkleri Avrupa’dan ve Osmanlı topraklarından silme hayalleri bu zaferle hüsrana uğrar. Balkan Savaşları’nda alınan yenilgilerden sonra umutsuzluğa kapılan Türk milletinin umutlarını yeniden yeşertir. Bu yönüyle tarihte 18 Mart Türklerin batıya olan ilerleyişinin ve gücünün yeniden başladığı gün olarak bilinir. Çanakkale zaferinin tarihi olan 18 Mart her yıl binlerce şehidimizin anıldığı gururlu bir gün olarak tarihimizdeki sarsılmaz yerini almıştır. Türk milleti için 18 Mart önemi ve sonuçlarıyla ne olursa olsun gücümüzün ve umudumuzun asla tükenmediğini tüm dünyaya göstermiştir.

Çanakkale Savaşında Sultan Abdülhamid Han’ın sözleri çok önemlidir. Şöyle diyor Sultan: “Gazeteler, Çanakkale'de düşmanın durdurulduğunu, büyük zayiata uğratıldığını yazıyorlardı; ben, bir türlü bu haberlere inanamıyordum? Her vasıta ile cepheden haber almaya çalışıyordum. Muhafız Kumandanı Asım beyi sık sık Saray'a göndererek sahih malumat almak için çırpınıyordum. İşte bu sırada, Rabbime şükürler olsun ki, ummayı bile cesaret edemediğim zafer haberi ulaştı. Düşman tasını-tarağını toplamış; askerlerinin yarısını denize, yarısını gemilerine dökerek Çanakkale önünden çekilip gitmişti. Bu büyük zaferi, Mustafa Kemal bey adında bir miralay (albay) kazanmış. Allah devletime hizmeti geçenlerden razı olsun”.

Bugün Cuma namazlarında şehitlere dua edilirken, ordunun başındaki başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini geçirmeyenlere buradan söyleyecek sözümüz yok. Ama bizde bir söz vardır: “Yiğidi öldür ama hakkını teslim et”. Bizce Gazi’nin hakkını teslim etmeyenler kul hakkı yiyenlerdir. Biz söyleyelim onlar kabul eder ya da etmez. Çanakkale’de Mustafa Kemal Atatürk’ün anlattıkları ise bugün hala gözlerimizi yaşartmaktadır: “Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiçbirisi, kurtulmamacasına hepsi düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kur'an-ı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise Kelime-i Şehadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyor. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngüyle çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebriğe değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur”. Allah hepsinden razı olsun ki bu vatan sizlerle kuruldu ve yaşıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.