SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni Yıldırım kentsel dönüşümle şekilleniyor…

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2017 21:58
Bursa'nın kentleşme yapısında son yıllarda önemli çalışmalar yapılmakta.
Yıldırım, fiziki alan olarak çok dar bir bölgeye sıkışmış yapısıyla barındırdığı nüfus bakımından ve merkeze yakınlığı nedeniyle kentsel dönüşüme en çok gereksinim duyan ilçe görünümünde.
Bir Türkiye mozaiği olan Yıldırım ilçesi Bursa’ya olan göçün en büyük kısmını alan bir ilçe.
Başkan Özgen Keskin döneminde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları, şimdi bir mühendis olan Başkan İsmail Hakkı Edebali ile daha ciddi ve kapsamlı bir süreç yaşamakta.
Başkan Edebali, Bursa kamuoyuna günlerdir duyurduğu müjdeyi açıklarken dün, kimi ayrıntılara da vurgu yaptı.
Yıldırım’ı topyekûn yeniden şekillendirmek için başından beri uzun ve önemli bir süreç yaşandığını ama sonunda arzulanan plan ve uygulama izninin çıkmış olmasına memnuniyetini dile getirdi.
 
* * *
 
Bakan Edebali’nin düzenlediği toplantının aynı saatlerde AK Parti İl Başkanlığı’nın da referandum sürecini değerlendirmek amacıyla (Sanki başka bir zaman olamazmış gibi!)  çakışması çoğumuz açısından yadırgansa da Edebali’nin toplantısına ilgi yoğun oldu.
Basının hemen bütün yazar-çizerleri önceliği başkan Edebali’nin 3 yıllık sürecin değerlendirileceği toplantıya vermişlerdi.
 
* * *
Başkan Edebali değerlendirmesinde günlerdir Bursa ve özellikle Yıldırım kamuoyunun beklediği müjdeyi verdi sonunda.
Arabayatağı, Ulus, Hacivat ve Yavuzselim gibi mahalleleri kapsayan ve yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı bölgede uzun süredir üzerinde çalıştıkları projenin plan ve uygulama yetkisinin bakanlıkça onaylandığını ve yeni bir sürecin başladığını açıkladı.
Kaçak yapılaşma ile karmaşık bir görünüm sunan ve deprem güvenliği açısından da sorunlu olan bu bölgede artık yeni bir sürecin başladığını, modern ve sağlıklı binalar ile yeşil alanın da şimdikinden çok daha fazla olacağı bir yeni uygulamanın Yeni Yıldırım’ın şekillenmesinde önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi Başkan Edebali.
 
* * *
Edebali açıklamasında dönüşümün yalnızca riskli yapı bazında kalmayıp, kentin bütününde, diğer unsurlarla birlikte ele alınması gerekliliğinin altını çizerken, ‘Daha yaşanabilir bir Yıldırım’ın oluşturulmasının temelinde bunun yattığını söyledi.
Bir mühendis olmanın ve deneyimin de katkısıyla Edebali, zor olanı seçtiklerini ama bunun gerekliliğinin her kes tarafından süreç içinde görüleceğini vurguladı.
Ve bütün bu çalışmaları ortak akılla, insanı referans alan projeler kapsamanda ele aldıklarını belirtti.
Saha ekiplerimizle vatandaşlarımızı kapı-kapı ziyaret ederek talep ve görüşlerini alıyoruz. Esnaf buluşmalarıyla, muhtarlarımız aracılığıyla, mobil uygulamalarla hizmeti hemşerilerimize ulaştırarak insana dokunuyoruz” dedi.
İnsana hizmet ederken kenti daha yaşanabilir kılmak için insan unsurunu en öne alınması gerekliliğini söylerken, “İnsan ve şehir ikiz kardeş gibidir, birinin mutsuzluğu diğerini doğrudan etkiler. Hem şehre hem de insana yatırım yaparak Yıldırım’ın mutluluğunu daim kılıyoruz. Kent meydanlarının, kültür merkezlerinin, tematik parkların spor merkezlerinin yer aldığı vizyon projelerle şehri değiştirerek yaşam kalitesini artıracağız. Geçmişte yoğun göç sebebiyle planlı yapılaşma gerçekleşmedi. Artık zaman kaybetmeden birçok mahallede projelere imzamızı atıyoruz” derken, master planlarının oluşmasında mekânsal dönüşümün yanında sosyal, ekonomik, çevresel ve stratejik unsurların da gözetilmesi gerekliğini benimsediklerini eklemesi, Yeni Yıldırım’ın bir bütün olarak el alındığını açıkça gösteriyordu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.